10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartKulturKinoBeş Şehir

Beş Şehir

Adı üstünde Beş Şehir denilse de beş tane şehirden çok, beş tane insanın birbirinden habersizmiş gibi görünen ortak kaçınılmaz sonlarını anlatan karamsarlık dolu bir bunalım filmidir. İlktir, yenidir, yerli sinemanın sabrını ve sınırlarını, hadi sinirlerini de oldukça zorlayan ama ne kadar melankolik olursa olsun özgün ve kendine has yeni bir örnektir.

Geçen sene 2009´da yapılıp geçtiğimiz aylarda (Nisan 2010) vizyona giren filmi Onur Ünlü yazmış ve yönetmiş. Oynayanlar ise Ahmet Rıfat Sungar, Ege Tanman, Şebnem Sönmez, Bülent Emin Yarar, İpek Erdem. Tam beş kişi, şahıs, yani şehir değil. Varsa yoksa şehir denilecekse de topu topu Eskişehir ile Afyon´u görürüz. Her ne kadar bir polis, bir çocuk, bir şair, bir öğretmen ve bir tezgahtarın aşkları gibi gözükse de ölüme olan yakınlıkları ve ortak kaçınılmaz sonları pes yani dedirtir.

Polis Aydın adı üzerinde polistir. Aşkı ve sevgiyi tam memleket usulüyle kadını takip edip ona platonik takılmak sanır. Kahve muhabbeti ise tam bir gülmece. Tezgahtar, dahası şekerci dükkanında çalışan Mehtap´ın peşinde dolanır. Herhalde buralarda olsa meslekten men edilir. Aydın bir gösteri anında aşırı şiddet kullanır ve bir bayanın başına aldığı cop darbeleri sonucu ölümüne neden olur. Şiddet şiddetin çocuğudur. Takıldığı Kardeşler Çayevi bombalanır sol kolu kopar, zaten manyak psikolojisi daha da alt üst olur.

Çocuk Osman ise 11 yaşındadır, beş şehirden biridir, okula gider, halk danslarına hastadır. Narindir, hastadır bir de onu olduğundan zeki gösteren gözlüklere sahiptir. En büyük hasmını punduna getirip ölümüne neden olur. Ve ekipte boşalan yerini alır, büyük yarışmaya hazırlanır ve sonra okuluyla katılır. Sonunun şahidi Kedi Kadın olur. Filmin en özgün yanı, yönetmenin kediyi konuşturması, ona bilge bir hayvan kimliği vermis olmasıdır.

Kedi Kadın şairin kedisidir. Şair Dilek´e aşıktır. Bu arada işportada oyuncak trenler satarak ve en çokta onlarla yaşayarak kuyruğu dik tutmaya çalışan eski hukuk öğrencisidir. Adı Şevket´in en psikopat alışkanlığı her sabah uyandığında Rus ruleti oynamasıdır. Onun tabancası ile olan sapık ilişkisi mükemmele yakın boyutlarda yansıtılmıştır. Şapka çıkartmak şart. Şevket bir gün oynadığı Rus ruletini kazanır.

Beş Şehir pardon insanın diğer kahramanı Tevfik Öğretmen´dir. Kardeşinin ağır hastalıklı eşini onun isteği üzerine öldürür. Vicdan azabından o da kardeşi de mahvolurlar bir süre sonra. Öğretmen çocuk Osman´ın şimdiki ve bu arada Polis Aydın´ın eski öğretmenidir. Aydın malülen emekli olduktan sonra geri memleketine döner ve hocasıyla yıllar sonra karşılaşır. Tevfik Öğretmen´in kızı Dilek ile de.

Dilek, Polis Aydın´ın takıldığı Mehtap´ın iş arkadaşıdır, Şevket´in karşılıksız aşkıdır, Tevfik Öğretmen´in kızıdır dedik. Eskişehir´e geldiğinde yanında öleceğine dair kesin tıbbi bulgular ve tespitlerle gelir. Birde Kedi Kadın´ın sonradan getireceği tabanca ile yatıp kalkar. Ama sonunu kendisinin hazırlamasına Polis Aydın izin vermez. Final tam bir kult film örneği olabilecek dercede sapıkçadır.

Herkesin öldüğü beşliden geriye Kedi Kadın´ın kaldığını söylemek müneccimlik etmek sayılmamalı. Beş Şehir şiddet dolu bir film, ama kesinlikle onu değil ölümü kutsamasa dahi önemseyen, onun hemen her an, her daim yanıbaşımızda olduğunu anımsatan aşırı güçlü bir söylem. Ciddi özgün bir film, memleket çapı ve ebatlarını aşan kişilikli ve yetenekli bir ustanın eseri.

2010

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular