27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartBücherEsmahan Aykol: Kitapçı Dükkanı

Esmahan Aykol: Kitapçı Dükkanı

„Kitapçı Dükkanı“ Esmahan Aykol´un ilk romanı. Kriminal romanın ana kahramanı Kati Hirşel isimli bir Alman ve onüç yıldır İstanbul´da yaşıyor, Türkçeyi iyi biliyor, hemen herkesten yakınıyor, orasını burasını, onu bunu beğenmiyor, tepeden tırnağa herkesi ve herşeyi eleştiriyor, romanın adındaki gibi bir kitapçı dükkanı sahibi ve bu burada kriminal romanlar satıyor. Gerçek aşkı her kadın gibi arayan ama bir türlü bulamayan Kati otel odasında ölü bulunan bir Alman yönetmenin cinayet olayıyla isteyip kurgulamadan birbiri ardısıra gelişen olayların içinde kendisini buluyor.

Kitapçı Dükkanı´na sadece bir polisiye roman diyebilmek için insanın kalpsiz biri ya da Kati gibi birini sevmemesi gerekir. Bir kere kadındaki İstanbul sevgisi bırakalım bu şehrin sakinlerini usta edebiyatçılarımızda dahi yok. Kati´nin üniversite yıllarındaki arkadaşı Petra Vogel tanınmış bir dizi film oyuncusu dahasi artisttir. Ve yolu İstanbul´a düşer birgün apansız, hesapsız kitapsız ve eski arkadaşı on-onbeşyıldır görmediği Kati´yle yeniden buluşup görüşmek ister. Hem onun İstanbul bilgi ve görgüsünden yararlanmak ister, hem başından geçen üzücü beraberliğine değin olayları anlatmak hem de eski günleri anmak istemektedir. İyi arkadaşların yaptıkları gibi uzun yıllar birbirini görememenin acısını saatlerce sohbetle gidermeye çalışırlar.

Tam işlerin yoluna girdiğini sandıkları anda Petra´nın oynadığı İstanbul´la ilgili filmin yönetmeni Kurt Müller kaldığı otel odasında tam olarak banyo yaptığı küvette ölü bulunur. Şüpheli şahısların başında ilk Petra gelmektedir. Kati´nin zamanı gelmiştir. Sattığı yüzlerce krimiden bu tür ve benzeri cinayetlerin nasıl işlendiğini, katilin kim veya kimler olabileceğini okuduklarından edindiği tecrübeyle henüz bilmese bile çözebilecek kapasite, tahmin hatta bilgidedir. Bu arada olayı araştıran komiserle tanışır ve aralarında karmaşık bir ilişki başlar.

Romanın diğer kahramanları eski mafya babası Mesut Mumcu, Komiser Batuhan, Avukat Selim, manken Ayla Özdal´dır. Hemen hepsinin ortak yanları cinayetle ilgili öyle veya böyle bir ilişkilerinin olmasıdır.

Berlin ve İstanbul´da yaşayan Esmahan Aykol´un bu ilk kitabı Türkçeden sonra Almanca da yayınlanmış. Okurken hem Kati´yi hem yaratıcısını hem okuru birbirine o denli yakınlaştırıp kaynaştıran bir farklı tarz yakalanmış. İyi bir yüksek edebiyat romanı sayılmasa da Kitapçı Dükkanı iyi bir krimi olduğu tartışma götürmez. Yazarının da usta bir anlatıcı olduğunun altını çizmeli.

Yaşama, çevremize, kendimize, güne, komşulara, sokağa, işe, yola, cama, duvara eleştirel bakan, bakabilen herkes gibi biridir Kati, zararsız, tatlı şikayetleri ve yakınmasıyla aslında toplumsal ve haklı eleştirilerde bulunur bütün roman boyunca.

Esmahan Aykol çok kültürlü bir kimliğe sahip olmanın avantajlarını çok iyi kullanabilen sempatik bir yazar. Çok iyi bir edebiyatçıda olabilecek sayısız potansiyele sahip yetenekli bir kalem. İleride de kendisinden sıkça behsettireceği kesin. Ben ona her ne kadar bu ilk romanında en az benim kadar Türkçeyi çok kötü kullanıp sayısız yazım ve dilbilgisi yanlışı yapmış olsa bile, ki ben burada daha çok editörlerini suçluyorum ve geçici olduğundan eminim, yurtdışı edebiyatının önemli ve görmezden gelinemeyecek kalıcı ve kararlı şahsiyetlerinden biri diyorum.

2010

Vorheriger ArtikelHavaya Ateş
Nächster ArtikelGüneşi Gördüm

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular