5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartGesundheitUnutkanlık

Unutkanlık

Günlük hayatımızda unutkanlıkla karşılaşmadığımız an, olay, ya da bunu sergileyen birilerine denk gelmeyenimiz yoktur herhalde. Cüzdanını, aylık pasosunu veya banka kartını evde bırakmak, yanına almamak herkesin başına gelebilecek olağan durumlardan sayılır. Canımızı sıksa, moralimizi o an bozsa da böylesi durumları fazla abartmayız. Orta ve ileri yaşlarda ama böylesi vakalar sıkça, hatta abartılı örnekleriyle boy gösterdiğinde endişe zillerinin çalmaya başladığını, kaygılanmaya doğru yol aldığımızı görürüz ki doğrusu da budur.

Unutkanlık denilince akla son yıllarda gelen ilk hastalıklar demans (Demenz) ve onun en tanınmış çeşidi alzhaymar (Alzheimer) gelir. Bu hastalıkların bunama ile tanımlanıp karşılık bulduğu da görülür. Garip olanı sanki bu hastalıkların yeni ortaya çıkmış olması gibi bir anlayışın genelin bu konudaki anlayışına sahip olmasıdır. Oysa insanlık bunama ile ilk var olduğundan beri iç içe yaşamaktadır. Modern tıbbın ilerleyen gelişmeleri sayesinde birçok hastalık hakkında sıradan insanın bilgisi, bazen yine sıradan bir doktorunki kadar eşbenzerliğe bürünebiliyor.

Abartmadan sıradan unutkanlık ile tehlike çanlarının çaldığı unutkanlıkları birbirinden ayırmak gerek. Ama nasıl? Paniğe kapılmadan bilinmesi gerekenlere kısaca göz attığımızda bunun her zaman öyle kolay anlaşılır olmadığını görürüz. Hastalık aşamasına gelmiş unutkanlıklar ciddi sorunları beraberinde getirir. Unutkanlık hastalığı olanların davranışlarında gariplikler, aksaklıklar, olağanın dışında yansımalarla karşılaşılır. Yeteneklerde körelme, sıradan görev, sorumluluk, işleyişte hatalar, huysuzluk, dikkat çekecek kadar davranış bozuklukları sergilenmeye başladığında her halükarda bir doktorun, uzmanın kapısı çalınmak zorundadır.Kolay erişilebilecek internet makalelerinde bile unutkanlığın nedenleri aşağı yukarı şöyle sıralanır: Uykusuzluk unutkanlığa yol açabilir. Vücudun, beden ve ruh demek daha doğru olacak, yeteri kadar dinlendirilmemesi, (beyni unutmamalı,) unutkanlığa yol açabilir denilir. Alınan ilaçlar, uyku hapı, sakinleştiriciler, tansiyon hapları, hatta depresyona karşı alınan ilaçların da uykusuzluğa yol açabileceği ileri sürülür. Uzmanlar sırf unutkanlığa yakalanmamak için alınan ilaçların doktora danışmadan bırakılmaması konusunda uyarıyorlar. Yine alkol bağımlılığı, fazla tüketimi ki bu da kullanan şahısa göre farklı tanımlanabilir, geçici ya da kalıcı unutkanlıklara yol açar.

Modern insan stres altında yaşamaya mahkûm. Ekmek arslanın ağzında. Kapitalizmin dayattığı koşullar, koşuşturmadan, kesinlikle ne kariyeri, ne başarıyı, ne de günlük olağan hayatı devam ettirmekte kolaylıklar sağlıyor. Daha fazla kâr ve kazanç hırsı modern medya araçlarıyla beyinleri zehirliyor, insanı robotlaştırıp köleleştiriyor, geniş kitleler bunun farkına dahi varmaktan yoksun biçimlere büründürülüyor. Stres, depresyon, yoğun ve zor çalışma koşulları, yalnızlık, içe kapanma, kendini insanlardan yalıtma da unutkanlığa yol açan önemli faktörler arasında sayılıyor. Bir başka neden olarak da tiroid bezinin az çalışması gösterilir. Tiroid Yunanca kalkan anlamına geliyor, tanımı yapılırken gırtlağı oluşturan en büyük kıkırdak kalkan olarak değerlendirilir. İsim de bundan dolayı konulmuş olmalı. O civardaki salgı bezlerinden birisi de tiroid bezidir. Az ya da çok çalıştığında hastalıklara neden olur. Unutkanlık bunlardan sadece biridir. Bu bezlerin sağlıklı çalışıp çalışmadıkları bir doktorda yapılacak kontrollerle kolayca saptanabilir. Ayrıca vitamin eksikliği, beyindeki hatalı fonksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı, epilepsi, kalp rahatsızlığı, travma, menenjit, Parkinson, psikolojik rahatsızlıklar, uyuşturucu, dengesiz beslenme ve yaşlılık bu nedenlere eklenebilir.

Tanıdıklarınızın isimlerini artık hatırlayamıyorsanız, gittiğiniz adresleri, yolları tanıyamıyor, kayboluyorsanız, simaları birbirine karıştırıyorsanız, telefon numaralarını, mail adreslerini hatırlayamıyorsanız, tarihleri karıştırıyorsanız, aynı soruları sık sık soruyorsanız, aynı şeyleri papağan gibi tekrar anlatıyorsanız, günlük işlerinizi yaparken sıkça unutuyorsanız alarm zilleri çalmalı, bir an önce doktorunuza görünmenizi uzmanlar tavsiye ediyorlar. Zira ciddi anlamda unutkanlık sorununuz var demektir.

12.02.2015

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular