24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartBücherFırat Cewerî: Meleği Öldürmek

Fırat Cewerî: Meleği Öldürmek

Hem krimonolog hem de meşhur bir yazar olan Leif GW Persson bir cinayeti soruşturmaktadır. Tersinden anlatmaya başladığımızda en doğru ifadeler bunlar olacaktır. Maktul İsveçli bir kadın, Daniel isimli bir yabancının eşidir. Ortada Avrupalı bir kadın ve bir sürü yabancı göçmen zanlı olunca işler ve işleyiş farklılaşır. Yine de Fırat Cewerî en son satırlara kadar sabrını ve iyi niyetini göstermek istercesine inandırıcı anlatılarda bulunur.

Roman örgüsü, iç işleyişi, okura hitabeti, buralarda pek yeni olmasa da bizde yeni sayılabilecek üslup ve tekniklerle süslü haliyle, polisiye olmayan eser, en az öyleymişcesine akıcı, sürükleyici ve artan ama hiç azalmayan bir tempoda bir solukta kendisini okutur. İçiçe geçmiş, aydınlatılmaya muhtaç olaylar zinciri mevcuttur.

Krriminolog Leif GW Persson sırasıyla Saqo Selal, Ardan Türk, Nuri Almaz, Dihem Anaz ve diğer birkaç kişiyi daha sorgular. İlk dört kişinin sorgulamalarında alınan yanıtlar okuru adı verilmemiş olsa da, bizleri 12 Eylül´e, o karanlık yıllardaki Diyarbakır Cezaevi´nde yaşanan vahşetlere, işkenceci polisin maharet ve marifetlerine getirip bırakır.

Anlatının ana kahramanı Daniel Öztürk´de o yılların talihsiz kurbanlarından biridir. Türkiyeli bir Ermenidir. Babası gibi dişçilik yapan bir gençtir. Siyasilerle arkadaş olduğu için gözaltına alınıp ağır ve vahşi işkencelere maruz kalmıştır. Melek gibi bir karısı vardır: Maria. Onu yeri ve zamanı gelince bir erkek arkdaşının karısı Rozin ile aldatır.

Gördüğü işkenceler ve yaşadığı ağır cezaevi koşulları yüzünden şizofrenik hastalığı her geçen gün artan Daniel, biraz veya belki de bir kıskançlık krizi esnasında istemeden eşinin ölümüne neden olur. Cesetle ortalıkta dolaşması, Maria ile Rozin´i, Rozin ile Maria´yı sık sık karıştırması, hastalığının ve ruh hallerinin derinliklerinde okura yaptırılan seyahat ortaya okunur, güçlü, başarılı bir yapıt çıkartmıştır. İnce roman dev bir edebi eserin göze sokulurcasına ortalığa sunulmasıdır aslında.

Son yıllarda okuduğum keyifli romanlardan biri Fırat Cewerî´nin Maria Bir Melekti isimli romanı. Eleştirilecek yanlarına gelince, “…camı kırıp çıkamazdın, anında tutuklanırdın…” (Sayfa 19), (galiba yazar gözaltına alınırdın demek istiyor.) “…kendine kahve yapıp geniş geniş içtin de…” (sayfa 22), (kahve geniş nasıl içilir bilmiyorum, rahat veya keyifle daha uygun olurdu.) “…Ölü araban, içinde bir cesetle seni bekliyordu…” (sayfa 44), (Araban, içindeki ölü -veya cesetle- seni bekliyordu, cümleyi daha güçlü kılardı.) “…üç aydır sakalın ustura görmemiş gibiydi… (sayfa 54) (bu zamanda ustura ile traş olan erkek mi kaldı? Traş görmemiş gibiydi daha uygun olurdu.) vs.

Londra polisinin Elif Şafak sayesinde seri cinayetler işleyen katil yazara ulaşmasına bayıldım. Fırat Cewerî´nin okuduğum ilk yapıtı. Edebi derinliğine hayran oldum dersem abartmış olmam sanırım. Cewerî nasıl roman yazılırın dışında, modern roman nasıl olmalı sorusuna da mükemmel bir yanıt sunuyor. Kürtçe edebiyat açısından değerlendiremeyeceğim ama Kürt edebiyatı açısından bence, köşetaşı romanlardan biri olarak şimdiden sağlam bir yer edinmiştir. Polisiye olmayıp öyleymişcesine heyecan veren kurgu, akıcı ve sürükleyici bir üslup ve yüksek edebi ögeler romanı güçlü kılmıştır.

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular