5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherOsman Aysu: Çöl Akrebi

Osman Aysu: Çöl Akrebi

Polisiye ve gerilim romanlarının usta yazarı Osman Aysu’nun “Çöl Akrebi”ndeki şu ifadeler bakmak gerek: …bildiklerimi söylemekliğim vatandaşlık görevim…(sayfa 78), …Londra’ya götürmekliğim için…(sayfa 86), …Sizi ikna etmekliğim olanaksız…(sayfa 91), …buradan ayrılmaklığım doğru…(sayfa 96), …Burada kalmaklığımızın bir anlamı..(sayfa 115), …baştan çıkarmaklığım…(sayfa 158), …Şile’ye gitmekliğiniz..(sayfa 222), …yardım etmekliğim mümkün değil…(sayfa 223), …ilişkisini öğrenmekliğiniz…(sayfa 224), …siz korunmaklığımız için…(sayfa 225), …sizden şüphelenmekliğim için…(sayfa 228), …Kaldığım yere dönmekliğim için…(sayfa 365), …gerçekleri söylemekliğinizle mümkündü…(sayfa 525), …Onları kurtarmaklığımız üç dakikadan…(sayfa 595).

Yukarıdaki yanlışlar hadi diyelim dile haddi olmayarak ve oldukça gülünç bir şekilde katkı sunmaya çalışan yazar tarafından görülmedi ama hiç mi editörü yok yayınevinin sormak gerek. Anlatıcı, kahramanlar, ara kahramanlar hepsinin ortak dili bu yanlışlıklarla içiçe girmiş. Siz hiç yukarıdaki gibi konuşan insanlarla ömrünüzde tanıştınız mı? Ben böyle konuşan kimseleri tanımıyorum.

Her türlü inada rağmen okumak istiyorsanız hikaye kabaca şöyle: Çöl Akrebi Filistinli bir eylemcinin kod adıdır. İstanbul’a yanındaki timi ile gelip parasını ödedikleri halde kendilerine teslim edilmeyen silahları araştırmak ve bu madiği atanlardan hesap sormak için gelmişlerdir. Roman, Avukat Engin Mert’in hostes Gamze ile olan beraberliği ile başlar. Usta anlatıcının dil hatalarını bir yana bırakırsak olayların kurgusunu övmemiz şart. Engin’in eski eşi Selda’nın yeni eşi Dr. Şükrü Namlıoğlu Çöl Akrebi Leyla Ahmadi tarafından cinsel organına tabanca sıkılmak suretiyle öldürülür. Selda’nın Çöl Akrebi tarafından öldürülememesi eylemcinin abartıldığının aslında kanıtıdır. Ama biz hadi inandık diyerek okumaya devam edersek, polis ve gizli servis Engin’den şüphelenmeye başlarlar. Asıl suçlular Engin’in patronlarıdır. İt dalaşına iyi örneklemeler olarak sonra birbirlerini yiyeceklerdir.

Olaylar gelişir, işin içine İngiliz silah tüccarları, onların silahlarını Filistinlilere satan yerli silah tacirlerimiz, İsrailliler, birde Boşnak bir kiralık katil girer. Ustalıkla içi içe geçmiş anlatıda ana kahramanın kim olduğu bellisizdir. Avukat Engin oldukça silik kalır, Çöl Akrebi’ni de sakıncalı bulup kahraman yapmamış yazar, geriye ara kahramanlar kalır. Selda ile Engin yine bir araya gelirler geleneksel aile anlayışımıza uygun olarak, Okan’a travma yaşatır yazar romanın sonunda. Devreye giren Mossad ajanlarına, yerli ajanlar memleket toprakları dahilinde üç başarısız operasyon iznini vererek “Kurtlar Vadisi-Filistin”e giden yolun kapısını açtıklarından habersizdirler. Film eylem öyle değil böyle olur derken Çöl Akrebi’ndeki dikkatli ve özenli dil dikkat çeker. Filistinliyi İsraillilere öldürtmeyen yazar onun kendi kendini katletmesine izin verir.

“Çöl Akrebi”ndeki gibi İsraillilerin ya da Filistinlilerin Türkiye’de ne kadar eylem, gizli operasyon yaptıkları bilinmiyor. Böylesi romanlar da olmasa belki haberimiz dahi olmayacak. Ama olayların kurgusu iyi hazırlanmış roman yine de sıkıcı, Osman Aysu sürükleyiciliğine ve ustalığına oldukça uzak.

2012

Vorheriger Artikelİncir Reçeli
Nächster ArtikelArtistin Mezarı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular