11.7 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Bücher Ahmet Ümit: Kavim

Ahmet Ümit: Kavim

Roman poliste bir sorgu odasında, polislerin karısını öldüren bir meslektaşlarını sorgulamalarıyla başlar. Ahmet Ümit’in değişmez kahramanlarından Başkomiser Nevzat ile yardımcısı Ali, Nazmi isimli polisin her şeyi itiraf eden suçu kabülü karşısında şaşırırlar. Romanı, olayları, yaşanılanları bize Başkomiser Nevzat anlatır. Nevzat’ın ekibinde bir de Ali’nin uzatmalı takıntısı Zeynep vardır. Nevzat’ın uzatmalı sevgilisi ise meyhane sahibesi Evgenia’dır.

Yeni bir cinayet işlenir. Emniyet Müdürü Cengiz Nevzat ile görüşmek ister. Cinayet mahaline gelen ekibi olay yerini inceleme ekibinden Şefik bilgilendirir. Ceset elinde bir haçla divanda uzanmış yatmaktadır. Odanın ortasında duran masanın üzerinde Kitabı Mukaddes yani İncil açık vaziyette durmaktadır. Altı çizili satırlar bulmaca gibidir. “Mor Gabriel” ismini hemen hepsi ilk defa orada sayfanın kemarında dikey yazılmış halde okurlar.

Katil bıçak kullanmıştır ve kurbanını tanımaktadır. İlk tahminlere göre öldürülen şahıs Midyat doğumlu Yusuf Akdağ’dır. Bu arada biri gelip maktulü sorar. Arkadaşı Can Nusayr Türkgil isimli bir agnostiktir bu. Yani “Bilinemezci” biri hem de Arap. Can üniversitenin birinde sanat tarihi yardımcı doçentidir. Can Yusuf ile ilk defa Kağalıçarşı’da dükkanı olan Yusuf’un amcası Malik sayesinde tanışmıştır. Özellikle Süryani tarihi ile ilgili olarak Can Yusuf’u aydınlatmıştır.

Can’dan şüphelenirler. Oysa o gün öğleden sonra buluşmak üzere anlaşmışlardır. Gelmeyip talafona çıkmayınca Can meraklanarak kalkıp gelmiştir. Sorulardan maktulün kızarkadaşı Meryem’e ulaşılır. Ortaköy’de Nazareth isimli bir barın sahibesidir kadın. Can yardımcı olmak, cinayeti aydınlatmak için elinden geleni sunma sözü verir.

Bir kilise gibi dekore edilmiş bara gelen romanın kahramanlarını Meryem’in adamları karşılar. Meryem ile görüşen ekip Timuçin’e ulaşır. Yusuf sık sık ondan bahsemiştir. Ertesi gün içinde maktul onunla da buluşacaktır. Ekip Meryem’in adamlarından Tonguç’tan Yusuf ile Meryem’in nasıl tanıştıklarını, Yusuf’un nasıl biri olduğunu öğrenir.

Ahmet Ümit’in diğer bir başarılı yapıtı “Kavim” sürekli artan, profesyonelce hazırlanmış, gerilim temposu düşmek bilmeyen bir devamlılıkta devam eder. İçiçe geçmiş entrikalarla süslü roman Süryaniler hakkında yüzeysel dahi olsa yığınla bilgi veriyor.

“Kavim” bir usta yapıttır, kriminal romana, polisiye romana seçkin bir örnek, edebi bir çalışmadır.

20.06.2011

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül

Moskova'nın iş ve yaşam merkezini buluşturan Moscow City'de hayata geçirilen Neva Towers, CRE All-Russia Awards 2020’de, En İyi Karma Proje ve Yılın En İyi...

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...

Insolvenzeröffnungsverfahren des Abrechnungszentrums AvP: AOK Rheinland/Hamburg hilft Apotheken

Nach den jüngsten Entwicklungen um die anstehende Insolvenz des Apotheken-Dienstleisters AvP Deutschland, von der rund 3.500 Apotheken betroffen sein könnten, hilft die AOK Rheinland/Hamburg...