5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherAhmet Ümit: Kavim

Ahmet Ümit: Kavim

Roman poliste bir sorgu odasında, polislerin karısını öldüren bir meslektaşlarını sorgulamalarıyla başlar. Ahmet Ümit’in değişmez kahramanlarından Başkomiser Nevzat ile yardımcısı Ali, Nazmi isimli polisin her şeyi itiraf eden suçu kabülü karşısında şaşırırlar. Romanı, olayları, yaşanılanları bize Başkomiser Nevzat anlatır. Nevzat’ın ekibinde bir de Ali’nin uzatmalı takıntısı Zeynep vardır. Nevzat’ın uzatmalı sevgilisi ise meyhane sahibesi Evgenia’dır.

Yeni bir cinayet işlenir. Emniyet Müdürü Cengiz Nevzat ile görüşmek ister. Cinayet mahaline gelen ekibi olay yerini inceleme ekibinden Şefik bilgilendirir. Ceset elinde bir haçla divanda uzanmış yatmaktadır. Odanın ortasında duran masanın üzerinde Kitabı Mukaddes yani İncil açık vaziyette durmaktadır. Altı çizili satırlar bulmaca gibidir. “Mor Gabriel” ismini hemen hepsi ilk defa orada sayfanın kemarında dikey yazılmış halde okurlar.

Katil bıçak kullanmıştır ve kurbanını tanımaktadır. İlk tahminlere göre öldürülen şahıs Midyat doğumlu Yusuf Akdağ’dır. Bu arada biri gelip maktulü sorar. Arkadaşı Can Nusayr Türkgil isimli bir agnostiktir bu. Yani “Bilinemezci” biri hem de Arap. Can üniversitenin birinde sanat tarihi yardımcı doçentidir. Can Yusuf ile ilk defa Kağalıçarşı’da dükkanı olan Yusuf’un amcası Malik sayesinde tanışmıştır. Özellikle Süryani tarihi ile ilgili olarak Can Yusuf’u aydınlatmıştır.

Can’dan şüphelenirler. Oysa o gün öğleden sonra buluşmak üzere anlaşmışlardır. Gelmeyip talafona çıkmayınca Can meraklanarak kalkıp gelmiştir. Sorulardan maktulün kızarkadaşı Meryem’e ulaşılır. Ortaköy’de Nazareth isimli bir barın sahibesidir kadın. Can yardımcı olmak, cinayeti aydınlatmak için elinden geleni sunma sözü verir.

Bir kilise gibi dekore edilmiş bara gelen romanın kahramanlarını Meryem’in adamları karşılar. Meryem ile görüşen ekip Timuçin’e ulaşır. Yusuf sık sık ondan bahsemiştir. Ertesi gün içinde maktul onunla da buluşacaktır. Ekip Meryem’in adamlarından Tonguç’tan Yusuf ile Meryem’in nasıl tanıştıklarını, Yusuf’un nasıl biri olduğunu öğrenir.

Ahmet Ümit’in diğer bir başarılı yapıtı “Kavim” sürekli artan, profesyonelce hazırlanmış, gerilim temposu düşmek bilmeyen bir devamlılıkta devam eder. İçiçe geçmiş entrikalarla süslü roman Süryaniler hakkında yüzeysel dahi olsa yığınla bilgi veriyor.

“Kavim” bir usta yapıttır, kriminal romana, polisiye romana seçkin bir örnek, edebi bir çalışmadır.

20.06.2011

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular