5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherOrhan Kemal: Bereketli Topraklar Üzerinde

Orhan Kemal: Bereketli Topraklar Üzerinde

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal´in ilk baskısı 1954 yılında, ikincisi biraz değiştirilerek 1964 yılında basılan önemli ölümsüz eserlerinden biridir. Kahramanlarımız Köse Hasan , İflahsızın Yusuf ve Pehlivan Ali köyden şehire inerler, çalışmak, para kazanmak, mutluluğa ulaşmak, ailelerini kalkındırmak, karınlarını ve umutlarını doyurmak için. Aynen bizim kalkıp gurbete, Almanya´ya, Avrupa´ya oraya buraya gidişimiz gibi, Çukurova´ya inerler. Üçlüden şimdiye kadar şehir yüzü gören ve burada çalışmış olan bir tek Yusuf´tur. Zahmetli ve uzun bir seyahat sonrası geldikleri Adana´da artık Yusuf´un emmisinden de edindiği tecrübelerin sık sık tekrarlanmasıyla bayağı pişkin ve deneyimlidirler, kulaktan dolma dahi olsa.

Orhan Kemal´in tasvirleri akıl alacak gibi değil, ilk defa şehire inen insanın şaşkınlığı, araba gören birinin heyecanı, ulu orta sokaktan gelip geçen kadınların görüntüsü ustaca yansıtılır. Hedef bir tanıdığın dahası hemşehrinin fabrikasını ziyaret edip orada hemen bir işe başlamak ve rüyalarını gerçekleştirmeye koyulmaktır. Gel gör ki hemşeri oldukça zengin ve büyük adamdır. Görüşmeleri mümkün olmaz, fabrikanın görevlileri sürekli engel çıkarırlar. Onlarda çözümü kendilerini yolda karşılaştıkları hemşeri fabrikatörün arabasının önüne atmakta bulurlar. Çırçır fabrikasında akabinde birbirlerinden farklı yerlerde hemen işe başlarlar. İlk tokatı irgatbaşından alırlar. Haftalıklarını aldıklarında avantalarını getirmek zorundadırlar. Köydeki imece yaşamın, paylaşımcılığın, dostluğun, samimiyetin izi yoktur şehir yaşamında. İnsanlar sadece kendilerini düşünürler, insan ilişkileri sahtedir, dayanışma ve yardımlaşmanın izi yoktur. İnsanların birbirlerine ne sevgileri ne de saygıları vardır, doğal bir yaşamdan öte suni, hazır kurulmuş çıkarcı ve bencil bir işleyişin akışına insanlar kendilerini kaptırmışlardır.

Kısa bir süre sonra ilk fire ağır koşullar altında çalışan ve rahatsızlananan Köse Hasan olur. İşe gidemez derecede hasta olan Hasan daha iyi iş bulan Pehlivan Ali ve İflahsızın Yusuf´ca mecburi olarak kaderine terk edilir, ikili inşaat işçisi olurlar. Hasan kısa bir süre sonra ölür. Günlük yaşam ne yol planlarını dinlemiştir, ne köylülüğü nede hemşeriliği. O çarkın içine bizimkiler çoktan düşmüşlerdir. Burada da ustabaşına avanta verirler. Pehlivan Ali kumarcı bir iş arkadaşının nikahsız karısına gönlünü kaptırır ve fazla sürmez iri gövdesine ve pazusuna güvenerek kadını kaçırır. Bir buğday tarlasında ikisi işe başlarlar. Fazla sürmez kadına baskaları göz koyar ve elinden alırlar. Pehlivan Ali kerhaneci olur çıkar. Bu arada İflahsızın Yusuf´ta inşaatlarda duvarcı ustası.

Pamuk ve buğday tarlalarındaki çalışma koşulları, ırgatlara uygulanan insanlık dışı davranışlar, her daim gündemdedir. Buna müdahale etmek isteyen, iki haftalık işi aşırı torlama iş saatleriyle bir haftada bitirmeye çalışan ağalara seslerini yükselten mücadele bilinçli patoz makinasını kullanan ustalar kapı önüne bırakılırlar. Boşalan yerlere yenileri doldurulur. Bu iş azbuçuk artırılan bir yövmiye ile Pehlivan Ali´ye yaptırılır. Ali´nin sonu gurbetteki hemen hepimizin sonudur. Aynen İflahsızın Yusuf gibi. Kimimiz Alileştik bu diyarlarda kimimiz Yusuf gibi uyanık davranıp bir dönem sonra geldiğimiz yere geri dönüp kalanlarımızı sevindirip kalplerini güldürdük.

Roman 1979 yılında sinemaya uyarlanmış ama 12 Eylül´da yasaklanmış 28 yıl aradan sonra 2 Mayıs 2008´de gösterime yeniden sunulmuş. Orhan Kemal büyük bir insan, iyi bir edebiyatçı, usta bir romancı. Bakışını ve duruşunu ustaca konuşturduğu en ciddi yapıtlarından biri, önemli bir Türkiye romanı klasiğidir.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular