11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartKulturKinoÖmer Muhtar Çöl Aslanı

Ömer Muhtar Çöl Aslanı

Çöl Aslanı Ömer Muhtar, Libya´nın bu ölümsüz halk kahramanı aslında bir öğretmendir. Filmde öğrencilerine daha çok din dersleri verirken görürüz. Çöl gerillası, dahası 20 yıldır sürdürülen direnişin ve gerilla savaşının lideridir. 1911 yılında Osmanlı´nın çekilmesi ile bölgeyi işgal eden İtalyanlara hemen anında tepki veren Libyalılar bizdeki tanımı ve anlamı ile 5 bölge valisini geldiği yere yenilgi üstüne yenilgi tattırarak gönderirler. Ama son gelen vali yaman çıkar.

Mustafa Akkad´ın bu filmi monumental film tarihi gerçekliğine sadık kalınarak çölde kurulan suni bir kasabada çekilmiş, tarihi film tiryakileri için zevkle izlenecek ölümsüz bir eser.

İnsanlık tarihi gariplikler üzerine kurulmuşçasına garipsenmeli. Libya´nın ve İtalya´nın bugünkü durumlarına bakılınca, yetmez bir bütün olarak İslam alemine göz atıldığında ve o dönemin işgalcilerinin bugün nerede olduğuna, bizlerin nerede olduğuna baktığımızda Ömer Muhtar´dan geriye onurlu ve namuslu bir direnişçi önderi olmanın dışında hiçbir şey kalmamış vaziyette. 

Bu arada değinmek zorunluluk. Ömer Muhtar bizim islamcı basın ve çevrenin dilinde adeta pelesenkdir, bunun hakkında da bir kaç eleştiride bulunmak namus borcu. Şu islam alemine bir bakın, Arap ülkelerine, değişmez diktatörlerine, fakir fukara halklarına, bir de yatıp kalkıp küfür ve hakaret ettikleri batıya. Geçmişimiz aydınlık olabilir ama şimdiki anımız zifiri karanlık, cahillik, yobazlık, işte İran, Türkiye, okumamazlık, fikire düşmanlık, hoşgörüsüzlük ne aranırsa bizde.

İslam aleminin en batıcı, en demokratiği güya Türkiye´dir, 86 yıldır ceberrut bir cumhuriyet ile Kürt kanı içmekten daha doymamıştır. Evlatlarının kanını nasıl akıtır ve içerimin hesabıyla hâlâ meşgüldür. Varlıkları darbeci cuntacı askerlerin keyfine kalmış vaziyettedir. Utanç verici bir görüntüdür dışarıya yansıtılan. Hele hele Kürde düşmanlık hala görmezden gelinen Muhammed´in Ümmeti´yiz muhabbetiyle yalancı ve sahtekar dindaşlıklar ve kardeşliklerle hâlâ günceldir. Acaba batı Türklerin, Arapların, Farslıların yerinde olsalardı bize bunlar kadar zulüm ederler miydi? Kürtlerin Ömer Muhtarı yok bu sıralar, o yüzden filmi de mevcut değil, ama zaman durmuyor, Kürtlere değin akıyor. Bir gün bu halklar eminim hem onu, hem de filmini görürler.

2009

Vorheriger ArtikelNe Oldu?
Nächster ArtikelMuzaffer Oruçoğlu: Uçurum Geyikleri

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular