8.6 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 20, 2021
Start Kultur Kino Kovboy Ali

Kovboy Ali

Yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz´in yaptığı 1966 yılı yapımı Kovboy Ali´nin senaryosunu Aykut Düz yazmış. Yılmaz Güney, Müjgan Ağralı, Yıldırım Gencer, Ali Şen, Hüseyin Peyda, Erol Günaydın ve Aydemir Akbaş oynamışlar. Film eşkiyaların yoldan geçen hasta çocuklarını doktora götürmek için yola düşen bir aileye saldırıları, adamı öldürüp eşini ağır yaralamalarıyla başlar. Cesetleri sonra kasabaya getirilen kurbanların gocuğunun yakası kara bir yabancı tarafından öldürüldüğü dedikodusu yayılır. O anda atıyla yalnız, karalar giyinmiş bir kovboy kasabaya girmektedir. Bu çizmesiz, ucuz spor ayakkabılı Kovboy Ali´den (Yılmaz Güney) başkası değildir. Birden çevresi sarılır ve tam bir şeyler olacakken olaya candarma el koyar.

Karakolda bizim Kovboy Ali´nin eski sabıkaları ortaya çıkar ve nezarethaneye atılır. Dosyası incelenir ve bütün hünerleri dökülür ortaya. Bütün kovboy filmlerini seyretmiştir, Amerika´ya kovboy olmak amacıyla gemiyle kaçmak isterken yakalanmıştır ve kesinlikle yalan söylemez. Saldırganların yaraladığı kadın kendine gelir, Kovboy Ali´yi teşhis etmez ve Kovboy Ali bırakılır. Soluğu daha önce hapiste gardiyanlık yapmış ve mahkumlara çok çektirmiş, Gaddar Gardiyan Müslüm´in peşine düşerek alır. Müslüm´ü öldürmek yerine bir güzel pataklar. Müslüm intikam yemini eder.

Üç haftadır siyah atlı Kovboy Ali´nin peşinden at koşturup onu yakalayan eski arkadaşı Ömer yirmi yıl önce Altın Nal çiftliğinde çalışırken haksız yere işten atılması yüzünden intikam almak için çiftliğin Metin isimli çocuğunu kaçırmıştır. Sonrada başına bela olan çocuğu birgün sokakta bir başına bırakmıştır. Çocuk büyüyüp serseri olmuştur. Öneri Kovboy Ali´nin bu çocuğun yerine geçip çiftliğe sıradan bir işçi gibi gitmesi olur. Zaten Metin´inkine benzer koşullar altında Kovboy Ali yetişmiştir. Sırtına yapılacak bir nal izi sayesinde kim olduğu açığa çıkacak böylece köşeyi döneceklerdir. Ama aslında Ömer çiftliğin kasasını soymak isterken yakalandığını anlatmaz. Kaçmak isterken kahyayı elinden vurduğunu, karısına tecavüz ettiğini, onunda o utanca dayanamayıp intihar ettiğine değinmez.

Kahya Hüseyin´in yönettiği Mehmet Ağa´nın çiftliğine gelen Kovboy Ali kılığına uygun bir iş ister, terslenir. Tam o esnada çiftliği adamlarıyla basan komşu Süleyman ertesi gün çiftliğe gelecek Mehmet Ağa´nın kızını ister. O da terslenir. Dayılanan Süleyman´a Kovboy Ali müdahale eder, adamlarından birkaçını vurur, Süleyman´ın düşmanlığını kazanır. Mehmet Ağa´nın sempatisini kazanan Kovboy Ali işe alınır. İlk işi kahyanın oğlu Çetin ile istasyona gidip trenle gelen ağanın kızı Gül´ü karşılamak olur. İstasyonda Gül Hanım´ı karşılayanlar bir tek onlar değildir. Süleyman´da adamlarıyla gelmiştir. Gül´e çiçek vermek ister, Çetin fırlatıp atar ve adamlara dalar. Çetin´in dayak yemesine müdahale etmeyen Kovboy Ali daha sonra Süleyman´ı ve adamlarını üç yumruk bir tekmede saf dışı bırakır. Süleyman arkalarından yine intikam yeminleri eder.

Gül samanlıkta kaza çıkarır. Atın tekmesini yer bayılır, işçilerin yanık unuttuğu lambaya düşerken çarpmış ve yangın çıkarmıştır. Yangın bir anda büyür kendisi içeride baygın kalır. Kimseler içeriye girmeye cesaret edemez. Kovboy Ali üstüne bir kova su döker girer ve alevlerden Gül´ü kurtarır. Kendisini kurtaranın Ali olduğunu öğrenen Gül sonra gider ona teşekkür eder. Ali´ye göre aşık olur. Fazla sürmez kısa bir süre sonra Gül aşkını ilan eder ve beraber mercimeği fırına verirler sonrada konyak içip ormanda ateş yakarak ısınırlar. Sonrada Ali Gül´ü kucaklayıp çiftliğe getirir. Ayağı burkuldu mazeretine inanmayan Çetin büyük bir kıskançlık kriziyle ona kovulduğunu söyleyip elindeki tüfekle Ali´ye saldırır. Kavga esnasında atleti yırtılan Ali´nin sırtındaki Ömer ile yaptığı iz böylece açığa çıkar.

Dananın kuyruğu kopar. Mehmet Ağa eşi Cahide Hanım´a Ali´nin Metin olduğunu geri döndüğünü büyük bir sevinçle koşarak anlatır. Ali´nin kardeşi Metin olduğunu öğrenen Gül´ün başından aşağı kaynar sular dökülmüş gibi olur ve düşer bayılır. Akabinde çiftlikte büyük bir şenlik verilir. Noter gelir babasının adını Yeni Hayat diye değiştirdiği çiftliğin yeni sahibinin Kovboy Ali olduğunu belirten kağıtları teslim eder.

Yaşlı çiftin temiz kalpliliği Ali´yi etkiler, Ömer ile buluşup artık bu işi sonlamak, oralardan çekip gitmek istediğini anlatır. Ömer kabul etmez atışır kavga edip kurşunlaşırlar. Ali yöredeki adı Çürük Osman olan ve eşkiyalık yapan gerçek Metin´i bulup çiftliğe götürmeyi planlar. Bu arada Gaddar Gardiyan Müslüm gerçek Metin´e Kovboy Ali´yi eli kolu bağlı kendisine getirmesi için onbinlira teklif eder. Çiftlige gelen Ali, Gül´ün kayıp olduğunu öğrenir. Koca çiftlik onu ararken Gül işlediği büyük günah yüzündek iple intihar etmek üzeredir. En kritik anda Ali yetişir ipi bir kurşunla koparır ve Gül´e gerçek kardeşi olmadığını, olayın iç yüzünü, aslında bir sahtekar olduğunu anlatır. Bir hafta içerisinde Gül´e ağabeyi Metin´i getireceğini, olayı anne-babasına anlatmasını isteyerek kaybolur.

Doğru dağlara at koşturan yani eşkiyaları nerede bulacağını iyi bilen Kovboy Ali tam da kendisini bekleyen Metin´in, lakabı Çürük Osman´ın eline düşer. Ona olayı bütün iç yüzüyle anlatan Kovboy Ali´yi Metin, Müslüm´e teslim etmek için bağlatır. Çiftliğe dönen gerçek Metin´e hemen hiç kimse sevinmez, zira yanında Ali yoktur. Ailesine onun atını ve silahını bırakıp çekip gittiğini anlatan Metin´e Aşık Garip inanmaz. Çetin ile ipini çözüp serbest bıraktıkları Kovboy Ali´nin atı Tayfun´un peşine takılırlar. Ve Kovboy Ali´yi ormanda bağlandığı ağaçların arasından baygın hali ile bulup kurtarırlar.

Bu arada Metin ve adamları çiftlikte terör estirmektedirler. Anne-baba gerçek oğullarının dönüşüne pek o kadar sevinemezler. Metin, Gül´ü içerideki kasanın nasıl açılacağını söylemediği için döverken babası elinde silahla damlar. Oğlunu kovar, dahası kovmaya çalışır, annesi gelir odaya, ona da kötü davrananan Metin ve adamlarını birden içeri damlayan Kovboy Ali durdurur. Kovboy Ali´nin elindeki tüfekle çiftlikten kovduğu Metin intikam için geri dönecegini söyler.

Saflar haddinden fazla belirginleşir, Gaddar Gardiyan, Süleyman, Ömer ve Çürük Metin Osman, Kovboy Ali´yi yok etmek amacıyla son saldırı için bir araya gelirler. Hazırlık ve işbölümü yapılır. Yeni Hayat Çiftliği´de kendince tedbirini alır. Kovboy Ali atı Tayfun ile çağrıldığı tuzak dolu geçide gider. Sıkı bir çatışmadan sonra Müslüm´ün eline düşer. İkiye bölünmesi amacıyla bıçkıhaneye getirilen Ali dayaktan haşat edilir. Başındaki adamı halledip savan Ali kasabaya ciple giden, tuzağa düşürülecek yeni ailesinin yardımına koşar. O zamanlar daha cep telefonu ve i-phonlar olmadığı için tuzağı haber veremeyen üzengisiz Kovboy Ali dört nala Tayfun´u olay mahaline sürer.

Belki ilk yerli western filmlerinden biri sayılabilecek finalde Kovboy Ali saldırganları tek tek haklar ve eşkiyabaşı kötü oğul Metin´i vurmak zorunda kalır. Tam o esnadan daha önce çatışma yerinden kaçıp yardıma giden Garip, jandarmalarla damlamıştır. Kovboy Ali´yi yine mahpusluk beklemektedir, ama bu defa sevdikleri, yolunu gözleyenler olacaktır.

2010

Vorheriger ArtikelSami Paşazade Sezai: Sergüzeşt
Nächster ArtikelFısıltı

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular