5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoAv Mevsimi

Av Mevsimi

Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği, başrollerini Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor, Melisa Sözen ve Okan Yalabık’ın paylaştığı “Av Mevsimi” bir gerilim filmi. Olaylar kesik bir elin dehşet veren bir bataklıkta dahası ormanda bulunmasıyla başlar.

Olaya cinayet masasının eski kulağı kesiklerinden ve emekliliğine az kalmış Avcı ve ekibi bakacaktır. Avcı Şener Şen hiç de inandırıcı olmayan performansı ve yeni ekibindeki Çömez Hasan Pargalı Okan Yalabık ve Deli Cem Sultan Laz Ömer ile birlikte olayı soruşturmaya başlarlar.

Otopsiye göre maktul önce başka bir yerde öldürülmüş sonra olay mahaline bırakılmıştır. Cesedi ve kurbanı arama tarama gırla giderken bir polisiye film için uzun mu uzun dakikalar gerilimi sürekli artırır. Ömer dört dörtlük terk edilmiş bir kocayı, Laz’ı ve polisi oynar. Avcı ile merhum babası eskiden arkadaştırlar, baba ölünce oğlu Ömer’e sahip çıkmış ve onuda kendisi gibi polis yapmıştır.

Avcı’nın cinayetleri araştırırken ki prensibi, ki aynı zamanda öğretmendir galiba polis akademisinde olsa gerek, bakış açısını değiştirmek ve her şeyden ve herkesten şüphelenmektir. Cinayeti de zaten filmin sonunda bu kafa çözecektir.

“Av Mevsimi” bir kere klasik bir polisiye-cinayet filmi değil. Yerli filmlerin içerisindeki sıradışı yeri polislerin dünyasını en çok da psikolojilerini başarıyla vermeye çalışmasında yatıyor. Yani konu her ne kadar bir cinayet üzerinde kurgulanmışsa da salt olayı açıklığa kavuşturmak, katilin kim olduğunun bulunması üzerine yoğunlaşılmamış.

Maktul filmin başında aslında kim olduğunu anlatır. On altı yaşında şair ruhlu genç ve fakir bir kızdır. Doğanın ve sinemanın diyalektiği gereği yoksulun oldğu yerde zengin de olacaktır. Klişe hep aynıdır yoksul haklı ve asildir. Zengin ise adi, pislik bu filmdeki gibi katil ve haksız, yine şivesinden yola çıkarsak azınlıklardan biri büyük ihtimallede Kürt’tür.

Tabi her ne kadar kendisi de avcı olsa bile bir cinayeti kendi elleriyle işleyecek kadar saf değildir adı geçen zengin. Her zenginin böylesi pis işlerini görecek parayla ruhları, eylemleri ve bedenleri satın alınmış şahısları bulunur. Cinayeti de zavallı kızın ölmeden önce kolunu çizdiği böylesi bir mahlukat işlemiştir.

Film adeta vermeyenin organını alırlar mantığını yansıtıyor. Yine de “Av Mevsimi” yerli sinemada dönemeç teşkil eden kalıcı filmlerinden biridir.

2012

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular