0.4 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start Home Fısıltı

Fısıltı

Memleket değişiyor, eskiye ne rağbet var, ne de bit pazarları nur içinde. Öyle olmasa şanlı Osmanlı kanlı diye anılmazdı. Yeni bir yüzyıldayız, geçen yüzyıla ait ne var ne yok hepsi eskidi diyor fısıltılar, romanlar bile değiştikten sonra. Değişmeyen, eskimeyen insan, onun mayası, doğası, nefsi, hırsı, doymak bilmezliği. Amma da ahkam kesiliyor böylesi laflarla ha! Ne zor şey insan olmak, bir o kadar da kop kolayken. Kriterler, standardlar, değer yargıları, doğrular her geçen gün değişiyor, değiştiriliyor, filmlerde bile. Irzına geçilmiş zihinler, köşe başlarını tutma yarışmasında it dalaşındaymışlarcasına üzerine düşeni yapıyorlar. Emret komutanım diyenlerin karşısında artık üniformasızlar duruyor. Diziler, güzel oyuncuları, bizim olmayan aşkları, kavgaları ve paraları bizi oyalamaya devam ediyor. Eskiden gladyatörler varmış. İnsan uygar ya, daha iyi yolları, yöntemleri buluveriyor böyle. Biraz din, biraz alkol, futbol, oyalama da olmasa ne yapar bu geniş kitleler sormak lazım. Sürüyü çobanlar güder, sürüden ayrılanı da kurtların kaptığı bilinir. Çobansız sürünün neler yapabileceğini hayal ederken sınır koymaya çalışmak nafile.

Limanda, suyun kenarında limonlu çay ya da sütlü ama şekersiz kahve içmek için buluşan kadınlar kimi çekiştiriyorlar bugün bilmiyoruz. Bildiğimiz memleketin gidişatının pek de iyi olmadığı. Salla gitsin, uyanıktır onlar, bir çıkış yolunu her daim bulurlar, diyen Almancılar çoğunlukta, ya da seçerken bana mı sordular, diye fısıldayanlar. Nice rejimler, saltanatlar, sultan ve devlat adamını eskitmişler. Yine de dimdik ayaktalar. Artık güçlü bir orta sınıfımızın olduğu iddia ediliyor. Bu fakirlerin çokluğu mu, azlığı mı anlamına geliyor ekonomistlerin ağzını bıçak açmıyor, açana da yolun sonu gösteriliyor. Herkes işinde gücünde, biz kışkırtıcı nifaklara ne oluyor? Ortalık güllük gülistanlık, miski amber kokuyor her yer.

Nasıl bir kavga bu, tanrısı için insan kurban eden edene. Öyle değil böyle inanacaksın diyenler, bunu bir de şova dönüştürmek için yarışmasınlar mı? İnanalım mı, gülelim mi gel de sorma. Sana ne benden, demeyenlerin sonu orta yolcular gibi belirsiz. Günler bulanık takılırlarken sarhoşlar alkolün zararları hakkında seminerler vermeye gittiler. Katılımcılar alkol üreticisiydiler, bir iki de berduş, belki birkaç kadeh benim de payıma düşer hevesiyle yanılan. Çorabı delik bir zengin, hayat kadınının biriyle kıyasıya pazarlığa girişti, semt pazarındaki çorapçıların olaydan haberi olmaması kimseleri kızdırmadı. Türk Çorbacılar Derneği Başkanı Hüsnü Hakyemez o yılki yönetimleri sırasında kaçırdıkları iki bin yuronun hesabını vermemek için kulis yapmakla meşguldü. Bergedorf´da yeni açılan ekmekçi tanıdık çıkmasın mı? Ekmeklerin beleşe olmaması ne fena. Diğer bir fısıltı yirmiye yakın yazar şehir kütüphanesinde edebiyat etkinliği yapmış, etkinliğe bu şehirde yaşayan kırka yakın yazardan tek bir tanesi bile çağrılmamışlar. Suçları Türkçe yazmakmış. Entegrasyonlu uyuma engelmiş böylelerinin çalışmaları.

Sokakları kaplayan örümcek ağlarına düşen ufak tefek böceklerin sonlarına ne sevinen, ne üzülen, ne de bunlar hakkında dualar okuyan oldu. Doğanın yasasıydı işte bu. Biri diğerini yemeden bu hayat devam etmiyordu. İpsizin biri iki buçuk senedir hergün bir öykü yazıyorum, dedi. Kimseler iplemedi, o kadar çok hergün öykü yazan vardı ki. İpsiz üç buçuk senedir hergün bir makaleyi de yanına ekledi. Kimseler yine umursamadı, her okuduğumu tanıtır ya da eleştiririm ben dedi, arada bir de roman yazarım. Yine ipleyen yoktu. Rekorlar kitabına girmek için yazan bir yazarı kimselerin ciddiye almaması olağandı. Hem yazdıklarını herkes anlıyordu, esaslı maarifet kimselerin anlayamayacağı kadar çetrefilli yazmak, ipin ucunu kaçırıp sahi ben ne yazıyoruma kendisi dahi yanıt verememekteydi. Amma da abartıp hava atıyor diyenler yeteneksiz eziklerdi, Olric bunların hepsini önce Selim´e sonra da Turgut´a fısıldamıştı. O da okura.

16.09.2014

Vorheriger ArtikelKovboy Ali
Nächster ArtikelOrhan Pamuk: Beyaz Kale

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular