ALMANYALILAR

İpli Ama Sapsız Saptamalar

İpli Ama Sapsız Saptamalar

Trenlere aval aval bakanların hepsine öküz diyenler, oldukça kalabalık bir topluluğa hakaret ettiklerini düşünebilirler. Saray gibi evlerde oturup kaçak elektrik kullananlar, hemen her türlü akla gelebilecek vergi kaçırma muhabbetine de iştirak etmek için hazır ve nazırdırlar. Palavra sıkma yarışmasında dereceye giremeyenlerin “hakkımı yediler” yakınması koca bir yalan olabilir. Öpücüklerin Kafkaesk izler taşıdığını söyleyenler, mahalle kahvesinde abazanlar kralı olarak nam yapmış olanlardır. Hamburg sokaklarında ne bir salepçi, ne gobitçi, ne köfteci, ne midyeci, ne de kokoreççinin olmadığına kahretmenizin ne camiaya, ne cemaate, ne de şehrin yerlilerine bir yararı olacaktır. Döner ve lahmacunumuz Alman toplumuna ve damak tadına çoktan uyum sağlamışlardır. Halkın yarısının arabası varken bu şehirde, diğer yarısının birşeyler öğrenmek için o kurstan bu kursa gittiklerini söylemek abartının orta derecesine tekabül eder.

Ciğer kanseri olan birinden bir futbol topunu şişirebilecek nefes arayanlara saftirik demek küfür sayılmamalıdır. Bana yaramayan caminin imamına ya da kilisenin papazına demek de insanı rahatlatabilir, ama mutlu etmeye yetmez. Pragmatizmin huzur verdiği, öğrettiği ve bensimsendiği kalabalık insan topluluğu Kuzey Avrupa´ya henüz uğramamıştır. Almancılar arasındaki istisnalar genel kuralları bozmaya yetmemektedir. Ajans haberleriyle gazetecelik yapmak da bir kültürdür ama sanat olmadığı kesindir. Manevi değerler bir tek kendileri için vardır zanneder muhafazakâr mukedderatçı kesim, bizimkiler ise bunlara gerici, örümcek kafalı derler. Maneviyatın üzerine konup hunharca pazarlayanlara kalayı basarken durdukları yeri nedense gözden geçirmeyi hep unutuverirler. Seslerinin tonu ilginç ve sıradışı derecede iç gıcıklayan kadınların hepsinin tiyatro dersleri almadığını dünya alem bilse bile kime ne faydası var?

ne.jpg

Hayat kavgasında acımasızca düşmanlarını mahvedenler, ortalığı kan gölüne çeviren silah tüccarlarından merhamet dilenirler. Doğanın kendi yasaları acımasızın kalbini de, yuvasını da yeri ve zamanı geldiğinde yerle yeksân eylemeye hâlâ muktedirdir. Herşeyi, ki buna ruhları da dahil, satmaya meyilliler bugün bile kimi nasıl taklit edebileceklerinin peşinden koşup duruyorlar. Kalkan parmaklar, inen organlar için yazanlar, içlenip ezikliklerini kibarca yutkunurlarken ulan düşmanlar kahrolun hemi, sloganını atmayı unutmuyorlar. Savulen, tutunun, kaymayın, safları berkleyin diyenleri dinlemeyenler, online üzerinden film izlemeyi daha heyecanlı buluyorlar. Oradaki vurdulu kırdılı filmlerde dizi başı vurulup yere düşenler öldürme isteğini kamçılayıp kabartmalı anlaşılan. Sevişmeye dair en küçük bir iz ve ipucu hâlâ yok.

Algı yanılmalarımızın ve cehaletimizin, ha bir de her yeşilliğe dert ortağı ya da yandaş olup olmamamızın ülkenin gündemiyle bir ilgisi olmadığını zannedenler saçmalıyorlardır, Kambur´un meyhanesine yine limandaki kopuklar doldurmuş, birayı bile veresiye yazdırmışlar. Multikulti, yani her millettenmişler. Kahve üreticileri ile tüketicileri arasındaki orantısız fiyatlar hümanizme kilometrelerce uzakmış. Yazıyor yazıyor diye panoramalar çizip felaket tellalığı yapanlar youtube da klip izleme rekorunu ellerinde bulundururken, nargile üfleme alışkanlığına kapılmışlar. Hamburglu çalgıcılar gelecek sokak festivalinde gövde gösterisine hazırlanırlarken, tangocular biz de varız giysilerine bürünmüşler. Füsun ile Kemal´in aşkı az acılı, bol teşhirli ve hatta müzelikken, kendi aşkını ve hayatını başkalarının aşklarında ve hayatlarında arayanlar bu defa da hayal kırıklığına uğramışlar.

Damdakileri unutmayalım ey insanlar, onlar da insandılar diyenlere kulaklarını tıkayanlar, en yakın akrabalarının içeri düşebileceklerine ihtimal dahi vermemişler. Son seçimlerde başa gelenler Amarikan başkanının ofisine ve anti telekulaklı odalarına özenmişler. İpi olanlar onunla atlamakla meşgulken, sapsızların şapa oturma ihtimali her geçen gün artarak kimseye dokunmayan yılanın artık yaşamadığı saptamasını yapanlar, kamuoyuna pek ve berk bir delil sunamamışlar.

24.09.14

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

Farklı içerikleri, eğlenceli anlatımı ve sürükleyici konuları ile tartismaci.com'u çok seveceksiniz.

%d Bloggern gefällt das: