27.6 C
Hamburg
Dienstag, August 11, 2020
Start News Ayfer Tunç: Kapak Kızı

Ayfer Tunç: Kapak Kızı

Ayfer Tunç: Kapak Kızı

Bünyamin trenlerde çalışan dahası yemekli vagonlarda garsonluk yaparak hayatı yakalamaya çalışan biridir. Günlerden bir gün bir dergide “Ayın Kızı Şebnem”i kapakta görür. Kapak kızı onu geçmişine götürür. Trenle seyahat eden diğer kahramanımız Bankacı Ersin’dir. O da tesadüfen adı geçen dergiyi alır “Ayın Kızı Şebnem”i görür ve anılara dalar. Romanın bir diğer kahramanı radyo programları yapan Selda’dır. Şebnem Selda’yı yıllar sonra bulmuş, onunla sırf televizyona çıkabilmek için kontağa geçmiştir.

Bünyamin, Ersin, Selda bolca trende yolculuk yaparlarken geçmişe, anılarına, içinde bulundukları ana dalarlar, dönerler, ruhen başka mekanlara ve zamanlara seyahat ederler. Bünyamin Cennet ile evlidir. Eşi kendisini aldatmaktadır. Bünyamin bunu sezmiştir. Ayın kızı Şebnem’e bakıp hülyalara dalar, mümkün olsa hep onu düşünmek ister, bolca platonik takılır.

kapak.jpg

Ersin Şebnem’i dergilerden, medyadan öte gençlik yıllarından tanımaktadır. Lisedeyken ilk aşkıdır Şebnem. Çocukluğuna, ailesine, geçmişine gider ersin. İlgi ve büyük bir merakla Ersin’in geçmişine dalarız ve Şebnem’in bu resimleri adeta ona acı vermek için çektirdiği fikrine bir an biz de inanırız.

Ankara’dan kalkan tren Polatlı’da durduğunda birkaç telaşlı yolcu binerken Selda’da Bünyamin ve Ersin gibi eskiyi hatırlamaktadır. Şebnem’in halasının kızı olduğunu okuruz. Hülya Hala ve hiç görmediği eşi Cavit Enişte de romana dahil olurlar.

“Kapak Kızı” çetrefilleşmez kahramanlar ve anılarla, ustaca anlatılan değişik, ilginç ve sürükleyici tempoyla okurunu romana bağlar. Ersin’in kırık kalbi ve Şebnem ile olan mazisi onu yemekli vagonda rakı içmeye iter. Fazla sürmez masaya Selda’da damlar. Kibarca oturmak ister. Ondan sonra ancak İstanbul’a seyahat edildiğini anlarız.

Ersin ile Selda’nın birde onlara yemek servisi yapan Bünyamin’in dünyalarını haddinden fazla ustaca yansıtan Ayfer Tunç’un “Kapak Kızı” övgüye değer bir çalışma olmuş. Yolculuk bittiğinde konuşulmadan alınan ortak karar gereği Şebnem unutulmaz, ama unutulmuş gibi davranılması sonucuna ulaşılır.

30.05.2011

Vorheriger ArtikelRoman Okurken
Nächster ArtikelYarım Ay / Nîvê Heyvê
- Advertisment -

Most Popular

Dünya Tekvando Federasyonundan önemli kararlar

Dünya Tekvando Federasyonunun yönetim kurulu toplantısında, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için kıta elemesini gerçekleştirmeyen Avrupa ve Asya kıtaları için 2021 yılı haziran ayına kadar...

Adana’da dalgalarla geldiği plajı dolduran yüzlerce kilo soğan şaşkınlığı

Adana'nın Karataş ilçesinde Akdeniz'in dalgalarıyla Bahçe Plajı'nı dolduran yüzlerce kilo soğan şaşırttı. Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, yaptığı açıklamada, Bahçe mevkisine sahili dolduran soğanlarla ilgili...

Schon 31.000 Tablets und Laptops stehen Ende der Woche Hamburgs Schulen zur Verfügung

Schulsenator Ties Rabe hat heute aus Anlass der Lieferung von 270 iPads an die Stadtteilschule Alter Teichweg (Dulsberg) über den aktuellen Stand bei der...

Emekli öğretmenin „bal gibi hobisi“ ek gelire dönüştü

Edirneli emekli fizik öğretmeni hobi olarak başladığı arıcılıkta, yılda 500 kilogram bal üretmeye başladı Edirne'de yaşayan emekli fizik öğretmeni Mehmet Demircan, "emeklilik hayalim" diyerek hobi...
%d Bloggern gefällt das: