-1.2 C
Hamburg
Sonntag, Januar 17, 2021
Start Bücher Esmahan Aykol : Savrulanlar

Esmahan Aykol : Savrulanlar

Savrulanlar bir göçmen romanı, mekan her ne kadar Londra olsa da Almanya´nın herhangi bir kenti olarak da okunabilir, İngilizler yerine Almanlar diye anlaşılabilir, Hamburglu okurlar hiçte tanımazlıktan gelemeyeceklerdir adı geçen mekanı. Yaşananlar hep aynı, bilinen tanıdık. O yüzden yinelemekte fayda var, her bir göçmenin öyküsü başlı başına dramdır, trajedidir, bolca komedi, hüzün ve güçlü sağlam bir romandır, filmdir, fotoğraftır, heykeldir. Tabi usta bir sanatçı iseniz ve bu elinizdeki yığınla malzemeyle hangi yemeği hangi tavda nasıl pişirileceğini biliyor iseniz sorun yok, ortaya “Savrulanlar” gibi ciddi ve güçlü bir göçmen romanı çıkarabilirsiniz. Esmahan Aykol büyük bir başarıya imza atmış, saygın, sevecen, çok yönlü ve kültürlü özelliklerini eserine olabildiğince yalın ve özgün aktarmış, hak edilen bir saygı ve sempatiyi haklı olarak elde etmiştir.

Roman genç bir kızın Ece´nin kendisini çağıran yaşamın peşine takılıp İstanbul´u terk edip Londra´ya gelişine kadar ki hayatını anlatıyor kabaca özetlemek gerekir ise. Bunun içerisine dedesi ile olan sevgi dolu bağı romanın hemen her yerine büyük bir ustalıkla serpiştirilmiş, uzun ve edebiyat dolu ifadelerle Aykol bize Ece´nin büyükbabasını, çocukluğunu, ailesini, okulunu, ilk aşkını anlatır. İlk aşk diyip geçmemeli üzerine onlarca ciltlik eserler yazılabilecek bir mevzuda kahramanlarımızdan Tamer evlidir, Ece´nin anlaşılan acemiliginden ve toyluğundan yararlanıp onunla bir ilişki yaşar. Belki o da gerçekten Ece´yi sevmişdir bilemiyoruz. Evli bir erkeğin genç bir kızla kaçamağından her daim bir Ece çıkar. Kırılmış, dünyaya küs ama önünde gelecek olan bir insan.

Ece Londra´da zor günler yaşar. Ama o şanslı bir göçmendir. Dedesinden kalan ve gelirken beraberinde getirdiği gizlice yıllarca sakladığı parayı ustaca işletip bir köşeye atmanın rehavetine kapılmayıp uğraşır didinir, bir iş bulur. Yazarın korkmadan Kürtlerden, Ermenilerden bahsetmesi ise ayrıca ele alınıp takdir edilmelidir. Türkçe yazılan edebiyatta bu konuları bırak isimlendirmeler bile büyük çoğunlukça tabudur. Bu anlamda Esmahan Aykol´un memlekette pek tanınıp bilinmemesine, büyük ve meşhur eleştirmenlerce ele alınmamasına pek o kadar da şaşmamak gerekir. Türk edebiyatçıları en az bizim Kürtler kadar teokratiktirler, en doğru fikir benimki, benden başka fikirlere yer ve gerek yok derler. Ama Aykol´u en azından biz tanıyoruz, bize bizi büyük bir ustalıkla, zevkle ve yetkin bir başarıyla anlatıyor.

Esmahan Aykol korkmadan yazan bir yazar, kolay okunan ama edebi dili ve üslubu büyük bir tad veren ciddi ve kalıcı bir anlatı sunuyor “Savrulanlar”da. Onlara göçmenler de diyebiliriz. Dünyanın dört bir yanına dağılmış insanlar, her türden, dilden, dinden, ne görüşten olursa olsun. İnsanlar var “Savrulanlar”da, bizim insanlarımız olduğu kadar başka insanlar da. En azından bizim gibi, bizim kadar, bize benzer. Aşağı yukarı aynı sorunları yaşayan, aynı nedenlerden dolayı yerini yurdunu terk edip yeni dünyalar, aş, iş, ekmek, yaşam ve sevgi arayan insanlar. Bunları yaşamayan, gözlemlemeyen, görüp bakmayan bir insan bu dünyayı, buraları böylesine eksiksiz anlatamaz sadece tasarlamaya çalışır, bocalar, anlattığı ifadeler yerini bulmaz. Ama Aykol´un bunların hepsini sanki bizzat yaşayıp gördüğü, tanık olduğu, gözlemlediği sayfaların arasından kendisini belli ediyor. Kısaca o da bizden biri denilebilir. İnsanını anlatmayan yazara yazar mı denir?

Esmahan Aykol´un Ece´si acaba bugün evlenmiş midir, ya da anne olmuş mudur, eşinden ayrılmış mıdır, dili ne yapmıştır, İngiliz toplumuyla kaynaşıp barışmış mıdır, içinde bulunduğu cemaatte yer edinmiş bir yerlere gelmiş midir? Yani kısaca bugün nerededir, ne yapmaktadır gibi sorular insanı acaba devamı dahası sonu nasıl gider, gidebilir diye tahmin ettirmeden edemiyor. Bu anlamda ben Aykol´un ifadelerine açım, meraklıyım, büyük bir heyecan ile benzeri öykülerini bekliyorum. İyi bir yazar, büyük bir kalp ve sevgi ile edebiyat dolu bir insan o.

2010

Vorheriger ArtikelŞiir Gibi Bir Roman
Nächster ArtikelYazarlar mı, yazılar mı?

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular