0.4 C
Hamburg
Montag, Januar 25, 2021
Start Kultur Kino Temple Grandin

Temple Grandin

Temple Grandin gerçek hayattan uyarlanmış oldukça başarılı bir biyografi filmidir. Tempel Grandin´i canlandıran Claire Danes ise bu filmdeki rolü ile bir değil bir kaç Oscar almayı hak eden bir performans sergiliyor. Mick Jackson´un yönettiği filmin senaryosunu yazanların arasında gerçek Temple Grandin´de var.

Temple Grandin 1947 yılında doğmuş, dört yaşına kadar konuşamamış ve çocukluk yıllarında doktorların tavsiyesi ile delidir diye o yılların pek yaygın uygulamasıyla akıl hastanesine yatırılması annesine tavsiye edilen otistik biridir. Zira o ne gülmektedir, ne de konuşmakta. Annesinin büyük sevgisi sayesinde normal bir çocuk gibi yetiştirilmeye çalışılan Tempel özel okullara gönderilir. Hem konuşmayı öğrenir, hem normal insanlarla bir arada yaşamayı. Hayatı kavga dolu olan bu genç kızın hayranlık uyandıran direnci, masum ve sevgi dolu saf güzelliği, acıma ve hüzünden çok soru işaretleri, hatta büyük bir saygı ve hayranlık çağrıştırır. Ve filmin başında tatil için yine sevgi ve anlayış dolu teyzesinin sığır çiftliğine gelir.

Her şeyden ürken, kendisine dokunulmayı sevmeyen, konuşurken yere bakıp yüksek sesle konuşan, saldırgan bir ruh halinde mi, yoksa mutlu mu olduğu yüz ifadesinde pek kolay anlaşılmayan aşırı zeki bu narin genç kız sığırları izlemeye koyulur. Gördükleri karşısında yep yeni bir dünyanın kapısı kendisine açılır. Haddinden fazla kapsamlı hassas gözlem yeteneği, resimler ve matematiksel hesaplarla yerli yerine oturtmaya çalıştığı günlük yaşamımız ona bu yeni evinde bambaşka bir yaşammış gibi gelir. Şefkat, sevgi, sabır ve anlayış dolu teyze hangi odanın kendisi olduğunu şaşırmaması için kapısının üzerine Tempel´in adını dahi yazar. Böylesi küçük detaylar Tempel´in günlük yaşamda verdiği büyük mücadelelerde hiçte olağan basit şeyler değildir.

Sıradan bir gün hayvanlara aşılarının yapılması için tek tek yönlendirilerek içlerine girdikleri daracık büyük bir yerde onları gözlemleyen Tempel, orada hayvanların her türlü ürküntü ve panikten uzaklaşarak oldukça rahatladıklarını saptar. Ve hemen kendisine benzer bir aleti yapar, korktuğu ve sakinleşmek istediği zaman kendisini o kendi geliştirdiği makinenin içerisine atar. Bir süre sonra bu alet hayatının önemli parçalarından biri olur. Bugün bu aletin adına “Squeeze Machine” diyorlar.

Temple rahatsızlığını yani otizmi hayvanlar ve insanlar arasındaki ara meydandır diye ilerleyen yıllarda teoriler üreteceğinden habersiz tatil dönüşü yeni bir okula başlar. Sığırların da kendisi gibi resimlerle düşündüğünü hayretle saptamıştır. Her daim olduğu gibi okulunda yaşadıkları, ayrımcılık, hoşgörüsüzlük ve akranlarının acımasız muameleleri olur. Ama öğretmenlerinin arasında onun zekasını ve farklı yeteneklerini görüp keşfeden gerçek öğretmenler de vardır. Onu yönlendirip teşvik eder bazıları. Bu arada her konuşulanı tekrar etmek zorunda olan Tempel´in adı kasetçalara çıkmıştır.

Tempel yaşama dört elle sarılmış biridir, sıradışı bir bilgi küpü olmasına rağmen öğrenmeye aç bir ateşin içine düştüğü, bilmediği kapıları açmaya devam eden, her daim insanlığın böylesi büyük şahıslara bir çok borcu olan biridir. Master ve doktorasını yapmak amacıyla büyük bir sığır mezbahasına gelir. Sert kayaya çarpar. Ama yaşamın mücadele etmek olduğunu çok küçük yaşlarda öğrenmiş olan bu genç kız doğru bildiği yolda bir başına yol almaya devam eder. Uzun kavgalar sonucu kendisini egemen kafaya, erkeklere, sığır uzmanlarına, ve daha hesapta kitapta olmayan bir çok insana ve en sonunda da insanlığa kabul ettirir. Bugün o profesör doktor ünvanları olan, sayısız bilimsel makale ve kitap yazmış, sığırların daha insancıl koşullarda son anlarını yaşamaları için bir çok buluşa imza atan, hayvanseverlerin dahi saygı duyduğu büyük bir insandır.

Temple Grandin bir kavga öyküsü, örnek alınacak bir yaşama direnci, insana yaşam sevgisi ve sevinci aşılayan ölümsüz ve evrensel bir öykü, ve bunun ustalıkla beyaz perde yansıtılmasıdır.

22.05.2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular