5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherMuazzez Tahsin Berkand: Bir Gün Sabah Olacak Mı?

Muazzez Tahsin Berkand: Bir Gün Sabah Olacak Mı?

İlk defa 1972 yılında basılan Muazzez Tahsin Berkand’ın aşk romanı “Bir Gün Sabah Olacak Mı?” bugünden bakıldığında tam bir yurdum klasiği. Zeynep Güngör romanın kapağından da anlaşılacağı gibi hemşirelik yapmaktadır. Mutsuzdur, yetimdir, halası Fehime’nin yanında büyümüştür. Kendisiyle barışık değildir, sorunludur, hayat sevinci olmasına rağmen zayıftır. Babasını hiç tanımamıştır sadece isminin Ahmet olduğunu bilmektedir. Baba zamanın birinde aileyi bırakıp gitmiştir, zira rahmetli annesi kötü bir kadındır. Roman zengin ve şımarık Esra’nın hastanede yattığı günlerdeki kaprisleriyle başlar.

Yazar usul usul kahramanlarını, hayat hikayelerini bize yansıtır. Zeynep kimdir, nasıl bir ruh hali içerisinde çalışmaktadır, arkadaşları, günlük hayatı, hayranları, dünyası yavaş yavaş romana yedirilir. Hastane doktorlarından Fikret bey ile biraz yakınlaşır gibi olan Zeynep ondan kaçar ve ona yüzünü döner. Roman boyuncada bir daha dönüp bakmaz. Esra’nın amcasının oğlu Ömer Gürkan hasta ziyaretine geldiğinde Zeynep ile tanışır.

Roman boyunca Ömer ile Zeynep’in yakınlaşma bir araya gelme mücadelesine tanık oluruz. Daha çok Ömer’in sabrı, kararlılığı ve inadını aşkının büyüklüğüne yormak durumunda kalırız. Zeynep halasının annesinin kötü bir kadın olduğu, bir gün Zeynep’in de ona benzeyebileceği, erkeklerin tehlikeleri, soyunun lanetli olduğu gibi saçmalıklar ve negatif telkinleriyle, yoksulluk ve eziklikle büyümüş oldukça kompleksli biridir. Halası ölüm döşeğindeyken onu kurtarmaya çalışan Doktor Turgut Zeynep’i kimsesiz kalınca yanına alır.

Yoksul, kimsesiz, gariban Zeynep’a babalık yapan doktor onu hemşirelik okuluna gönderir. Geriye dönüşlerle Zeynep’in hayatından önemli kesitler sunan usta romancı bizi Zeynep’in kaderine neredeyse ortak eder. Mezun olur olmaz işi hazırdır. Levent Sağlık Yurdu’nda yatan ve zengin biri olan Asuman Hanım, Zeynep’i yanına özel hemşire olarak alır. Roman Doktor Fikret, Ömer Gürkan ve Zeynep etrafında gelişir.

Yormayan detaylarla süslü aşk romanı bolca dram ve duygusal iniş ve çıkışlarla doludur. Okura Zeynep’ o denli sevdiren yazar adeta bunun için özel bir çaba harcar. Bütün insanlık için olduğu gibi, yazar, Zeynep için de bir gün sabahı getirtir. Yani bir gün sabah olur…

Romanın mutlu sonla bitmesi romanın kırılma noktasıdır. Trajedisi boldur, mutsuz kız sonunda rahatsızlık verecek kadar çok mutlu olur. İlginç değildir bu yüzden, mutluyken mutsuz olması romanı daha güçlü yapabilirdi. Çabuk okunup kolay unutulacak bir aşk romanı.

12 Mart cuntasının, idamların, işkencelerin, Kontrgerilla ve Ziverbey Köşkü’nün ayyuka çıktığı yıllarda yayınlanan bir roman olduğu içindir belki sonu iyimserlikle bitmelidir. Yazarı bir avuç edebiyatçı dışında kim tanır bilinmez. Kerime Nadir sonrası kuşağın aşk romancıları arasındaki en ünlülerden biridir.

13.07.2012

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular