5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoYarım Ay / Nîvê Heyvê

Yarım Ay / Nîvê Heyvê

Doğu Kürdistan´lı dünyaca meşhur Kürt yönetmen Bahman Ghobadi´nin filmi Nîvê Heyvê / Yarım Ay 2007 yılının en iyi 40 filmi arasında yerini almış, Oscar´a aday olmuş, ki heyecanlı ve hareketli bir horoz dövüşü ile başlar, Kierkegaard ‘ın “Ölüm varken ben yokum, ben varken ölüm” feylesofik lafıyla iki horozun birbirleri ile didiştikleri bir anda, moderatör Kako´nun oğlunun konuştuğu bir cep telefonu ile kavgayı bölüp Mamo adlı birinin moderatörü araması ile konuşmadan sonra iddialı horoz kavgasını kesip, bir turuncu otobüs üzerinde hazırlıklar yapmasıyla devam eder. 37 yıllık bir aradan sonra Saddam´ın devrilmesiyle meşhur Dengbej Mamo Güney Kürdistan´ı ziyaret edecek burada yarım ayın olduğu bir evrede onca aradan sonra bir konser verecektir. Filmin aynen bizde resmi dairelerin yaptığı gibi İranlıların, dahası bunların Kültür Bakanlığının emriyle filmde bölücülük yapıldığı iddiasi ile gösterimi yasaklanmış.

Bir otobüs dolusu müzisyen oğluyla Mamo yedi aylık uğraşısı sonunda Güney Kürdistan´a doğru yol alır. Bir yerlerde mola verip Mamo´nun yedi aydır bu konser için hazırlık yapan kızı Senur´u almak için dururlar. Ama onunla birlikte seyahat edenlerin 14 kişi olduğunu öğrendiğinde Mamo bunun uğursuzluk getireceğini söyleyerek kızının gelmesine karşı çıkar. O esnada otobüsten kaçan oğlunu kulağından tabancayla vurup Vincent Willem van Gogh´a benzetir. Yolda Mamo´nun çocuklarından birini almak için duran otobüse binmek istemeyen genç, babası Mamo´ya onun bu yolculuğa çıkmamasını ister, ama sonra o da seyahata katılanların arasındadır. Gördüğü yaşlı bir bilge şahıs kameri ayının 14´ünde bir uğursuzluğun yaşanacağı kehanetini ona söylemiştir. Öfkelenen Mamo dağlarda yankılanan sesiyle haykırır, bunca yıldır türkü söylemesine izin vermeyenlerin kimler olduğunu bilmek ister. Bu uğursuzluğun ne anlama geleceğini, bunu kimlerin saptadığını bilmek ister. Bu defaki gezinin kendisini öldürse bile gideceği kararını aldığından dem vurur. Ruhani bir sesin kendisine eşlik ettiğine inanmaktadır Mamo.

Müzisyen on oğlu ile yolculuk eden Mamo, 1334 kadın çalgıcının sürgün edildiği yere, sınırda bir topar dolusu para vererek gelir. Niyeti meşhur Heşo´yu bulup bu konser yolculuğuna katmaktır. Görkemli bir müzik şöleninden sonra Heşo´da gruba dahil edilir. Kadın çalgıcının İran´daki özgürlükleri az çok tahmin edilebilir. Bir polis kontrol noktasındaki Heşo´nun saklanma anında yaşananlar filmin doruk noktalarından biridir adeta.

Doğu Kürdistan´dan Güney´e geldiklerinde Amerikan askerlerinin bu sınırda hareket eden herşeye ateş etmeleri ile karşılaşırlar. Sınırı başka bir yerden geçmek isteyen otobüsü yine İranlı polisler ve askerler durdurur. Meşhur Mamo´yu onlar da tanımaktadır. Kontrol anında çalgılarını zevk için kırdıklarında Mamo daha fazla dayanamaz bu haksızlığa. Oğullarından bir kısmını kimlikleri yanlarında yok diye gruptan ayıran askerler, Heşo´yu yanlarında getirdikleri köpekler sayesinde bulurlar ve beraberinde götürürler. Çalgıcılar pes etmez yola devam ederler. Bir Kürt dramını ve gerçekliğini anlatır usta yönetmen bu filmi ile.

Film bir tek Bahman Ghobadi´nin en iyi çalışması değil Kürt sinemasının doruğu, gelmiş geçmiş en iyi filmi denmeli. Ghobadi sayısız Kürt sembolü ile çalışmış, müthiş bir sinema şöleni sunduğu. Bu karanlık günlerde insanın içini ısıtıp beynini aydınlatıyorlar sadece.

2009

Vorheriger ArtikelAyfer Tunç: Kapak Kızı
Nächster ArtikelÖykü: Radikal

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular