10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartBücherKemal Tahir: Derini Yüzeceğim

Kemal Tahir: Derini Yüzeceğim

Bir edebiyat ustasını düşünün siyasi nedenlerden dolayı suçlanmış, yıllarca (meşhur Donanma Komutanlığı Mahkemesi’nde Nazım Hikmet‚le yargılanmış ve 12 yıl yatmış) o cezaevi senin bu benim dolanmış durmuş, hayat üniversiteleri sayılan o cezaevlerinde daha bir bilge ve yazın kurdu olarak mezun olmuş olsun. O neslin edebiyatçısı olup da devletin, hükümetin hışmına, zulmüne uğramamışı yok galiba.

Hayatta kalabilmek için bu insanlar, normal insanca yaşamlarını devam ettirebilmek için ellerindeki hünerlerini dökmüşler ortalığa. Bakmayın siz o meşhur edebiyat tarihçi ve araştırmacılarımızın adlarını ağızlarına alsalar dahi gerçeğin bu yanına pek dokunmak istemeyişlerine. Asıl edebiyatı farklı kılan da onun bu muhalif kalan yanı. Edebiyat muhalefet demektir, Kemal Tahir özgülünde de bu farklı olmamıştır. Adının büyüklüğü biraz da buradan gelir.

Yazar Kemal Tahir çok büyük ihtimalle kendi adı ve imzası ile yazabilecek bir medya, ortam, olanak bulamadığından „F.M. İkinci“ adıyla Amerikalı bir detektifin maceralarını yazmaya başlar. Amerika’nın okyanusun öbür yanından kalkıp ülkemize girmeye ilk başladığı soğuk savaş yıllarıdır. Yazarların bundan böylesi bir pay alması ayrı bir paradoks. Kemal Tahir bu, usta yazar, ufku, hayali, fantazileri, yaratıcılığı doruk noktada. Dönemin ustaları gibi o da ustalığını döktürüp konuşturur.

Derini Yüzeceğim”in yerli edebiyata özellikle polisiye romana katkısı muhakkak olmuştur. 1954 yılında ilk defa yayınlanan roman Bob Karter isimli eski bir mahkumun bir bara girmesiyle başlar. Bob meşhur hafiye Mayk Hammer (yazılışı böyle)’in arkadaşıdır ve onu aramaktadır. Mayk uzatmalı sevgilisi dahası nişanlısı Miss Velda ile tatildedir.

Barda içkisini yudumlayıp barmen Tombul Con ile çene calan Bob meşhur nakliyatçı Mister Cak Velmon’un karısı Roz Velmon’la karşılaşır. Okul yıllarından birbirlerini tanımaktadırlar. Zengin eşiyle birkaç yıldır evli olan Roz mahvolmuştur, bedbahttır ve bunalımdadır. Bob ile laflaşırlar, içkiler su gibi akar. Akabinde birkaç gün beraber olurlar. Bob içeriden yeni çıkmıştır. Bir dahaki kararlaştırılan saatte Roz’da olduğunda, kadının kocası Cak Velmon’u kanlar içinde yerde yatarken bulan Bob bir komploya kurban gider.

Arkadaşının elektrikli sandaleyede idam alabileceğini öğrenen Mayk olaya el koyar. Olayları ve romanı onun birinci tekil şahıs ağzıyla anlatması romana tad katar. Zehir hafiye Mayk arkadaşı Bob’u kurtarabilecek midir, olaylara başka kim karışmıştır, Mayk ile bayan Velmon arasında neler geçecektir, Mister Pelegrini’nin cinayetle bir ilgisi var mıdır, ortadaki bariz komployu New York’lu zehir hafiye nasıl çözecektir? Ve benzeri yığınla sorunun yanıtı sürükleyici ve heyecanlı romanda okuru bekler.

Derini Yüzeceğim” usta bir Mayk Hammer klasiğidir aynı zamanda, merhum üstad Kemal Tahir‚in usta bir yazar olduğuna da ufak bir kanıttır. Kriminal romanı sevenlerin okuması gereken eserlerden biridir.

2012

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular