14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021

12. Adam

Kompanie Linge denilen bir askeri birlikteki 12 kişilik bir timden oluşan intihar eylemcileri ya da sabotajcılar demek daha doğru olur, bir denizci motoru ile 1943 yılında Kuzey Denizi´nde yol alırlar. Amaçları Norveç’de Alman işgali altındaki Bardufoss Havaalanını havaya uçurmaktır. Brattholm-Mission diye görev tarihe geçmiştir. Bir ihbar sonucu fark edilirler ve saldırıya uğrarlar. On bir kişiden bazıları oracıkta katledilir. 12. şahıs Jan Baalsrud´dur. Saklandığı kayalıktan kaçarken fark edilir. Vurulur, yaralı haliyle kaçar. Yakalananlar daha sonra ağır işkencelere tabi tutulurlar ve idam edilirler. Yaşananlar tam bir film şölenidir. Olay oysa bir film değil yaşanmış gerçek bir hikâyedir.

Filmin romanı David Howarth (We die alone – Ni liv) tarafından ilk defa 1955 yılında yayınlanmış 1957 yılında “Ayakların taşıdığı kadar” ismiyle filmleştirilmiş. Ertesi yıl hatta bir de Oscar almış. “12. Adam” filmin yeni versiyonu diyebiliriz. Jan Baalsrud savaş yıllarından günümüze kalan, sadece Norveçlilerin değil, yeryüzünde zor ve karanlık günlerde direnmenin ne anlama geldiğini bilenlerin umut sembolü olur. İster Che Guevera ile kıyaslayın, ister İnce Memed ile. Kaçar, yakalanmaz. Yaralıdır. An gelir ayak parmaklarını kangren olma tehlikesi yüzünde kendisi kesmek zorunda kalır. Lügatinde pes etmek, teslim olmak olmayanlardandır. Hem Naziler bir yandan kendisini kovalar, hem de diğer yandan vahşi doğa koşullarına karşı yaralı haline rağmen dik durmak için çabalar. Kaçış aylara sarkan bir saklanma, kovalamaca biçiminde devam eder. Kahramanın bir türlü ele geçirilemeyişi kısa sürede yayılır, halk duruma tepkisiz kalmaz.

Jan Baalsrud´u kahraman yapan tabii ki kendisi değildir. Onda, onun şahsında Nazilere karşı gelmenin, direnmenin sembolünü yakalayan halk ona sahip çıkar. Peşindeki zalim takipçi, başarıları ve zalimliğiyle meşhur SS subayı ana karargâha yalan rapor geçer. Çünkü kendisinin bizzat girip denediği o soğuk suda kimsenin sağ çıkmayacağına, donarak öleceğine bir yandan inanır ama diğer yandan kaçağın yaşadığına dair sürekli haberlerle, izlerle karşılaşır.  

Bu tarihi olayların gerçekleştiği yöre olan Toftefjorden, Haugland Gård, Lyngenfjord´a bugün bile turistik geziler düzenleniyor. Kaçağın aylarca izlediği rotaya meraklı turistler bugün bile büyük bir ilgi gösteriyorlar ve sekiz günde kat edebilecekleri turların organize edildiğinden bahsediliyor. Kaçarken günlerce saklandığı Hotel Savoy dediği barakanın bugüne kadar yaşatılması halkın kahramanlara nasıl sahip çıkılması gerektiğine küçük ve güzel bir örnek. Jan Baalsrud 1988 yılında vefat ettiğinde vasiyetinde kaçtığı ve kendisine sahip çıkan halkın oturduğu yöreye gömülmek istediğini yazar. Mezarının bugün bile yöre halkı ve dışarıdan gelenlerce ziyaret edildiğini söylemek gereksiz.

Norveç II. Dünya Savaşı’nda on bin vatandaşını kaybetmiş. Savaş sonunda elli bin Norveçli Nazilerle işbirlikçilikten tutuklanıp yargılanmış. Tekrarlarsak eğer „12. Adam“ filmi Jan Baalsrud (Thomas Gullestad) isimli bir sabotajcı askerin 1943 ilkbaharında işgal altındaki Norveç’ten kaçışını anlatan, tarihi gerçeklikler üzerine dayandırılmış izlenmeye değer bir film. Tarihte de, sanatta da, dün de, yarın da söz sözü hep direnenler söyler diye boşuna söylenmiyor. Marie Blokhus Gudrun Grønvoll, Jonathan Rhys Meyers ise Alman subayı Kurt Stage rolündeler.

“12. Adam” son yıllarda çevrilen en kaliteli ikinci dünya savaşı filmlerinden biri. Onu bu denli değerli kılan tabii ki teslim olmak, işbirlikçi olmak yerine direnmeyi, her şart altında kavga etmeyi, mücadele vermeyi ön plana çıkartıyor olması. Kaçırmamalısınız.

04.06.2018

 

Vorheriger ArtikelFranz Kafka: Şato
Nächster ArtikelSuların Altındakiler

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular