3.3 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 27, 2021
Start Kultur Kino Florence Green´in Kitapçı Dükkânı

Florence Green´in Kitapçı Dükkânı

Film Penelope Fitzgerald’ın 1978 yılında yayınlanan romanından uyarlanmış. Eşini II. Dünya Savaşı’nda kaybeden Florence (Emily Mortimer) 1959 yılında İngiltere’nin küçük bir sahil kasabası, dahası balıkçı köyü olan Hardborough´a taşınır ve burada yıllardır kimsenin oturmadığı, neredeyse harabe haline gelmiş bir evi bankadan aldığı borç ile zar zor satın alır. 16 yıldır dul olan Florance kocası ile ilk defa bir kitapçıda tanışmıştır. Hem onun hatırasını yaşatmak ve onu unutmamak, hem de teselli bulmak için o metruk yerde bir kitapçı dükkânı açmayı planlamaktadır. Böylesi yerlerde insanlar nasıl yaşar, kim ne okur, kaçı okur gibi ön araştırmaya ihtiyaç duymaz. O bir kitapseverdir, herkesin kendisi gibi olduğunu zannedenlerdendir.

Her yazar ve her kitapsever gibi Florance´da saf ve temiz duygularla dopdoludur. Yöre sakinlerinin akın akın kitapçıya hücum edeceklerini, herkesin okumadan uykuya dalmayacağını sanmaktadır. (Günümüze uyarlansa ne komik olur, herkes sosyal medyada, yorum yazan okuyan varken kim gider kitapçıya?) Nice zorluktan sonra açtığı dükkânın uzun zaman tek bir müşterisi olur. Kendisi gibi bir dul olduğu sanılan, köylülerin dedikodusuyla dört bir yandan çevrilmiş Mr. Brundish (Bill Nighy). Aşk kırgını Mr. Brundish her okuyan ve çok bilenin çevresine tahammüle artık katlanamadığı ruh haliyle kendi köşesine çekilmiş, asosyal bir hayat sürdürmektedir. Değil günleri yılları okumakla devirmiş bilge biridir. Okumak için önerilecek kitapları Florance´ya bırakır, onun zevkine inanır, güvenir. Aralarında garip bir müşteri-esnaf ilişkisi oluşur. Bu zamanla güçlü bir dostluğa ve ötesine doğru yol alacaktır.

Mr. Brundish, Florance´in girişimine, cesaretine, iyimserliğine hayran kalsa da onu yörenin varlıklı ve bir o kadar hırslı sahiplerinden Violet Gamart (Patricia Clarkson)´a karşı uyarır. Violet köyde bir kitapçı dükkânının açılmasına karşıdır. O metruk yerin bir kültür merkezi olmasını istemektedir. Florance ile sinsi ve alçakça bir savaşa girişir. Zenginler hep kazanacaklarını zannederler. Oysa kitaba karşı hangi siyasi, hangi hükümdar, hangi egemen kazanmıştır ki üç beş kuruşluk veya milyarlarca dolarlık servetleri olan zenginler kazanabilsin?

Tutucu muhafazakârlar ile o yıllarda İngiltere’de yeni yayılmaya başlayan liberalizmin etkileri görülse de bunda soğuk savaş yıllarının izlerini görmemek olanaksızdır. O yılların pohpohlanan yazarlarından birinin başyapıtı, ki hemcinsleri bazı Rus yazarları gibi CIA´den para aldıklarını edebiyat uzmanları defalarca açıklamışlardır,  yöre halkının ufkunu ve yazın bilincini açsın veya geliştirsin diye âdeta bir provokasyonla satışa sunulur. Köylü de, kasabalı da tarih boyunca tutucudur, ilerlemeye karşıdır, en azından o tarihlerde, “Lolita” bardağı taşıran son damla olur.

Florance girdiği bu istenmeyen kavgada kazanır mı kazanmaz mı onu filme bırakalım. Ama yöre sakinlerinden birinin küçük kızı, okul sonrası dükkânın ilk açılışından itibaren yanında çalışmaya başlar. Saf ve zeki çocuğun oyunculuğu takdire değer. Aralarındaki dostluk filmin sonunda verilen güçlü bir mesajdır.

Cahil zengin ile çulsuz bilgenin savaşının modern yorumu da denilebilir filme. Roman ile sinema ilişkisini kurmak her baba- veya anneyiğit yönetmenin kârı değildir. Ama yönetmen Isabel Coixet´in bu işi ustalıkla gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Romanı ve sinemayı sevenlerin tadına doyamayacakları bir film. Kaçıranlar üzüntüden ağlayabilirler.

12.06.2018

Vorheriger ArtikelFaik Baysal: Madame Bambus
Nächster ArtikelŞiir Gibi Bir Roman

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular