11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Kultur Kino At Hırsızı

At Hırsızı

Aynen eski “Kilt”li İskoç erkekleri gibi yani etekli, Kavalalı Murat Paşa´nın torunu Sadık Ağa (Danyal Topatan), Morpınar Çiftliği´nin sahibi Rasim Ağa (Ali Şen)´ya kızını istemeye gönderdiği üç adamını, ellerinde gönderdiği reddilen hediyesi ile dönüşlerinde karşılar. Reddin yanısıra kendisine sonradan görme, haramzade, deyyusa verilecek kızım yok, diyerek de hakaret edilmiştir. Sadık Ağa öfkelenir ve intikam almaya karar verir. Başkasıyla nişanlı kız benden iyisini mi bulacak der ve kızın kaçırılması için talimatlarını verir. Dahası Rasim Ağa´ya gönderdiği üç atlısını Kel Aziz diye bu işi yapacak kabadayı şahısı bulup görevlendirmeleri için gönderir. Kel Aziz her yeri kırık ve alçılı vaziyette yataktadır. At Hırsızı Banoş (Yılmaz Güney) diye biri onu bu hale sokmuştur. Dövüldüğüne değilde atının çalınmasına Aziz daha bir içerler.

Sadık Ağa´nın üçlüsü atlarını, Aziz´i terk ettikten sonra geldikleri ve daha önce bağladıkları yerde bulamazlar. Banoş´un izini bulamayan üçlü, eğerleri ellerinde geri ağalarına dönerler. Ağa kalayı basar. Belalı adamı, Aziz´i döven ve atları çalan Banoş´u yanına getirmelerini emreder. Banoş´un peşine düşen üç atsız onu arkadaşlarıyla bir kerhanede bulurlar. Sadık Ağa görüşme teklifini kabul edip yanına gelen Banoş´a kendisini abartır da abartır. Derdini, aşkını anlatır ve ondan ilaç olması, yardım etmesi ve aşık olduğu kızı onun için kaçırması teklifinde bulunur. At hırsızı Banoş daha önce yapmadığı bir iş için kendisine teklif edilen yüksek rakamlar karşısında önce düşünmek ister. Sonra büyük rakam ister onbeşbinliraya razı olur. Beşbin avansını ağadan alan at hırsızı, kalanı kızı getirdiğinde almak üzere ağayla anlaşır.

Zeynep (Semiramis Pekkan)´ı çabucak kaçırıp Sadık Ağa´ya teslim eden Banoş parasını alır ve kaybolur, selam edip ellerinden öperim der bol bol. Paraları kapattığı kerhanede yerken başka bir kerhanecinin lafıyla kadın satanlara gavat dendiğini öğrenir ve hızla atına atlayarak Sadık Ağa´ya gelir. Zeynep´in bu arada kaçma girişimi başarısızlığa uğrarken Sadık Ağa sazlı sözlü eğlencede bir berber tarafından damat traşı edilmektedir. İşini bitirip Zeynep´in yanına giderken Banoş´un saldırısına uğrar. Sonra diğer adamlarını da döven Banoş Zeynep´i kurtarır. Banoş sonra Zeynep´siz Elif analığının evine gelir. Süt kardeşi Nihat (Nihat Ziyalan) kendisi gibi serseri olmuş, adam vurmuş içeri düşmüş, birkaç gün sonra çıkacaktır. Banoş Nihat´a ağabeylikten çok babalık yapmış, işinin bütün hünerlerini ona öğretmiştir. Analığı içeride Nihat´ı ziyaret edip ona akıl vermesini ister. Bunu kabul eden Banoş analığına gönlünü Zeynep´e kaptırdığını itiraf eder. Kardeşini hapiste ziyaret ettikten sonra çağrıldığı Rasim Ağa´ya giden Banoş, ağanın dile benden ne dilersinine, istediğini veremeyeceğini, zamanı geldiğinde kendisinin alacağını, olmazsa çalacağını anlatır ve kaybolur.

Sadık Ağa´nın silahlı adamları habire havaya tüfek sıkarak çiftliği basar ve Rasim Ağa´ya kızını vermesi için mühlet verirler. Rasim Ağa´nın Banoş´tan yardım isteyeceğini anlayan Sadık Ağa tilki gibi bir planla Banoş´un karşısına Nihat´i çıkarmayı hesaplar. Nihat her türlü çakallığı Banoş´tan öğrenmiştir çünkü, ancak o ona rakip olabilir. Analığını ziyaret eden Banoş ondan Nihat´ın karşısına çıkmaması için müdahale etmesini ister. Onun kendisine karşı kullanılmak istendiğini analığına anlatır. Rasim Ağa´nın evini basan Nihat ve yanındaki bir kaç serseriyi tam zamanında birden ortaya çıkan ve bir elinde ha bire marul yiyen Banoş durdurur. Nihat ağabeyine dayılanır. Silah çeker, Banoş ama daha hızlıdır. Kardeşinin dersini aldığını sanan Banoş´un bir anlık boşluğundan yararlanan Nihat onu vurur. Yaralanan Banoş analığına gelir. Onun kendisi için yaralandığını gören Zeynep Banoş´u düşünür. Stockholm Sendromu´na yakalanmıştır. Nedense Banoş´tan sonra engel kalmadı diye normalinde kaçırılıp Sadık Ağa´ya teslim edilmesi gereken Zeynep Banoş´u hasta yatağında ziyaret eder. Bey kızına söz veren Banoş kendisini sevene kadar ölmeyeceğini söyler ve derin bir uykuya dalar.

Baba Rasim Ağa kızını savunmasızlıktan İstanbul´a dönme hesapları yapar. Zeynep babasını dinler onunla gider. Nihat Banoş´u ziyarete gelir. Kalkınca onu pataklama sözü verir Banoş. Nihat ise onun efsanesinin artık bittiğinden dem vurur. Banoş aylar sonra ayağa kalkar. Rasim Ağa´nin çiftliğine atıyla gider. Zeynep´in nişanlısı ile evleneceğini öğrenerek atıyla kalkar İstabul sokaklarında doludizgin koşturmaya başlar. O yılların arabaları arasında atı ile birde Taksim Meydanı´nda dolaşması garip bir görüntü ortaya çıkarır. Bir hafta aramadan sonra Zeynep´i bulan Banoş ona ayrı ayrı dünyaların insanlarıyız, çevreme uymazsın, nişanlım var diyince, sevginin yürek işi olduğunu, bu haltı ilk defa yediğini anlatan Banoş onsuz yüreği yaralı geri döner. Ona mutluluklar dileyen Banoş yanlış yaptığını görmüştür. Gel görki o gittikten sonra Zeynep´in gözü nikah masasında açılır, ve nişanlısına hayır der, belediyeden şahitlerin huzurunda kaçar. Onu merdivenlerden kovalayan Rasim Ağa kalbini tutarak devrilir.

Zeynep lüks arabasıyla Banoş´un analığına gider ama onu bulamaz. Evine gitmesi kendisine tavsiye edilir, zira onu çok seven Banoş onu kesinlikle bulacaktır. Çiftliğe dönen Zeynep üzerinde gelinlikle sevdiğini sonsuza kadar bekleme kararı alır. Bu arada Zeynep´ten haber alan Sadık Ağa yeni adamı Nihat ile baskın planlarlar. Nihat ne yaparlarsa yapsınlar Banoş´a dokunmamaları için milleti uyarır. O Banoş´u oyalarken Sadık Ağa isini görecektir. Nihat Banoş´a gerçeği anlatmasa da Banoş onun davranışlarından her şeyi anlar. Bu arada Sadık Ağa çiftliği basmış, Zeynep gelinliğiyle birlikte saklanmıştır. Yine dört nala at koşturan at hırsızı Banoş çiftliğin son çalışanının asılmasına engel olamaz. Çiftliği köşe bucak arayıp tarayan Sadık Ağa´nın adamları Banoş´un gelmesinden sonra görülmeden dört bir yana dağılıp tuzak kurarlar. Ve onu ekarte edip bir araba dolusu sopayla pataklarlar, yetmezmiş gibi bir de çarmıha gererler. Ve ayaklarından daha önce astıkları çiftlik çalışanının asılı bulunduğu ağaca asarlar. Sadık Ağa Banoş´a, Zeynep´e gözlerinin önünde adamlarıyla çok kötü şeyler yapma sözü verir.

Sadık Ağa bu defa Zeynep´e tuzak kurar. Aynı zamanda bu tuzakla Zeynep´in Banoş´u sevip sevmediğini ölçmek istemektedir. Adamları dört bir yanda bağırıp çağırarak onun saklandığı yerden ortaya çıkmaz ise ellerindeki Banoş´un öldürüleceğini haykırırlar. Banoş´u seven Zeynep üçüncü kurşun atılmadan ortaya çıkar ve ayaklarından ağaca asılı ama bu arada bacaklarından iki kurşun yemiş Banoş´una sarılır. Aşkını birden ortaya çıkmasıyla ispat etmiştir artık. Banoş asılı ağaçtan indirilir. Zeynep Sadık Ağa´nın atının arkasına bağlanır yürütülerek, Banoş ise yine bir başka atın arkasına bağlı süründürülerek Sadık Ağa´nın konağına doğru yola çıkarılırlar. O haldeyken Banoş Zeynep´e kendisini sevip sevmediğini sorar. Zeynep Banoş´u çok ama çok sevmektedir. O halde hiçbir şeyin kıymeti yoktur.

Ağa Banoş´un öldürülüp bir yerde gömülmesi emrini verir. Kendisi Zeynep ile ilgilenecektir. Hesapta olmayan Nihat ortaya çıkar ve bıktıran bir kovalamaca başlar. Banoş kendini kurtarır elinde tabanca sürüne sürüne bir şeyler yapmaya çalışır. Nihat sırtından yediği iki kurşunla devrilir. Zeynep bu arada Sadık Ağa´nın elinden kaçmış ama henüz tam kurtulmamıştır. Herkes filmin sonunda birbirini vurur ve ölürler.

Remzi Jöntürk´ün yönettiği 1967 yılı yapımı At Hırsızı´nın diğer oyuncuları, Ali Seyhan, Hüseyin Zan, İsmet Erten, Mete Mert, Muadelet Tibet, Faik Coşkun, Hızır Beyaz, Haluk Orçun , Reşit Çildam , Enver Dönmez , Yılmaz Koreli, Lütfü Engin, Adnan Mersinli, İhsan Bayraktar ve Godzilla. Senaryoyu Yılmaz Güney yazmış. Filmin başka bir afişi Banuş diye basılmış ama herkes Yılmaz´ı Banoş diye adlandırıyor, Banuş değil.

2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kick-boks müsabakaları düzenlendi

Gençlik Spor Bakanlığı himayesinde Herkes İçin Spor Federasyonu koordinesinde başlatılan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında doğa, spor ve turizm kentti Tunceli'de "Ulusal Herkes İçin Spor...

Kommission treibt Kapitalmarktunion in Europa voran

Die Europäische Kommission hat Donnerstag einen neuen Aktionsplan für die EU-Kapitalmarktunion in den kommenden Jahren veröffentlicht. Oberste Priorität der EU ist es, dass sich...

Futbol: Süper Lig

- Demir Grup Sivasspor: 0 - MKE Ankaragücü: 0 Stat: Yeni 4 Eylül Hakemler: Arda Kardeşler, Mehmet Salih Mazlum, Mehmet Ali Akkor Demir Grup Sivasspor: Samassa, Erdoğan...

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...