5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoAzap Yolu - Road To Perdition

Azap Yolu – Road To Perdition

Yönetmen Sam Mendes´in eseri Azap Yolu-Road to Perdition, babası Michael Sullivan (Tom Hanks) ile sanki daha önce beraber yaşamamış gibi altı haftayı birlikte geçiren oğlu Michael´in (Tyler Hoechlin) bu bizim hikayemiz demesiyle başlar ve film 1931 yılının kışından bir kesit sunar. 2002 yılı yapımı film o yıllardaki ekonomik kriz döneminde Michael Sullivan´ı çocuk yaşlarda bulup yetiştiren, besleyip büyüten ve sonrada yanında çalıştıran İrlandalı bir mafya babası olan John Rooney (Paul Newman) ve oğlu Connor Rooney (Daniel Craig) nezdinde farklı bir babalar-oğulların ilişkisini yansıtır. Michael Sullivan, John Rooney´in düpedüz kirli işler müdürü yani kısaca tetikçisidir. Oğul Connor Rooney babasının Michael´i kendisinden fazla sevmesine dayanamamaktadır.

Ronney´in küçük yaşlarda bulup yanına aldığı, babalık edip yetiştirdiği sonrada tetikçisi ve kiralık katili ettiği Michael Sullivan mesleği ile aile hayatını birbirinden ayırmaya, ayrı tutmaya çalışmaktadır. Hemen her İrlandalı aile babası gibi kiralık bir katil olmasına rağmen otoriter ve dindar biridir. Çocukları ona daha çok sizli ve sayınlı hitap ederler. Küçük oğlunu diğerinden daha çok sevdigini büyük oğlundan öğreniriz.

Bir başka oğul Connor Rooney ise mafya babası babasını yıllardır kandırmakta, onu çalıp çırpmakta, bu yolda karşısına kim çıkarsa çıksın ezip geçmektedir. Küçük Michael ise kardeşinin babamız ne iş yapıyor sorusuna, okuduğu çizgi romanlardan etkilenerek onun hükümet adına gizli, önemli ve çok yararlı işler yaptığını anlatır. Gözünde babası iyidir ve bir kahramandır. Ama babasının bir cellat olduğunu kısa sürede öğrenir ve ilginç bir babalar ve oğulları tablosunun çıktığı bu gangster destanında, öğrendiği böylesi acımasız gerçeklik dahası istenmeyen tanıklık, ki yanlış zamanda yanlış yerde olmak anlamına gelir, küçük kardeşiyle annesi Annie Sullivan (Jennifer Jason Leigh)´in trajik sonları olur.

Küçük Michael, Connor Rooney´in saldırısından tesadüf eseri kurtulur. Olayı öğrenen babası Michael Sullivan yani baba Rooney´in ölüm meleği intikam yemini eder. Ölüm meleğinin ortadan kaldırılması için profesyonel bir başka katil tutulur. Fotoğrafçı-gazeteci aynı zamanda tetikçilik yapan profesyonel kiralık katil, Harlen Maguire (Jude Law). Katilin en büyük hobisi, sapıkça, insanları ölümlerinden önceki en son halleriyle fotoğraflamaktır. Hayali Michael´i de evinin duvarlarındaki resim kolleksiyonuna dahil etmektir.

Fazla sürmez iki profesyonel katil arasında amansız bir takip başlar. Bulanın diğerini öldüreceği heyecanlı ve sürükleyici bir takip. Bu arada baba Michael ailesini ortadan kaldıran, eski babası ve şefinin oğlunun peşindedir, hemde ara vermeksizin. Baba Rooney babalık görevi ve doğası olarak kendisini çalıp çırpan ve üvey oğlu gibi yetiştirdiği Michael´in ailesini yok eden, öz oğlundan yana olup, onu koruyup kollayan bir tavır alır. Ama Michael´in gücünü ve öfkesinin sınırlarını az çok tahmin etmektedir. Sanki olacakları önceden bilircesine büyük bir metanet ile kendi sonunu hazırlar.

Azap Yolu bir gangster dramı, dahası destanıdır. Usta ve profesyonel oyuncularla oynanan, yazılan, çekilen, gerçekleştirilen, piyasaya sunulan, heyecanlı ve uzun yıllar eskimeyecek bir sinema tadı ve sıradışı bir baba-oğul filmidir.

29.05.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular