3.9 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start Bücher Ahmet Ümit : Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Ahmet Ümit : Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” bir öykü kitabı. Yazar Ahmet Ümit kriminal romanın Türkiye’de sayılı öncülerinden biri. Polisiye roman, krimi yazan birinin öyküleri de tarzından farklı olmaz zaten. Bu anlamda eserde ele alınan öykülerin hepsi ölümle, cinayetle, kriminal bir olayla ilgili.

Bir Başkomser’in anlatıları biçiminde aktarılan öykülerde ana kahramanlar, yardımcı Ali ile ikide bir “Amirim” dediği bir Başkomiser´dir. İkiside aktif görevdeler ve cinayet masasında çalışırlar. Kitabın ortalarında bir yerde başkomser adlı amirin adının Nevzat olduğunu öğreniriz.

Kitaptaki onsekiz öyküyü bize Başkomser Nevzat anlatır. Yardımcısı Ali daha çok Wattson’u hatırlatır. Sherlock Holmes izlerini hatırlatan öykülerin her birinde ayrı bir heyecan ve gerilim tarzı, seviyesini düşürmeden ilk öyküden son öyküye kadar okuru sürükler.

Günümüzün polisinin yerini alan Başkomser Nevzat daha çok zekayı temsil eder. Türkiye’de ki yeni polis imajının oluşmasında Ahmet Ümit üzerine düşen rolü bilerek bilmeyerek çok iyi oynamıştır. Dünün polisi kaba Ali ki yeri gelince zoru ve şiddeti kullanmaya her an hazır ve yatkındır, hiçbir öyküde dışarıda, uzakta değildir.

Eserin politik yansımaları, polisin devletin güvenlik birimleri arasındaki önemi, yeri ve görevleri gözönünde bulundurulduğunda tabiki siyasi polemiklere açıktır.

Ahmet Ümit dünün işkenceci polisini, ki sicili gözaltında işkencelerde insan öldürmeler, kaybetmeler, yargısız infazlar ve faili meçhullerle defalarca Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri’nde ispatlanmış, tasdiklenmiştir, bugünün edebiyatına modern polis olarak sokmuştur. Hem de oldukça ustaca ve okunabilecek boyutlarıyla. Bu anlamda yazar kendisine yöneltilecek bu yönlü eleştirilerle barışık yaşamak zorundadır. Neden buna ihtiyaç duyduğunun yanıtı yazara bırakılmalıdır.

Saptama burada edebiyatımızın polisiye romana, kriminal eserlere ihtiyacının olduğu gerçeğidir. Yine bir o kadar casusluk romanları, fantezi roman, bilim-kurgu roman, tarihi roman ihtiyaç duyulan diğer edebi türlerdir.

27.05.2011

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular