ALMANYALILAR

Orhan Pamuk: Beyaz Kale

Orhan Pamuk: Beyaz Kale

Orhan Pamuk´un 1985´de yayınlanan üçüncü kitabı olan bu tarihi roman Venedik´ten Napoli´ye giden üç gemiye Türk korsanlarının saldırısı ile başlar. Giriş bölümünde ki Faruk büyük ihtimalle yazarın bilinmeyen geyiklerinde biri gibi orta yerde sırıtır. Eserin sonunda ki anlatımda da Faruk´u bir yerlere koyabilene helal olsun. Gemilerden ikisi Türk korsanların arasından sıyrılıp kurtularak siste kaybolurken bizim Venediklinin gemisi korsanların eline düşer ve kendisi köleleştirilir. Ama uyanık Venedikli ne yapar eder kendisini alimmiş, hünerleri varmış gibi göstererek pahalıya satar. Yine de zindana atılmaktan kurtulamaz. İstanbul´a geldiklerinde Padişah´ın küçük oğlu kendilerini izlediklerine göre korsanların o zamanki Osmanlı Deniz Kuvvetlerinin donanması olduğunu ve atalardan kalma talan ve yağmacılıktan ufak bir örnek okuduğumuzu kabaca hatırlatalım. Adı edebiyat değil ne olursa olsun.

beyaz kale.jpg

Kendisini pazarlamakta en az yazar kadar usta Venedikli ne eder eder yeni dostluklar kurar, yeni ilişkiler geliştirir, hekimlik yapar, astronomiden, matematikten, bilimden anlarmış takılır, bir Paşa´nın nefes darlığı sorununu çözer. Paşa´da Venediklinin sorunlarını. Onu oğlunun evlendireceği günlere yakın bir gecede aynen kendisine benzeyen bir Osmanlı alimi efendisi olacak “Hoca” ile tanıştırır. Bu bir köle ile efendinin ilişkisi, dostluğu değil daha çok sohbeti gibidir. Ve bu sohbet, renkliliği, derinliği, edebi dilindeki ustalık Orhan Pamuk´u eserin İngilizceye çevrilmesiyle uluslararası bir üne kavuşturur. Ki eseri okuyanın buna da bir itirazı olamaz.

Esere değil de yazarına yöneltilen ki az çok da olsa bunların haklılık payı hiç de az değildir 12 Eylül´ün yol açtığı kırılma, yenilgi, başkalaşma psikolojisi yaşamın her alanında kendisini göstermiştir. Edebiyatın bundan etkilenmeyeceğini sanmak saflık olur. Beyaz Kale bu anlamda postmodern edebiyata iyi bir örnek olur, gerçekten, güncelden, olağandan kaçıp uzaklaşıp hayal gücüne dayanan, tarihe ve eşsiz sohbetine sığınan yeni bir dalganın yerli versiyonudur. Öyle de olsa Pamuk bunu hakkıyla yerine getirmiştir. Ve o yıllarda iki ayağı, eli ve kafasıyla zaten New York´dadır. Sonraki eserleri ve apolitik duruşu ve söylemi ile de zaten bir edebiyatçı olduğunu, pek de öyle halkın, ezilenlerin, sömürü edebiyatının yabancısı olarak adlandırılmayı hak ettiğini dünya aleme gösterir. Yine de Türklere belirli bir okumuş elit kesimin dışında yaranamamasına hayret etmek gerekir. Ki buna tek gerekçe ise sağda solda söylediği zararsız Türklerin Ermenileri ve Kürtleri kesip biçtiği, katliam ve soykırım yaptığı gibi tarihsel bir gerçeği dile getirmesidir. Başka da ötesi yok. Bu kadarı bile onun kara mı kırmızı mı diyelim sakıncalı listeye girmesine yetmiştir. Kim ne derse desin Pamuk modern Türkiye edebiyatının en önemli şahıslarından biri, Türkiye romanının ise kralıdır. Tacının tasdikine giden yolda zahmetli bir çalışmadır Beyaz Kale. Tarihi bir roman nasıl yazılmalıya iyi bir yanıt ve örnektir.

Beyaz Kale´yi okuyanlar yazarın bu eseri yazarken ki araştırmalarına, araştırmalarındaki derinliklere hayret etmeseler de denk gelirler. Olayları, yaşanmış gerçeklikleri olduğu gibi vermek değildir yazarın amacı. Tersine bu ikizlere birbirlerini anlattırır 17. yüzyılda, ve bu sohbetleri yıllarca sürer, gerçi yazarın en ince kalınlıkta ki kitabı olsa da en uzun edebi cümlelerini kurduğu eseridir denilebilir. Romanı Faruk adlı şahıs, Venedikli, yer yer Hoca, en çok da Orhan Pamuk kendisi anlatır. Beyaz Kale bugüne kadar onlarca baskı yapmış (35. Baskı 2006), yüzbinlerce satmış, yine onlarca dile çevrilmiş. Haklı olarak.

2010

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: