8.5 C
Hamburg
Dienstag, September 29, 2020
Start Home Fatih Akın'ın Öğretmeni Medya Pedagogu Turgay Uğur ile Söyleşi

Fatih Akın’ın Öğretmeni Medya Pedagogu Turgay Uğur ile Söyleşi

Gençlerin yaratıcı yanları desteklenmelidir

Hamburg´da yabancı kökenli insanların yoğun olarak yaşadıkları Altona semtinde Motte isimli sosyal kuruluşun çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Mottenschau aslında kamu yararına faaliyet sürdüren bir dernek. Daha çok içinde bulunulan semtlere ağırlık vererek çalışmalarını sürdüren bu yapı medya ile ilgili dokümantasyon, kamu bilgilendirilmesi, medya teknikleri, film hazırlamak, bunları ödünç vermek ve medya eğitimi ile ilgili başlıca konularda yetkin ve kamsaplı bir faaliyette bulunuyor. Bu dernek çalışanlarından Turgay Uğur Yeni Özgür Politika´ya konuştu.

 

Yaşam sloganınız ne, güç aldığınız, size enerji veren bir söyleminiz, lafınız var mı?

Yaşam sloganım aslında gençlere bakmak ve onları gözlemlemek. Onların gözlerindeki o parıltıyı, bir şeylerin farklılığını yakaladıklarını bakışlarıyla yansıttıklarında mutlu oluyorum. Ayrıca tarihi anlamda yaptıkları çalışmalarla dökümanlar bırakıyorlar. Onların sevinci beni umutlandırıyor.

Neden bu iş, bilerek istenen bir tercih miydi, yoksa tesadüfler zincirinin bir halkası mı demeliyiz?

Kesinlikle bilerek ve isteyerek yöneldiğim bir alan. Zaten eğitmenlik öğrenimi gördüm. O zamanlar bu denli yaygın ve çok çeşitliliği yoktu. Pedagojinin ne anlama geldiğini dahi dilimizde doğru dürüst bilen yoktu. Gençlerle ve çocuklarla çalışmak, onlara bir şeyler verebilmek, onlarla beraber ortak bir şeyler üretebilmek, yeni projeleri hayata geçirmek mutluluk verici bir olay. Ayrıca geçiminizi de karşılıyorsunuz, daha ne isteyebilirim?

1.jpg

Mesleğinizde en zorlandığınız an hangisiydi, neydi?

Zor bir soru aslında. Buna verebileceğim en doğru yanıt daha çok işyerimin değişmesi olur. Hamburg´un bir çok semtinde faaliyette bulunan kuruluşlarla çalıştım. Ben hep kendisini yenilemek isteyen birisiyim. Mevcut mükemmel güçlü bir enerji ile gençlerle ortak bir şeyler üretmek, birbirinden yeni projeler üretip bunu yaşama kavuşturmak ayrı bir emek, heyecan, kafa ve kalp gerektiriyor.

Aslında bugüne kadar gerçekleştirmek isteyip de yapamadığımız bir çalışmamız olmadı. Her projeyi bitirdik, hem de başarı ile. Merak, heyecan, sürprizler çalıştığımız alandaki çalışmaları çekici kılıyor. Önceden konular serbestti, bir birinden çok farklıydı. Şimdilerde ise daha çok siyasi ve sosyal konular rağbette.

Kürtlerle ilişkileriniz var mı? Bize çalışmalarınızda Kürtlerin karşılaştığı sorunlardan bahseder misiniz?

Evet Kürt gençleri de gelip çalışmalarımıza katılıyorlar. Medya pedagojisi gereği insanlar kendilerini de anlatıyorlar. Bir ortak proje hazırlanırken konu hep beraber seçiliyor. Sonra çekimler yapılıyor. Bir hafta içerisinde günde 8-10 saat yoğun bir çalışma ile işimizi bitiriyoruz. Katılımcılar nasıl istiyorlarsa aslında onu üretiyoruz.

Kürt gençleri kendi travmalarını aşıp, kendileri açılıp ortaya bir şeyler sunarlarsa, bir öneri, baska bir alternatif gibi onu da yapıyoruz. Ama genelde susuyorlar, belki dar bir çevreleri var. Ama genelde gruplarımız multi kulti oluyor. Böylesi ortak bir çalışma yaptığımızı hatırlıyorum, ama tam olarak neydi ve detaylarını şu an hatırlayamıyorum.

Yeni Özgür Politika´yı okuyor musunuz, nasıl buluyorsunuz?

Öyle bir gazetenin varlığına ilk siz söylediğinizde vardım. Türkçeyi, dahası Türkçe okumayı uzun zamandır bıraktığımı söylemeliyim. Bu anlamda Almanca medyanın dışındakileri tanıyorum dersem doğru olmaz bu.

Size Fatih Akın´ın öğretmeni diyorlar. Bundan hoşlanıyor musunuz, nasıl bir duygu bu?

O zamanlar ben Altona Nord ve Altstadt´da Streetworker yani sokakta çalışan bir soyal çalışmandım. 1990´lı yılların başında hep beraber ALTONA NORD SIDE FEVER´i yaptık. Gençlik kulübümüze o zamanlar haftada iki saatliğine takılıyorlardı. Ben orada çalışırken durumlar hiçte iyi değildi. İki büyük grup vardı 25-30’ar kişilik gruplar, ve bunlar her an birbirlerine girebilirlerdi nedensiz ve ya küçük bir nedenden dolayı. Çok eski eşyalarımız vardı, işte dans yapıyorlardı, özentileri vardı. Ben birgün bir video kamera getirdim. Bir film yapalım dedik. Gruplarda kızlarda epey vardı. Fatih de o zamanlar bu grupların birinin içindeydi. Bana karşı her zaman kibar ve saygılıydılar.

4.jpg

Projeye başladık. İyi dans yapıyorlardı, dansda bayağı ustasınız dedim, hadi West Side Story gibi bir filmde biz yapalım dedik ve projemize başladık. Ortaya bambaşka bir film çıktı. Fatih´in daha o zamanlar çok angajmanı vardı. Oldukça üretken, inatçı ve kararlıydi hedeflerini gerçekleştirmede. Düşüncelerini hayata dökmekye çok ustaydı.

Tabi Fatih´den başka bir çok genç daha geldi geçti buralardan, beraber çok şeyler yaptık. Ama o büyük ödüller aldı, tanındı, meşhur oldu. Onun içinden geliyordu filmci olmak. Tabiki seviniyorum başarılarını gördükçe.

Peki okuyucularımıza vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ben daha çok anne-babalara seslenmek istiyorum, çoluk çocuklarındaki yetenekleri görür görmez onların o yanlarının gelişmesini destekleyin, buna olanaklar yaratın. Bu bir tek film olmayabilir, ne bileyim okumak olabilir, müzik olabilir, sanatsal bir yanı olan herhangi bir özellik olabilir. Desteklemek gelişmesi için çok önemli, gençlerin ve çocukların apayrı bir enerjileri ve auraları olduğunu görmek ve kabullenmek gerekir.

Zaman, anlayışları ve bakış açılarını da değiştiriyor. Önceden yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanı ile gelen, arayış içerisinde olanlar çoktu, şimdilerde artist olmak için, meşhur olmak için başvuranlar çok, önceden daha bir farklıydı. Gençlerin kimliklerini ve kişiliklerini güçlendirmelerinde yardımcı olabilecek her şeyi desteklemek gerekir. Bize Kürtlerle ilgili, Kürt gençleriyle de ilgili projeler gelirse onların da gerçekleşmesi icin elimizden geleni yaparız. Bizim kapımız herkese açık.

Atölyemiz Pazartesi günleri saat 20:00 den 22:00´ye kadar açıktır, Medya Pedagojisi alanında bilgi almak isteyenler başvurabilirler.

Sayın Turgay Uğur teşekkürler.

3.jpg

Turgay Uğur 1957 yılında İzmit´de doğdu ve 1961 yılında Almanya´ya geldi. Frankfurt´da büyüyen ve burada okula giden Uğur diplomalı Eğitmen oldu. 1986 yılından beri Hamburg´da yaşayan Eğitmen kendisini mesleki alanda da geliştirerek Medya Pedagog´u denilen medya ile ilgili konularda eğitmenlik yapıyor. Alman Kamuoyu onu ünlü yönetmen Fatih Akın´ın öğretmeni olarak tanıyor.

Yeni Özgür Politika, 26 Ocak 2007

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Meilenstein für die ökologische Entwicklung an der Unteren Mittelelbe: Projekt „Lebendige Auen für die Elbe“ bei Lenzen endet mit Baggerbiss

Eine gute Nachricht für die Elbe: An der Unteren Mittelelbe in Sachsen-Anhalt entsteht ab heute eine Insel, wie es sie dort zuletzt vor 120...

İngiltere’de sanatçılardan hükümete „mültecilerin aile birleşimlerinin kolaylaştırılması“ çağrısı

İngiltere'de sanatçılar, ülkedeki mevcut yasal düzenlemelerin çocuk mültecilerin aileleriyle kavuşmalarını engellediğine dikkati çekerek, hükümete, "mültecilerin aile birleşimlerinin sağlanması için güvenli ve yasal yollar oluşturulması"...

Nach 36 Jahren bei Daimler: Stefan Buchner verabschiedet sich in den Ruhestand

Verabschiedung von Stefan Buchner: Nach 36 Jahren in verschiedensten Führungsfunktionen im Daimler Konzern geht das heutige Vorstandsmitglied der Daimler Truck AG und Leiter Mercedes-Benz...

Atakaş Hatayspor, kanat oyuncusu Babajide David Akintola’yı kiraladı

Süper Lig ekiplerinden Atakaş Hatayspor, transfer çalışmaları kapsamında kanat oyuncusu Babajide David Akintola ile anlaştı. Kulüpten yapılan açıklamada, Danimarka Süper Lig ekiplerinden FC Midtjylland'den kiralanan...