0.4 C
Hamburg
Montag, Januar 25, 2021
Start Kultur Kino HHhH (Demir Kalpli Adam)

HHhH (Demir Kalpli Adam)

Fransız yazar Laurent Binet’in 2010 yılında yayınladığı HHhH isimli tarihi romanının ilginç bir öyküsü var: Yazar bir gün Prag’da gezerken yolda Çekoslovakyalı direnişçilerin anıtına denk gelir. Romanın ve filmin hikayesi doğmuştur. HHhH (Himmlers Hirn heißt Heydrich) yani Himmler’in Beyni Heydrich’in ilk harflerinden oluşan Almanca bir kısaltma. Roman 2016’da Fransız yönetmen Cédric Jimenez tarafından filmleştirilmiş. Almanya’ya bu yıl gelen sinema filminin başrollerinde Jason Clarke (Reinhard Heydrich), Rosamund Pike (Lina Heydrich), Stephen Graham (Heinrich Himmler), tarihi direnişin iki kahramanını ise Jack O’Connell (Jan Kubiš) ve Jack Reynor (Jozef Gabčík) oynuyorlar.

Film Reinhard Heydrich’in biyografisiymiş gibi başlıyor. Deniz kuvvetlerinden yaptığı şerefsizlik yüzünden atılan Heydrich tükenmişlik sendromu yaşamak üzereyken imdadına evleneceği Nazi partisinin ateşli üyelerinden Lina yetişir. Alman Ordusu’na sürdüğü leke ise bir kadını iğfal etmiş olmasıdır. İnkârlar fayda etmez, subaya kimse inanmaz ve adeta garibanın biri gibi verilen hatta kendisine acıyabileceğiniz bir subay gibi yansıtılarak ordudan atılır.

‚Düşen her erkeği bir kadın kaldırır‘ tezine iyi bir örnek olabilecek sahnelerle eşi kendisine destek olur. İnsan ister istemez faşistin halinden faşist anlar demeden edemiyor. Hitler’den sonra Nazi Almanyasının en güçlü ve etkili ismi Heinrich Himmler ile tanışır. Hayatı değişir, gizli servisin başına getirilir. Kısa süre içerisinde efendilerine kendisini kabul ettirecek bildiğimiz klasik acımasız faşist beyinlerden biri olur çıkar. Tarihe 10 milyondan fazla Yahudiyi ortadan kaldıracak son planı hazırlayan adam olarak geçecektir.

Azgın faşist arkasında binlerce ceset bırakarak namını yürütmeye devam eder. En son olarak Bohemya ve Moravya (Böhmen und Mähren) Protektör Vekilliği’ne atanır. Tarih baba veya anne bize gösteriyor ki nerede bi zulüm, katliam, soykırımı var, eninde sonunda orada mutlaka ama mutlaka direniş de olacaktır, vardır.

Bu tarihi ana kural gerçek tarihte de, HhhH filminde de farklı olmaz. Tarihe Anthropoid Operasyonu diye geçecek olan bir eylem hazırlığı başlar. Operasyon, Çekoslovak hükümetinin onayı ile İngiliz Özel Operasyonlar İdaresi tarafından hazırlanır. Bu noktadan itibaren film Heydrich’in biyografisi olmaktan çıkıp operasyonun dahası ikilinin dünyasını anlatır.

Filmi ben oldukça sıradışı buldum. Bir sürü önyargılarım en azından filmin ortalarına kadar sürdü diyebilirim. Tarihi bir vakayı, şahısları, kurbanları, suçluları, saldırgan faşistleri ve şanlı direnişçileri film birçok boyutu ile vermeye çalışmış. Onu sıradışı yapan da bence bu olmuş, alışa gelen kötü Naziler, kahraman Direnişçiler klasiğinin ötesinde bir çalışma olmuş.

Nazilerle, Heydrich ile ilgili söylenebilecek tabii ki çok şey var, tabi direnişçiler Jan Kubiš ve Jozef Gabčík hakkında da. Ama tadında bırakıp söylenmesi gerekenleri filmin kendisinin yeteri kadar anlattığının altını çizerek bitirelim. İzlemeye değer ciddi bir çalışma, kaçırmayın derim.

03.07.2018

Vorheriger ArtikelMehmet Eroğlu: Marmor Palast
Nächster ArtikelUnutkanlık

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular