10 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartBücherNeslihan Acu: Artık Ayrılsak Diyorum

Neslihan Acu: Artık Ayrılsak Diyorum

Esma ile Fuat mutsuz ve umutsuz bir evliliğin içerisinde debelenen kahramanlarımızdır. Ada isimli birde kızları vardır. Neslihan Acu’nun anlatısında kırkını geçip depresyona giren kadın kahramanımız, aşkı özlemektedir. Kim veya kiminle olursa olsun.

Kasım ayının bir günü Esma Aker’i eski okul arkadaşı Erdal Gündüz aradan geçen yirmi yılın hatırına telefonla arar ve buluşup görüşme, eski günleri yad etmeyi önerir. Erdal tahmin de edileceği gibi Esma’nın eski kusursuz aşkıdır. Adam yıllar sonra aniden ve yeniden ortaya çıkmıştır.

Esma’nın eski aşkının hortladığını göremeyen Fuat duygusuz kaba biridir. Evlenmeleri bile sıradışıdır. Fuat hayat arkadaşındaki değişiklikleri göremez. Belki iyi bir gözlemci değildir veya dikkatli bir koca.

Çok sürmez Esma Erdal ile yatakta bulur kendini. Eskiyi ararlar, Fuat’ın duygusuzluğuna kızan Esma Erdal’la sevişirde sevişir. Bir İstanbul klasiği anlatısıdır Acu’nun yansıttığı. Geçmişin acı dolu olmasının, aşk dolu yılların çaresizce bitmesinin, neden biraraya gelememelerinin suçlusu ortak arkadaşları Selim olduğunu beraberce konuşarak saptarlar.

Esma geçmişe döner. Fuat ile nasıl, ne zaman, hangi şartlar altında biraraya geldiğini anlatır. Aşkını yaşayamamış kadın profilini çizer. Yine de yerli malı bir eserdir okuduğumuz. Fuat varlıklıdır, ekonomik kaygıları yoktur. Esma ise bir bakkalın kızıdır. Evlilik kararlarını duyan Fuat’ın annesi Belkıs Hanım bilinen klişe tepkiyi verir. Bu evliliğe şiddetle karşıdır, bir bakkalın kızına verecek oğlu yoktur onun.

Erdal ile yaşadığı kaçamak ilişki Esma’yı yeniden hayata döndürse de ortada anlayamadığı gariplikler vardır. Erdal yerli malı bir erkeğimizdir. Birkaç gün Esma’yı aramaz. Aslında adamın Esma diye bir derdi de yoktur. En azından olaya Esma kadar duygusal ve hayalci bakmamaktadır. Evli barklı, çoluk çocuk sahibidir. Olay ciddileştikçe her erkek gibi kuyruğunu bacaklarının arasına saklayıp gerçek yüzünü gösterir.

Esma Fuat ikilisinin hayatı başkalarının hayatı gibi hepimizi ilgilendirir. Neslihan Acu’nun başarılı kadın romanı bildiğimiz bir anlatıdır. Yine de son sayfasına kadar elden bırakmak istemeyiz.

14.06.2011

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular