10.2 C
Hamburg
Dienstag, September 29, 2020
Start Bücher Günter Grass: Yengeç Yürüyüşü

Günter Grass: Yengeç Yürüyüşü

Büyük edebiyatçı Günter Grass 2002 yılında piyasaya çıkan bu yapıtında, Almanya´nın tabu konularından birini büyük bir ustalıkla ele alarak geçmiş ile olağanüstü bir romancı olduğunu yeniden ispatlayarak hesaplaşıyor. Gelmiş geçmiş en büyük batan gemi facialarından biri olan, ki Titanik´den de kapsamlı bir olay olarak yer yer romanda geçiyor, Wilhelm Gustloff gemisinin batışının ve bu olayın hâlâ insanları nasıl etkileyip yaşamlarında önemli yer aldığını, bugünkü Almanya´nın geçmişi ile o kadarda ciddi hesaplaşmaları olmadığını anlatıyor.

Wilhelm Gustloff meşhur bir NSDAP yöneticisiyken Yahudi bir tıp öğrenci olan David Frankfurter tarafından soydaşlarına karşı işlediği cinayetler yüzünden Davos´da öldürülür. David daha sonra kendisi bir Yahudi olduğu için Gustloff´a ateş ettiğini söyler. Naziler Gustloff´u o meşhur, her daim her toplumda ideolojik istismara ve politik amaçlara alet edilen şehit ilan ederek adını bir gemiye verirler. Suikastçi de bu arada karşı cephece kahraman ilan edilir. İkinci Dünya Savaşı´nın sonlarında gemi Baltık Denizi´nde bir Sovyet denizaltısı tarafından, eksi on sekiz dereceli bir havada üç beş torpille batırılır. Gustloff isimli gemide on bine yakın insan vardır. Bu saldırıdan çok az insan kurtulur. Bunlardan biri de gemi torpillendiği anda bebeğini dünyaya getiren Ursula Pokriefke´dir.

Anlatıcının Tulla ve bolcada Anne dediği Ursula, kimden hamile kaldığını bilmese bile oğlu Paul dünyaya böylesi bir anda gözlerini açar. Çok az sayıda insan geminin batışından sonra hayatta kalır, bunların arasında olan anne ile bebeği yardıma gelenlerce kurtarılır. Paul Pokriefke´nin yazgısı adeta kurtarılıp dünyaya geldiği anda çizilmiş gibidir. Bu olayı yazmalı, bütün dünyaya duyurmalıdır. Ki gerçekten de öyle olur. Pek o kadar şöhretli olmasa da, bir gazeteci olaya dahil olur. Romanı, tarihi olayları, başlı başına dev bir klasik olarak görülmesi gereken eşsiz yapıtı bize başından sonuna kadar hep o anlatır.

Pokriefkeler savaş sonrası bölünen Almanya´nın doğusunda kalırlar. Paul büyür zamanı gelir ve kendisinden on yaş küçük Gabi ile evlenir. Gabi okur, öğretmen olur. Konrad isimli bir oğulları olur. Sonrada Gabi oğlunu da beraber alarak Paul´u terk ederek batıya geçer. Duvarın yıkılması Almanya´nın yeniden birleşmesi sonrası artık büyümüş, anti-otoriter tarzda babasız, sadece annesiyle büyümüş, dahası delikanlı olmuş Konrad büyük annesi Tulla´yı ziyarete gider. Ne olursa ondan sonra olur. İsmi Konny olur, Konny kısa bir süre sonra biz gurbetçilerin çok yakından bilip tanıdıkları Neonazilerden biri olur çıkar.

Yaptığı internet sayfalarından birinde artık büyükannesinin canlı tanığı olduğu Wilhelm Gustloff gemisinin batışını bütün detaylarıyla ele alır. Olay kanına dokunmuştur. Kapsamlı ve derin araştırmalarla süslediği sayfasının ziyaretçilerinden biri de Wolfgang Stremplin isimli bir Yahudi gencidir. O da Gustloff´u, suikastçisini çok iyi bilmektedir. Okumuş, incelemiştir. Şehitler ve kahramanlar nasılda farklı cephelerden bakıldığında başkalaşır veya yer değiştirirler. Sanal dünyadaki düşmanlık gerçeğe dönüşür. Gustloff´un mezarında biraraya gelip buluştuklarında Konrad, Wolfgang´ı Gustloff´un mezartaşına üç defa tükürmesinden sonra yanında getirdigi tabancayla, aynen Frankfurter´in Gustloff´u öldürdüğü gibi vurur. Kendince onun intikamını alır, polise gidip teslim olur. O da bir Alman olduğu için ateş ettiğini söyler, aynen bir zamanlar David Frankfurter´in söylediği gibi.

Tarih tekerrür eder, yeni kahramanlar ve yeni şehitlerle hayat devam eder. Bir de okunması ve yazılması gereken yeni romanlarla.

05.06.2010

Vorheriger ArtikelMaceralar Kralı
Nächster ArtikelHâllerimiz

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

İngiltere’de sanatçılardan hükümete „mültecilerin aile birleşimlerinin kolaylaştırılması“ çağrısı

İngiltere'de sanatçılar, ülkedeki mevcut yasal düzenlemelerin çocuk mültecilerin aileleriyle kavuşmalarını engellediğine dikkati çekerek, hükümete, "mültecilerin aile birleşimlerinin sağlanması için güvenli ve yasal yollar oluşturulması"...

Nach 36 Jahren bei Daimler: Stefan Buchner verabschiedet sich in den Ruhestand

Verabschiedung von Stefan Buchner: Nach 36 Jahren in verschiedensten Führungsfunktionen im Daimler Konzern geht das heutige Vorstandsmitglied der Daimler Truck AG und Leiter Mercedes-Benz...

Atakaş Hatayspor, kanat oyuncusu Babajide David Akintola’yı kiraladı

Süper Lig ekiplerinden Atakaş Hatayspor, transfer çalışmaları kapsamında kanat oyuncusu Babajide David Akintola ile anlaştı. Kulüpten yapılan açıklamada, Danimarka Süper Lig ekiplerinden FC Midtjylland'den kiralanan...

Kommission genehmigt genetisch veränderte Sojabohne für Lebens- und Futtermittel

Die Europäische Kommission hat Montag nach gründlicher Prüfung eine gentechnisch veränderte Sojabohne für die Verwendung in Lebens- und Futtermitteln genehmigt. Die Genehmigung umfasst nicht...