14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartKulturKinoMaceralar Kralı

Maceralar Kralı

Maceralar Kralı 1963 yılı yapımı. Yönetmen Hulki Saner, senaryoyu Orhan Aksoy yazmış.

Erol (Ayhan Işık) eski bir sabıkalıdır, her ay düzenli olarak emniyete gidip imza vermektedir. Daha bir yıl göz hapsindedir, kefaletle tahliye edilmiştir. Bu arada taksi şoförlüğü yapmaktadır. Birinde emniyette imza verirken ezeli düşmanı emekli eski savcı İhsan Bey´i görür. İhsan Bey 25 yıl savcılık yapmıştır, Erol´un onyıl ceza almasına vesile olmuştur. Ben adamımı bilirim misali Erol´un uslanıp akıllandığına inamaz ve polisleri uyarır.

Erol´da kumar, içki, haraç, uyuşturucu her türlü pis ve kirli işle uğraşmak vardır. Bir yandan taksi şoforü gibi dışarıya kendisini gösterirken, aslında tam bir mafya babasıdır. Her türlü karanlık işte vardır. En yakın adamı hatta arkadaşı Ayyaş İsmet´tir (Sadri Alışık). Adamlarından bazıları kuyusunu kazmak için gizlice hazırlıklar yaparlar. Bu arada emekli savcının üniversitede okuyan ve eski sabıkalılarla ilgili bir tez hazırlayan kızı Nevin (Semra Sar) emniyet müdürünü arkadaşı ile ziyaretinde, yine bir gün imza için gelen eski sabıkalı Erol ile karşılaşır ve ona aşık olur.

Savcının kızı Nevin, Erol´u gittiği bir eğlence yerinde gece yarısı haraç almak isterken görür ve onun gerçeğini öğrenir. Ama Erol´a aşık olduğundan onun sırrını saklama sözü verir. Erol ise saf Nevin´e sahte bir planla gerçek olmayan düzmece bir cinayet işlettirir. Olayın görgü tanığı kendisi olduğundan, o da onun sırrına sahiptir simdi. Bu arada Erol kendisine tuzak kurup kalleşce öldürmek isteyen yanında çalıştırdığı adamı Osman´ı döver, üzerine içki döker ve bir uçurumdan arabasıyla aşağı atar. Diğer potansiyel kalleş adamlarına gözdağı vermek ister.

Erol savcıyı ayağına çağırır ve kızının işlediği sözde cinayetten bahseder. Emekli savcı İhsan Bey artık elindedir. Şantaja kızının geleceği için boyun eğer ve önce Erol´un kumar oynatılan klüp izni işini ilk halleder. Nevin ise aslında nişanlıdır, ha bire işlediği cinayet yüzünden kabus görmektedir, nişanlısı ve babası başında nöbet tutarlar. Nevin´in çaresizliğini gören nişanlısı Kenan yeni açılan kumarhaneye Erol´a gider. Ona bir milyon lira verip Nevin ile gitmesini, zira onun kendisini değil Erol´u sevdiğini anlatır. Teklifi duyan İsmet ile Erol şaşırırlar. Erol teklifi düşüneceğini söyler ama hiç bir şey anlamaz.

Olayı anlayan İsmet ona bencilliğinden, kendisinden başkasını düşünmediğinden bahseder ve onun meşhur okkalı tokatlarından birini yer. Ve onu terk eder. Kısa bir süre sonra geri döner. eski arkadaşı özür diler. O ise onun Nevin´e yaptıklarından dolayı onu ne denli alçalmış olduğunu görmekten ızdırap duyduğunu anlatır. Erol arkadaşına hak verir, hemen gidip Nevin´e her şeyi anlatma sözü verir. Bunu kalben istemektedir.

Erol önce emekli savcı ile sonra da Nevin ile görüşüp ona gerçeği büyük bir metanetle anlatır. Amacı kendisini babasına ve ona karşı emniyete almaktır, o yüzden kurusıkı bir tabanca ile Nihat isimli adamını güya öldürtmüştür, ama hepsi bir senaryodur ve ortada gerçek bir ölü ve işlenmiş cinayet yoktur, Nihat sapasağlam dolaşmaktadır. Nevin kahkahalarla güler ve ona tek kelime inanmaz. Bunları kendisini yatıştırmak için anlattığını sanar. Yorgunluktan fazla dayanamaz uykuya dalar.

İsmet´e giden Erol, adamı Nihat´ı, Nevin´e göstermenin en doğru yol olduğunu anlatır. İsmet bu fikre sıcak bakmaz, onun kızıp babasına herşeyi anlatabileceğini, emekli savcının kendisine aman vermeyeceğini söyler. Ama Erol Nevin´i sevmektedir, hapis, ceza artık bedeli ne olursa olsun hiçbir sey umurunda değildir. Nihat, Salih´in adamı olmuştur. Erol´u etkisiz hale getirirler. Sonrada uyararak bırakırlar.

Erol finalde zehir gibi bir plan yapar (!)

16.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular