5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoYeşil Bölge (Green Zone)

Yeşil Bölge (Green Zone)

Amerikan ordusunda görevli Çavuş Roy Miller (Matt Damon) ve ekibi 2003´te Irak´ın işgâline uluslararası arenada haklı gerekçe olan kitle imha silahları mı diyelim, ölümcül kimyasal silahlar mı diyelim, bunların bulunup yok edilmesi amacıyla sağa sola operasyonlar düzenler. Magellan isimli bir yerli ajanın yönlendirmeleri doğrultusunda iz sürüp gizlice saklanmış bu silahları ararlar. Aslında yaptıklarının yanlışlığını Çavuş her seferinde gerçekleştirdikleri operasyonların boşa gitmesinden yola çıkarak elde ettikleri gerçek olmayan istihbarattan kaynaklandığı kanısına varır.

Birgün benzeri rutin operasyonların birinde yerli halktan bir taksi şoförü çok önemli şahısları bir toplantı öncesi bir eve bıraktığını, bunların eski Saddam rejimi döneminde önemli insanlar olduklarını, şimdi Amerikalılarca arandıklarını söyler. Tabi buraya gelene kadar conilerin birinden kaba ve sert davranışlarla karşılaşıp hakarete uğrar. Çavuş (aslında subay demek daha doğru olurdu) Miller adamın doğallığına, daha sonra da kendi doğrularına sadık kaldığına ve o an anlattıklarına inanır, şu eve bir bakalım der. Ve sürükleyici olaylar zinciri birbiri ardına peşpeşe ekrana yansır.

Oyunun perde arkasında son yıllarda Bağdat´ın işgalini bu denli eleştirel ele alan başka bir filmin henüz olmadığı gerçeği çıkar. Galiba Amerikalıları dünyanın diğer milletlerinden üstün kılan en önemli özellikleri bu olsa gerek. Kendilerine her daim acımasızca da olsa eleştirel bakabilmeleri. Bir çok batı ülkesinde henüz Irak savaşı sırasında izledikleri yalan yanlış politikları değil eleştiri konusu yapacak filmler yapılması, üç beş namuslu gazeteci dahi bulamazsınız bu konuda gerçeği korkmadan yazabilmiş yada yayınlatabilmiş olsun.

Filmin en güçlü söylemi siyasetin gazetecileri nasıl istedikleri gibi yönlendirdikleri hatta bir kukla gibi oynayabildiklerine de çok güzel bir örnek olması. O dönemin “Yurtsever Gazetecilik” kavramı ve bunun izleyicileri hala hafızalarda. Demek ki herkes Reha Muhtar gibi olup dur ben yokum diyemiyor, daha çok filmdeki Washington Post yazarı Lawrie Layne (Amy Ryan) gibi kandırılıyorlar veya bizzat kandırıyorlar. Komplo teorilerini sevenlerin büyük bir beğeni ile izlecekleri film istihbarat kuruluşlarının kendi aralarındaki çekişmelerle neleri yapabileceklerine iyi bir kanıt aslında. Zaten hayatımızı onlar yönlendiriyorlar farkında değiliz. Ancak böylesi filmleri izleyince dışımızda da gizli bir dünyanın olduğunu bazen anımsayabiliyoruz.

Film ismini daha çok uluslararası bölge diye adlandırılıp askeri literatüre giren, saldırılara karşı en güvenli yer diye de adlandırılan yeşil bölgeden almış. Sembolik özelliği ise Bağdat´a girilmiş olsa bile savaşın hala kazanılmadığı, işgalin yalanlar üzerine kurulup tezgahlandığı, gerçeğin işgal kuvvetlerince pek iyi bilinmesine rağmen dünya kamuoyunun aldatıldığı, ama Saddam´ın devrilmesine kimsenin karşı çıkmamasının vurgulanması.

The Washington Post´un yazarlarından Rajiv Chandrasekaran´ın azçok aynı isimli bu eserini filmleştiren ekibin rejisörlüğünü Paul Greengrass yapıp Brian Helgeland yönetmiş ve Matt Damon, Greg Kinnear, Jason Isaacs, Amy Ryan ile Brendan Gleeson oynuyorlar. Kendisini gazeteci sanan herkesin özellikle izlemesi gereken bir film. Almanya´da birkaç gündür vizyona giren film Türkiye´de 30 Nisan 2010’da gösterilecek.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular