27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartKulturKinoTütün Zamanı

Tütün Zamanı

Kavalalı Recep´in kızı Zeliha (Cavidan Dora), Zeliş diye filmin başında cırtlak sesli kız kardeşi Rabiş tarafından çağrılır. Keçisi Sarıkız yine ipini koparmış komşunun tarlasına dadanmıştır. Baba kahvede oyun oynamaya gitmiştir. Bostan sahibi dahası karşıki tarlanın yarıcıları Kadıovacıklı ve oğlu Cemal (Yılmaz Güney) Sarıkızı Zeliş´e geri verir ve bir güzel dalgalarını geçerler. Ama Cemal ile Zeliş birbirlerine ilk andan itibaren vurulmuşlardır. Cemal´in annesi kızı gördükten sonra keçinin yediği ne fasülyelere acır ne de mısırlara. Zeliş dönüşte artık kahveden öğle yemeği için gelmiş olan babasına komşuların selamını iletir ve Cemal hakkında çaktırmadan bilgi alır. Aşkından tıkanan Zeliş bir şeyler yiyemez yine filmin başlangıcındaki gibi uzunca bir şişe tütün yapraklarını dizmeye devam eder.

Bir süre sonra Hitler bıyıklı zengin komşu Bekir damlar. Sigara, kahve ve ciğer getirmiştir. Baba, Bekir´e söz vermiştir, Zeliş´i ona verecektir. Ama Zeliş´in gönlü Bekir´de yoktur. O Cemal´e tutulmuştur. Birgün kasabadaki çarşıdan aşk mektupları ve maniler ile ilgili bir kitap satın alan Cemal Zeliş´e bol manili bir aşk mektubu yazar. Ve bir mektupla Zeliş´in zaten tutkun kalbini çalar. O zamanlar facebook, massenger gibi modern iletişim medyaları olmadığından Zeliş´te Cemal´e bol manili bir mektup yazar, aşkına karşılık verir. Ve zorlama aşık ve ozan Cemal ile Zeliş´in masum aşkları bostandaki korkuluğun sol üst cebine yerleştirilen mektupların karşılıklı el değiştirmeleri sayesinde sürer durur.

Taki bir gün Zeliş´i babasından alma konusunda onunla mutakıp Bekir damlayana kadar. Zeliş´in reddetmelerine babasının borçlarını hatırlatması da fayda etmez. Zeliş tersler ve dereye çamaşır yıkamaya gider. Kardeşi Rabiş´ten Cemallerin tütünlerin toplanması için babasıyla konuşup anlaşıp yardıma gelecekleri haberini alır. Yoğun bir iş günü akşamı tam olarak anlaşılmaz bir geyikle davullu zurnalı ortamda bizim Zeliş iki elinde mumlar çayda çıra oynamaya başlar. Zira hemen akabinde kemençeli ve bıçaklı bir horon havasında Cemal rakibi Yaşar ile figür atar. Sonrada kendisine kaş göz eden Zeliş ile mısır tarlalarının içerisinde ileride bir yerde gözlerden uzak buluşur koklaşırlar. Yaşar görür bizimkileri, sonrada kaybolur. Zeliş daha reşit değildir, tütünlerin kaldırılacağı zamana kadar bekleyip sonra beraber kaçma planları yaparlar. O zamana kadar Zeliş´de on sekizine girmiş olacaktır.

Zeliş´in daha önce kocaya kaçan ablası kucağında küçük çocuğu ile her altı ayda bir yaptığı gibi döner babaevine geri gelir. Ertesi gün kocası gelir özür diler geri götürür. Bekir ise kasabada Fehmi´den çok Sami abi dediği serseri ile Zeliş olayında yardımcı olması hevesiyle görüşür. Basmacı kadınla kurduğu planı Zeliş tersine çevirir. Ama su uyur düşman uyumaz misali Bekir ile Fehmi yeni planlar yaparlar. Olayı duyan baba Recep Zeliş´i pataklar. Kulübeye hapseder, orada sadece tütün dizecektir, yemeklerini kapının altındaki aralıktan kardeşi Rabiş getirir. Kardeşi bir tek yemek getirmez Cemal´den mektup da. Zeliş´te Cemal´e verdiği yanıtta onunla aynı fikirde olup tütünlerin kaldırılmasından sonra bir araya gelmelerine değinir.

O an gelir çarşıya gitme maksadıyla baba Recep ile Rabiş önde Zeliş ile annesi arkada yola düşerler. Ama bu arada Fehmi çakalı, Bekir, Yaşar ve şoför Naci bir jiple yolda pusu kurarak Zeliş´i kaçırmak amacıyla beklerler. Rabiş yoldan geçen bir kamyonun arkasına atlayarak babasını atlatır, yakınlarına geldiğinde bağırıp çağırarak Zeliş´i uyarır. Zeliş kaçar. Fehmi ve arkadaşları onu kaçırma planından vazgeçerler. İşin garibi bu plana Zeliş´in anası ve babası da dahildir, yani olacaklardan haberlidirler. Zeliş Cemal´e gider. Beraber artık kaçmak zorunda kalırlar. Bekleyecek ve erteleyecek zamanları kalmamıştır. Peşlerine Bekir ve adamları takılırken, baba Recep´e gidip karakola haber vermesi görevi verilir. Büyük bir takip başlar. Uygun anı ve ortamını yakaladıklarında Cemal´in yanında olmadığı bir anda Zeliş´i malum takım kaçırır. Eline çifteyi geçiren Cemal peşlerine düşer. Jandarmalarda Cemal´i aramaktadır. Nihayet onlara ulaşan Cemal Zeliş´i ellerinden kurtarır. Kaçarken kalleş Yaşar´ın saldırısına uğrarlar. Onuda bertaraf edip sazlıkta saklanır bizimkiler. Peşlerinde hala Fehmi ile Bekir bir de jandarmalar vardır. Yaşar da cabası. Jandarmalar tesadüfen Yaşar´a Cemal ile Zeliş´i sorarlar. Yaşar´da jandarmalara katılır ve kısa sürede yakalanırlar.

Hakim karşısında Zeliş ile Cemal olup bitenleri tek tek anlatırlar. Zeliş´in hakime yalvarmaları fayda etmez. Yasanın gereği Cemal tutuklanır, Zeliş yaşının küçüklüğünden dolayı karakolda babasına teslim edilecektir. Cezaevine konulan Cemal ile Zeliş acıklı bir ortamda birbirlerinden ayrılırlar. Zeliş inat eder karakolu terk etmez. Araya yüzbaşı ve çevre sakinleri girer, Recep ağayı yumuşatırlar. Kör Fehmi bile insafa gelip günaha girdik aşıkları ayırdık diyerek Bekir´e yardımdan cayar. Recep ağa davadan vazgeçer ve Zeliş´i Cemal´e verdiğini milletin önünde tasdik eder. Böylece Cemal ile Zeliş birbirine kavuşur.

1959 yılı yapımı film Necati Cumalı´nın aynı isimli romanından esinlenmiş. Senaryoyu uyarlayan ve filmi yöneten Orhan Murat Arıburnu. Yılmaz Güney ve Cavidan Dora´dan başka oynayanlar, Ulvi Uraz, Ahmet Tarık Tekçe, Vahi Öz, Sevim Çağatay, Mehmet Aslan, Uğur Kıvıcım, Adil Güldürücü, Nimet Aktaş, Danyal Topatan, Şermin Dinçer, Firdevs Dinçer, Suzan Uçaner, Sema Ateş , Ahmet Aktaş, Hidayet Pelit, Yılmaz Gencer, Şakir Toroman, Hicran Uçaner, Adil Güsar ve Hacer Talu. Güzel ve istenildiği gibi biten yerli bir aşk filmi. Her daim zevkle ve keyifle izlenebilecek cinsinden.

2010

Vorheriger ArtikelElif Şafak: Die Liebe
Nächster ArtikelEdebiyatçının Dili

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular