-0.1 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start Bücher Ahmet Altan: Tehlikeli Masallar

Ahmet Altan: Tehlikeli Masallar

Tehlikeli Masallar´da romanın kahramanı Murtaza Bey, yalnız bir adam, yapayalnız hem de gazeteci. Karmaşık bir düşünce mantığına sahip ve duygusal anlamda tutarsız biridir. Ülkenin Kürt illerinde olup bitenlere kafa yormasa da faili bugünlerde çırılçıplak ortada malumlarının hangi tür bir kurgu ile işlendiğini mesleği gereği yaptığı araştırmalar sonucu keşfeden ve bu arada kafası uçkuruyla meşgul olup eski ve yeni aşkı arasında bocalayan gidip gelen, bir ona bir öbürüne bolca atlayan yerli malı bir aşk romanıyla adeta bir Kundera karşımızdaki.

Roman 1996 yılında piyasaya çıkmış ve elliden fazla baskı yapmış. Epey bir okur kitlesince satın alınmış hasılat rekorları kırmış. Hani batıda derler ya sex sells, bizde de hem seks satıyor, hem yalnızlık, hem eski ve yeni sevgili arasında yaşanan garip karmaşık ve komplex ilişki. Ahmet Altan kalemi ve edebiyatı güçlü biri, anlatısı iyi bir cinayet nasıl işlemeli ile başlıyor ama ortaya bambaşka bir kitap çıkıyor. Okur kitabın sonuna kadar işlenecek bir cinayetin hevesi ve beklentisi içerisinde. Yeni tanışılan genç sevgili ile kitabın girişinde başlanılan anlatı ve cinayetlere dair göndermeler yerini faili meçhullere bırakıp güme gidiyor.

Yazar Murtaza Bey´in hayranlarından biri bir gün telefon edip kendisiyle tanışmak ister. Bu yazarın kısa sürede yeni sevgilisi olacak Berrin´dir, aralarında yirmi yaş fark vardır. Berrin kendisini yazarın roman kahramanlarından Zübeyde´ye benzetmektedir. Ama olsun buna Murtaza Bey´in bir itirazı olmaz, zaten kendisi kerhaneci biridir, hep düşmüş kadınlarla ilişkileri vardır, kadını, aşkını dahası seksi hep satın alarak tanışmıştır. Öyle bir ortamdan geldiğinden bunun da doğrusu olduğundan hiçbir daim kuşku duymaz. Berrin ona acı çektirmekten zevk alan sıradan bir genç kızdır, Burç ile beraberdir, yani bir başkası ile. Aşk, macera, seks, heyecan, ünlü bir yazarla yatmanın ya da yatak arkadaşı olamanın serüveniyle yetinen ama başka da bir beklentisi ve hevesi olmayan sıradan herhangi biridir.

Romanın diğer kahramanı Murtaza Bey´in eski sevgilisi Sevda´dır. Hamiledir, unutulmamaktadır, arada bir de yazarla yatak ilişkisi devam etmektedir. Yazar mesleği gereği cinayet haberleriyle ilgilenmektedir, gerçi arada bir cinayetlerle de ilgileniyormuş gibi takılsa da yanılgıdır bu. Ama anlatımlarından her an bir cinayet işlenecekmiş, dahası katil olacakmış veya bir katili yakalayacakmış gibi bir hava yansıtılır. Birgün Sevda arar ve yeni sevgilisi ile yurtdışına gideceğini anlatır. Yani o da sonunda yazarı yalnız başına kendisine, uçkur sorunlarına, duygusal bosluğuna, yalnızlığa bırakır.

Kitabın sonunda faili meçhullerin nasıl da malumlar olduğunu keşfeden Murtaza öldürülmekten ve kimi nasıl neden sevdiğine adam gibi bir yanıt verememenin sancısından, en çokta patronunun dayatması üzerine Hong Kong´a kaçarak kurtulur. Gerçekten kurtulur mu aslında bilmiyoruz ama kaçtıği açık. Eser Türkiye romanında önemli ve başarılı bir deneme, köşetaşı niteliginde ağır bir çalışmadır.

2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular