0.1 C
Hamburg
Montag, Januar 25, 2021
Start Home Mehmed Uzun: Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık

Mehmed Uzun: Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık önce Kürtçe olarak Ronî Mîna Evîne Tarî Mîna Mirinê ismi ile 1998 yılında piyasaya çıkmış. Türkçe´ye Muhsin Kızılkaya çevirmiş, 2006 yılında 19. baskısını yaptığına göre okuyucusunu bulmuş bir çalışma olduğu ortada. Kim demiş Mehmet Uzun günlük Kürt siyasi gerçeğine eserlerinde yer vermemiş diye. Şimdiye kadar okunan en gerçekçi edebi yanımızın bir ürünü demeliyiz. Baz´mı gerçeğimiz değil, Mader´mi, Kevok´mu, Renas´mı Jir´mi? Kim ne anlar Dağlar Ülkesi´nden, neresidir Büyük Ülke, kimdir General Serdar?

Mehmed Uzun bu en ciddi romanlarından biri ile düpedüz alay eder kirli savaşın bilinen ve tanınmış bu kanlı dili ve stili ile. Roman bir cinayet ile başlar. Güvercin, Şahin´in gözleri önünde yedi katil tarafından öldürülür. Ve öykü başlar, yazar başlarken narin, basit ilginç açıklamalar yapar ki bu romanda her daim gerçekleştirilip önümüze çıkan bir anlatı türü değildir. Daha ilk sayfalardan itibaren Uzun okuyucusunu bu sürükleyici ve edebi dili yetkin ve seviyeli satırların arasına düpedüz gömer, iteler, yapıştırır.

Kevok yani Güvercin sevgilisi Jir´in ardından bildiğimiz romantik edebiyatın tesiri ile, Kürtlük bilincinin verdiği bir ideolojik şekillenme ile değil ama, gider gerillaya katılır, aşk gibidir ve aydınlıktır epey bir süre en azından. Baz yani Şahin kan içici malum tanıdığımız avcı ve vampir subaylardan biridir. Öldürmeye, yok etmeye doymaz, taşmaz. Kırımdan, kıyımdan katilleri tarafından bir kılıç artığı olarak son anda kurtarılıp kendi halkının celladı yapılmıştır düpedüz, yetim büyümüş, yatılı okullarda devlet ideolojisi ile beyni yıkanmış, sevgisizliği onu karanlık yapmış, ölüm makinesine döndürmüştür. Yine de içinde insan olduğuna dair izler kalmıştır, taşır.

Kevok dağda Jir ile karşılaşacağı umudu ile bambaşka bir cepheye düşer. Canını kurtaran her defasında ekibindeki bir başka tecrübeli gerilla Renas olur. Daha sonra bir çatışmada Baz´ın eline düşen Kevok diri diri yenmekten kurtulup ilk başlarda dirense bile o biçim ajanlaştırılır. Yedi arkadaşının katline neden olur, Renas öldürülenlerden biridir. Tam bir PKK-TSK klasiği de olabilir anlatılan anlayana, hem de en bilinen türünden. Ya da dünyanın bir başka ülkesinde ezilen, ülkesi işgal edilen, toprağı elinden alınanların evrensel öyküsü. Uzun ve kirli bir savaştan ciddi kesitleri muhteşem bir edebiyat dili ile sunar yazar. Ömründe mutluluğu ve sevgiyi bulamamış, ya da yaşlı bir hayat kadınının kollarında arayan ama bulamayan Baz kırılmış, oynanmış Kevok´a gönlünü kaptırır. Galiba bu katillerin ortak piskolojisi olsa gerek, hepsi şıpsevdidirler, önüne gelene aşık olurlar. Roman bu suni, zorlama, kurgusal aşkı büyük bir inandırıcılık ve ciddiyet ile ele alıp büyük bir başarıyla işler.

Roman dilinde, üslubunda, kurgusu, fantazileri, anlatım stilinde özgün ve otantikdir, Mehmed Uzun´un sıradışı ve ciddi çalışmalarından biridir. Eser bir övünç kaynağıdır. Bir ustanın aşk ile ölüm arasındaki bağı ve karmaşık zor ilişkiyi aydınlık ve karanlık ile olan kavgaya benzetmesidir. Uzun sembollerle çalışır bolca, anlatır, bir çok anahtar oraya buraya serpiştirir. İki düşman cepheyi bu denli yakınlaştırıp bu denli bildik ve tanıdık anlatabilmesi aşırı yoğunlaşabilme ve elindekileri ustaca anlatabilme hüneri, yeteneği inadı ile ilgilidir.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık bugüne kadar yazılmış en seviyeli, politik, günü, günceli anlatan edebiyat dolu bir romandır.

2008

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular