ALMANYALILAR

Muazzez Tahsin Berkand: Bir Gün Sabah Olacak Mı?

Muazzez Tahsin Berkand: Bir Gün Sabah Olacak Mı?

İlk defa 1972 yılında basılan Muazzez Tahsin Berkand’ın aşk romanı “Bir Gün Sabah Olacak Mı?” bugünden bakıldığında tam bir yurdum klasiği. Zeynep Güngör romanın kapağından da anlaşılacağı gibi hemşirelik yapmaktadır. Mutsuzdur, yetimdir, halası Fehime’nin yanında büyümüştür. Kendisiyle barışık değildir, sorunludur, hayat sevinci olmasına rağmen zayıftır. Babasını hiç tanımamıştır sadece isminin Ahmet olduğunu bilmektedir. Baba zamanın birinde aileyi bırakıp gitmiştir, zira rahmetli annesi kötü bir kadındır. Roman zengin ve şımarık Esra’nın hastanede yattığı günlerdeki kaprisleriyle başlar.

Yazar usul usul kahramanlarını, hayat hikayelerini bize yansıtır. Zeynep kimdir, nasıl bir ruh hali içerisinde çalışmaktadır, arkadaşları, günlük hayatı, hayranları, dünyası yavaş yavaş romana yedirilir. Hastane doktorlarından Fikret bey ile biraz yakınlaşır gibi olan Zeynep ondan kaçar ve ona yüzünü döner. Roman boyuncada bir daha dönüp bakmaz. Esra’nın amcasının oğlu Ömer Gürkan hasta ziyaretine geldiğinde Zeynep ile tanışır.

sabah.jpgRoman boyunca Ömer ile Zeynep’in yakınlaşma bir araya gelme mücadelesine tanık oluruz. Daha çok Ömer’in sabrı, kararlılığı ve inadını aşkının büyüklüğüne yormak durumunda kalırız. Zeynep halasının annesinin kötü bir kadın olduğu, bir gün Zeynep’in de ona benzeyebileceği, erkeklerin tehlikeleri, soyunun lanetli olduğu gibi saçmalıklar ve negatif telkinleriyle, yoksulluk ve eziklikle büyümüş oldukça kompleksli biridir. Halası ölüm döşeğindeyken onu kurtarmaya çalışan Doktor Turgut Zeynep’i kimsesiz kalınca yanına alır.

Yoksul, kimsesiz, gariban Zeynep’a babalık yapan doktor onu hemşirelik okuluna gönderir. Geriye dönüşlerle Zeynep’in hayatından önemli kesitler sunan usta romancı bizi Zeynep’in kaderine neredeyse ortak eder. Mezun olur olmaz işi hazırdır. Levent Sağlık Yurdu’nda yatan ve zengin biri olan Asuman Hanım, Zeynep’i yanına özel hemşire olarak alır. Roman Doktor Fikret, Ömer Gürkan ve Zeynep etrafında gelişir.

Yormayan detaylarla süslü aşk romanı bolca dram ve duygusal iniş ve çıkışlarla doludur. Okura Zeynep’ o denli sevdiren yazar adeta bunun için özel bir çaba harcar. Bütün insanlık için olduğu gibi, yazar, Zeynep için de bir gün sabahı getirtir. Yani bir gün sabah olur…

Romanın mutlu sonla bitmesi romanın kırılma noktasıdır. Trajedisi boldur, mutsuz kız sonunda rahatsızlık verecek kadar çok mutlu olur. İlginç değildir bu yüzden, mutluyken mutsuz olması romanı daha güçlü yapabilirdi. Çabuk okunup kolay unutulacak bir aşk romanı.

12 Mart cuntasının, idamların, işkencelerin, Kontrgerilla ve Ziverbey Köşkü’nün ayyuka çıktığı yıllarda yayınlanan bir roman olduğu içindir belki sonu iyimserlikle bitmelidir. Yazarı bir avuç edebiyatçı dışında kim tanır bilinmez. Kerime Nadir sonrası kuşağın aşk romancıları arasındaki en ünlülerden biridir.

13.07.2012

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: