10.4 C
Hamburg
Montag, Oktober 26, 2020
Start Kultur Kino Aşkın Son Mevsimi - The Last Station

Aşkın Son Mevsimi – The Last Station

2009 yılı yapımı film Jay Parini´nin romanından uyarlanmış. Ölümsüz dev yazar Leo Tolstoy (Christopher Plummer) ile onun 48 yıllık eşi, hayat arkadaşı, çocuklarının annesi, can dostu ve sevgilisi arasındaki fırtınalı aşkı anlatan filmi Michael Hoffman yönetmiş. Tolstoy özel mülkiyete karşıdır, bu fikri o kadar geliştirmiştir ki bir akım, bir hareket yaratma yolundadır. Eserlerinin telif hakkını dahi bu yola aktarır. Buna hanımı Kontes Sofya Tolstoy (Helen Mirren) şiddetle karşı çıkmaktadır. Kadın ailesini, çocuklarını, yuvasını düşünmektedir. Kocasını deliler gibi seven, temprament dolu bir kadındır. Eşinden onüç çocuk dünyaya getirmiştir.

Film saf, genç ve bakir Valentin Bulgakov (James McAvoy)´un büyük yazarın yanına asistanlık, sekreterlik yapma başvurusunun kabulü ile başlar. Vladimir Chertkov (Paul Giamatti)´den icazetini alan Valentin yazarın malikanesine gelir, yerleşir ve kısa sürede ev halkından biri olur çıkar. Filmde yazarın kızı Sasha Tolstoy´u Marie Duff, Valentin´in sevgilisi Masha´yı Kerry Condon oynamışlar. Filmde daha çok Valentin´in tanıklığında, birazda kendi bakış acısından yazarın son yılları anlatılmaktadır. Valentin´i aşkı Masha değiştirecektir.

Yazarın ve yakın çevresinin dışında malikanenin civarında yakınlarda bir de koca bir çiftlik vardır. Burada daha çok maddiyattan uzak komün hayatı yaşayan yazarın hayranları, belki yakınları, çalışanları ahenkli bir bütünlük oluştururlar. Tolstoy maddiyata önem vermemektedir, her usta yazar gibi. Çünkü bir yazardan geriye parası değil yazdıkları, anlattıkları dışında hiçbir şeyin kalmayacağını bilenlerdendir. Yazdıkları halkın malıdır, genele mal edilmelidir.

Vladimir Chertkov Tolstoycu akım için yazarın eserlerinin telif haklarını eşi Kontes´e değil halka bırakması konusunda sonunda yazarı ikna eder. Onun Kontes ile eğlendiren kavgaları tam bir sinema büyüsü. Çok iyi yakalanmış mükemmele yakın çok önemli bir yan konu.

Film boyunca yazarın eşi Kontes Sofya ile Vladimir Chertkov arasındaki takışma, atışma, sevgisizlik ve taammülsüzlük yazarı sonunda bıktırır. Ömrünün son yıllarını, eşini çok sevse bile artık onun kavgalarına dayanamayarak terk ederek, biraz daha huzur içerisinde geçirmek ister. Güney Rusya´nın küçük bir kasabasına geldiklerinde dev yazar rahatsızlanır ateşi yükselir. Kısa bir süre sonra da hayata 82 yaşındayken veda eder.

Her büyük adamın ne iş yaparsa yapsın arkasında her daim büyük, gizli, açık bilinen bilinmeyen dev bir aşkı yatar. Tolstoy demek ki Sascha olmasaydı belki de bir hiç idi. Sascha´nın hüzünlü gerçek sonunu en iyi edebiyat tarihçileri bilir, Tolstoycu akımın tutmadığını da.

2010

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Öğrenciler yeteneklerini sergilediler

ALMANYALILAR - Hamburg'da Migrakult e. V. derneğinin organizasyonuyla yaşları 12 - 18 arası 13 genç öğrenci, "Kultur macht kreativ !" (Kültür sizi...

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung – der Tourismusbeauftragte der Bundesregierung lädt zum 19. Europäischen Tourismusforum am 23. Oktober 2020 ein Der Beauftragte der Bundesregierung für...

Eurobarometer-Umfrage: Wirtschaftliche Lage, Umwelt und Klimawandel Hauptsorgen der Deutschen

Die Europäische Kommission hat Freitag die Ergebnisse der neuesten Eurobarometer-Umfrage veröffentlicht. Wegen der Coronavirus-Pandemie fand diese ausnahmsweise im Sommer (statt im Frühling) 2020 statt....

Genç meslektaşımıza son görev

Levent Danık son yolculuğuna uğurlandı ALMANYALILAR - Lübeck yakınlarındaki işyerinde 15 Ekim’de geçirdiği ani kalp krizi nedeniyle Hamburg’da 17 Ekim’de hayata veda eden basın camiasının...