5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoSarhoş Atlar Zamanı

Sarhoş Atlar Zamanı

Bahman Ghobadi´nin yazıp yönettiği Sarhoş Atlar Zamanı bir Kürt filmi klasiğidir. Bütün oyuncularını otantik yöre insanlarından seçen Ghobadi bize bizi göstermemiş, bizi dünyaya göstermiştir. Filmde ne ararsanız var, Kürdistan´ın çetin ve zor doğa koşulları mı dersiniz, akla hayale gelmeyecek, sığmayacak sefaletin bir çok yanı, yönü, altı, üstü mü dersiniz, çocuklarımızın çocukluklarını yaşamadan yetişkin insan olmalarına izleyici kalmaktan öteye gidememenin ezikliğini duymak mı dersiniz, doğal yaşamın zorlukları yetmezmiş gibi üstüne üstlük birde doğal dünyamıza zoraki çizilmiş sınırların ölümcüllüğüne ha bire kurban vermenin kaçınılmaz kaderi mi? Ne aramazsanız var.

Ghobadi büyük ve usta bir sanatçı, değerli bir yönetmen. Kürt sinemasının onuru, ödüle doymuyor filmleri, yaratıcılığı, yaptıkları. Demek ki ajitasyonu, politik şakşakçılığı, siyasilere dalkavukluk yapmayı bırakıp sanat ile uğraşırsak ve bu konuda yeteneklerimizi konuşturabilir isek insanlık henüz ölmemiş, herkes Kürde düşman falan da değil.

Sarhoş Atlar Zamanı yönetmenin daha ilk filmlerinden biri sayılmasına rağmen haddinden fazla güçlü bir görsellik ve alışılagelmişin ötesinde bir hikaye yüklü. Doğu Kürdistan ile Güney Kürdistan sınırında bir bölgede geçen öyküde anne-babalarını yitirmiş çocukların yaşam mücadelesi anlatılıyor. Ghobadi büyük bir ustalıkla sinemada dahası filminde çocuğu işlemiş, ufaklıkların emek sömürüsünü daha çok hayatta kalma mücadelesi olarak yansıtmış, ki bu utanılacak bir insanlık gerçeği. Hâlâ dünyanın orasından burasından Avrupa´ya gelen ucuz moda giyim eşyalarında kimbilir hangi çocuğun binbir emeği, umudu, yası, özlemi gözyaşı vardır. Usta yönetmen çocukların dışında doğayı kullanmış zekice. Kürdistan´ın yakıp yıkan, vurucu, ölümcül kışını. Doğal olmayan artık Berlin Duvarı´ndan da öte utanç verici hudutları. Ve filmin adından da anlaşılacağı gibi atları, hayvanların yük taşımacılığında nasıl sarhoş edildiklerini. Böyle bir film ödül almaz da ne alır.

Ebeveynlerinin vefatından sonra yetim kalmış çocuklar zar zor geçinip çarşıda seyyar satıcılık yapmaktadırlar. Birgün çocuklardan Madi, ki bedensel engellidir ve ani bir gelişme ile tedavi edilmez ise kısa bir süre sonra ölecektir. Küçük cefakar ağabey Ayoub çalışıp para kazanıp onu kurtarmak için daha çok para kazanma amacıyla amcasının da yardımı ile sınırın öbür yanına yük taşımaya başlar. Bildiğimiz kaçakçılık yani, taşıyıp götürdüklerinin burada büyük kamyon tekerlekleri olduğunu söylemek yazarken bile garip geliyor. Ayoub aynı zamanda diğer küçük kızkardeşi Ameneh´nin okul ihtiyacını karşılar. Bir süre sonra bu para denkleştirilemeyince büyük abla Rojin kendisini feda ederek küçük Madi´nin tedavi masraflarının karşılanması karşılığında kendinden yaşca büyük biri ile evlenmeyi kabul eder.

Vizyona girdiği 2000´li yılların başında film dünyanın her bir yanından gösterildiği hemen her festivalde öyle veya böyle bir ödül almış. Acaba kaç tane ödül almış edebiyatçımız, şairimiz, bilim insanımız, sporcumuz, sinemacımız, karikatüristimiz, çevirmenimiz, yayınevimiz, öykücümüz var? Varsa da bunların kaçı gururla ben de Kürdüm diyebiliyor, utanıp sıkılmadan ve hatta büyük bir gururla. Biz hâlâ bu tür kişilik bozukluklarıyla, hâlâ özünü inkâr edenler ile uğraşıyor, ben kimime vicdanen yanıt veremiyoruz. Öbür yandan insanlık nerede, nelerle meşgul, biz nerede kiminle. Hâlâ geçenden bir önceki yüzyılın sorunları yakamızda.  Oysa çözüm bizde, anahtar da bizde, kilit de. Bahman Ghobadi gibi insanlarımız, çağdaş yaratıcı ruhlarımız bizi biz yapıyor. Sarhoş Atlar Zamanı bu yolun herhangi bir kesitindeki büyük güzelliklerimizden sadece trajik bir yan, küçük bir örnek.

2009

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular