9.8 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 20, 2021
Start Kultur Kino İlk Göz Ağrısı

İlk Göz Ağrısı

İlk Göz Ağrısı 1963 yılı yapımı yerli bir film. Senaryoyu Özdemir Birsel yazmış, filmi Nejat Saydam yönetmiş. Turgut San (Ayhan Işık)´ın hanımı Aysel (Belgin Doruk) dört yıl önce vefat etmiştir. Turgut evleneceği günün sabahı karısının resmine bakar geçmişi anar. Resmi ters çevirir yeni hayat arkadaşı Nuran (Suna Pekuysal)´ın resmi vardır çerçevede. Eski eşinden olma küçük kızı Nilgün (Nilgün Kasapbaşoğlu) yeni annesini beğenmemektedir. Dadı (Dursune Şirin) ile Turgut çaresiz bir şey yapamazlar. O gün artık nikah olacaktır, zira eveleneceği şahıs Turgut´un patronu Hasan Helvacıoğlu (Vahi Öz)´nun kızıdır.

Tezbulur Emlak´tan Cahit Tez (Sadri Alışık) bir yandan ev gösterir müşterilerine, bir yandan çapkınlık yapar çevresinde. Oysa Aysel Amerika´da ne ölmüştür ne ailesini unutmuştur, yazdığı mektuplar, çektiği telgraflar hep geri gelmiştir. Hem de yıllarca. İnternet, facebook yada diğer modern iletişim icatlarına insanlık daha epey bir uzaktır. Cahit´in yardımı ile Aysel ailesinin adresini bulur, Dadı onu karşısında görünce bayılır. Aysel daha çocuğu ile hasret gideremeden gidip nikahı ertelemelidir. Zamana karşı bir yarış başlar. Aysel nikahı kaçırır, yeni nikahlı çift balayı için Kilyos´taki bir otele gitmek amacıyla yola çıkmışlardır. Aysel bir taksi tutar ve şoförü parayla ikna ederek onlara yetişip geçer. Oteli bilmektedir, zira Turgut´la evlendiklerinde gittikleri oteldir. Otelin lobisinde Aysel´i gören Turgut olamaz takılır. Sonra yeni eşini atlatan Turgut lobiye iner, bir başka oda tutulur Aysel için, otel çalışanları apışıp kalırlar. Zira Turgut´un eşi onu ararken onun bir başkasıyla işi pişirdiğini sanmaktadırlar. Aysel başından geçenleri Turgut´a anlatır. Gidip yeni eşine işin gerçeğini anlatmasını dayatır. Turgut bocalar, nasıl diyeceğini bilemez. Zira o Hasan Helvacıoğlu´nun kızıdır.

Film tam bir komedidir, anne-babasına Turgut´un soğukluğundan bahseden Nuran, bol bol öğüt alır. Yemekte yan masada Aysel ikisini konuşurlarken dinler, Turgut tam bir soğan erkeği gibi davranır. Gerçeği yeni eşine anlatmaktan korkup çekinmektedir, bir türlü cesaret bulamaz. Sonra odalarında yedikleri yemeklerine ilaç koyar Aysel. Mide ağrılarından bağırmaya başlarlar. Mideleri yıkanmalıdır, sedye ile hastaneye götürülürler. Aysel sevinç gülücükleri saçar, ilk gecelerine engel olmuştur. Yetmez sigortayı arayıp ihbarda bulunur, Turgut San´ın eşinin ölmediğini yurda döndüğünü ona ödenen paranın geri talep edilmesini söyler. Turgut´un oturduğu eve dönen Aysel kızı ile tanışır, Dadı onu Turgut´un teyzesinin kızı diye tanıtır. Ve Aysel öyle tanınır. Şimdi o Turgut´un teyzesinin kızı Ayşe´dir. Eve gelen Nuran ne edip edip artık yeni evlendiği eşi Turgut ile beraber olmak istemektedir. Aysel ise buna engel olmak ister. Kapı çalınır İstikbal Sigorta´dan biri damlar. Olup bitenleri, gelen ihbarı, eşinin ölmediğini bildiklerini anlatır ve ödedikleri parayı geri ister. Turgut kazak erkek olur birden, adamı bir dövmediği kalır, kapı dısarı eder.

Nilgün´ün davranışlarından ve Turgut´un soğukluğundan bıkan Nuran, babasının evine gider. Turgut´da peşinden. Cahit Tez ile buluşan Aysel Turgut´a yakın yerde bir daire almak ister Turgut ise karısına uyku ilacı verir, doğru Aysel´i bulmaya gider. Onu Cahit´le gören Turgut öfkelenir. Ve film içinde filmcikler hesapsızca ortaya çıkar. Bugün baktığımızda her türlü gerçekçiliğe uzak film keyifli romantik soft bir komedidir aslında.

Oldukça başarılı iç içe geçmiş komik öykülerle donanmış film nostaljiden öte usta oyuncuların neden usta olduklarına da başarılı bir örnektir. Yapım tarihi itibarıyla zamanın ötesinde bir konunun cesur seçimi, oyuncuların yetenekli donanımı ve performansı, genel teknik itibarıyla ve senaryonun haddinden fazla inandırıcı zenginliğiyle İlk Göz Ağrısı unutulmaz filmler arasında yer alır.

21.07.2010

Vorheriger ArtikelKemal Tahir: Karılar Koğuşu
Nächster ArtikelGidişat

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular