10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartBücherYaşar Kemal: İnce Memed 3

Yaşar Kemal: İnce Memed 3

Romanın bu bölümü İnce Memed´in ikinci bölümde vurduğu Ali Safa Bey´in cesedinin dağda, taşta, bütün yörede kokmasının anlatımı ile başlar, ki usta kalemin yansıtmalarından o dayanılmaz kokuyu bir an sayfaların arasından neredeyse hissedersiniz. Cenazelerin defnedilmesinden sonra büyük bir insan avı başlar, roman kahramanları arasına diğer bölümlerdeki zalimleri aratmayan beterin beteri şahsiyetler katılır. Örneğin Murtaza Ağa, Kertiş Ali Onbaşı Paşa, Molla Duran Efendi, Tazı Tahsin, Hüseyin Hoca, Kuzgun Veli ve saire.

İnce Memed´in izini süren Yüzbaşı Faruk´un emrindeki askerler bir çocuğa işkence yaparak ona İnce Memed´in yerini söyletirler. Çembere kısılan 12 kişilik eşkıya grubunun hemen hepsi imha edilir. Öldürülenlerden biri de İnce Memed´dir. En azından ölüyü gören köylülerin yaktığı ağıtlardan Yüzbaşı Faruk bu sonucu çıkarır. Ve şehirde ortalık birden bir şenlik yerine dönüşür. Yanındaki Topal Ali´ye önce yalvarıp ona yeni elbiseler alan Murtaza Ağa, bir süre sonra onu don gömlek yanından kovar. Topal Ali eleleme rezil olur.

İnce Memed 3´de Yaşar Kemal kahramanını öldürüyor, bir süre sonra ama yeniden diriltiyor. Okuyucuyu görünmez bir tılsım ile romana, öykünün akışına, anlatım zenginliğinin sonsuz hayallerine, neler olup bitebileceğini önceden kestirememenin heyecanlı coşkusuna bağlıyor, eserinin neredeyse kulu, kölesi yapıyor. İnsanın İnce Memed´i hiç bitiresi gelmiyor. Yine her bir sayfası, paragrafı, tümcesi edebiyat dolu, yaşam, dolu, insan dolu ölümsüz bir eseri insanlığa hediye etmiş Yaşar Kemal.

İnce Memedler hakkında eminim sayısız doktora çalışması, edebiyat tartışmaları, günleri, filmleri ileride yapılacaktır. Bir tek Anadolu insanının değil bütün bir insanlığın yüz akıdır Yaşar Kemal bu eseri ile. Bu defa da bunun ayrı bir ispatı, yeni bir tasdiklenmesinden başka bir şey değildir. Öykü içinde öykü, anlatı içinde anlatıdır bir ziyafet tadında sunulan. Ne elinizden bırakanız gelir ne de romanı bitirmek istersiniz kendinizi bir anda kaptırdığınızda.

İnce Memed 3´ün oturduğu tez geçen defadan (bir ağa gider bir başkası gelir) farklıdır: “İnce Memedler ölür, başka İnce Memedler gelir, bir, on, yüz, bin, milyon.” Yani zalimin zulmünün gündem olduğu, zirvede olduğu yerde her daim direnenler olacaktır. Son sözü hep İnce Memedler söyler, söyleyecektir.

2010

Vorheriger ArtikelTahsin Yücel: Yalan
Nächster ArtikelSelim İleri: Hepsi Alev

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular