6.9 C
Hamburg
Donnerstag, Januar 21, 2021
Start Bücher Dagmar Fohl: Schneemusik / Kar müziği

Dagmar Fohl: Schneemusik / Kar müziği

Günümüz Alman kitap piyasasında roman denilince yılda beş yüzün üzerinde yayınlanan polisiye eserler ilk sırayı kaplarlar. Bunların içerisinde edebi anlamda ciddiye alınıp üzerinde konuşulmaya değecek yapıtların sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Her ne kadar polisiye yazarları kendilerini iyi edebiyatçı saysalar da bunun öyle olmadığını en azından çok okuyan edebiyat ve polisiye severler iyi bilirler. Refah toplumunun yazarları ne yazıyorlar, diye bana soranlara bu anlamda yanıtım olsun; yazarlar ne kadar insanın ruhunu, ruhundaki karmaşıklıkları, diğer insanlarla benzer ortak özelliklerini yazarlarsa o kadar başarılı yapıtlar ortaya çıkartıyorlar. Hangi toplumda olursa olsunlar fark etmez. Hamburglu yazar Dagmar Fohl, Schneemusik / Kar müzigi yapıtıyla bu anlayışın doğruluğunu sadece desteklemiyor aynı zamanda ispatlıyor.

Yazarlar genelde kendileri gibi yazar olan ama mutlak bir başarıyı yakalamış olan meslektaşlarını kıskanırlar zannedilir. Aşk kıskançlığını nedense bir yazara pek layık görmez bazı okurlar, başka bir söylemle bir yazarın sevdiğini, çok aşırı derecede de olsa kıskanabileceği, bir romanda ele alıp işlenebileceği sıkça karşılaşılan bir görüngü değildir. Bir yazarın karmaşık ve karanlık ruhunu kim bir yazardan daha iyi anlayabilir veya anlatabilir? Bu anlamda Dagmar Fohl´u yarattığı kahramanı Hamburglu Yazar Olaf Sprengler için kutlamak gerekir.

Yazar Olaf Sprengler´in eşi Selma´ya adadığı romana giriş yapmanın sancısıyla kıvrandığı bir atmosferde anlatımız başlar. Sprengler malum yazar tıkanmalarından birini yaşamaktadır anlaşılan. Polis karakoluna gidip kayıp eşi İklim Araştırmacısı Selma hakkında kayıp başvurusunda bulunur. Hikâye aslında bundan sonra başlar. Fohl bize yudum yudum Sprengler´in şahitliğinde ustalıklı geriye dönüşle ikiliyi anlatır. Ne zaman nasıl tanıştılar, Olaf Selma’yı nerede ne zaman görmüştür, nasıl evlenmişlerdir, aralarında yirmi yaş farkı olan ikilinin evliliğinin hangi süreçlerden geçtiğini yavaş yavaş okur, sindirir, lezzetli edebi bir lokummuş gibi keyifle bizi alıp götürmesine izin veririz.

Günlerden bir gün Selma şehre yeni taşınan iri kıyım meslektaşı Lutz Greiner´i Olaf´a sormadan evlerine akşam yemeğine davet eder. Sonun başlangıcıdır aslında bu tanışma. Yazar kahramanımızın kıskançlık krizleri başlar. Her geçen gün bu krizler artarak büyümeye devam eder. Okur bile pes edip kendi kendine yuh be Olaf bu kadar da olmaz diyebilir. Bu anlamda Dagmar Fohl´u kutlamak gerekir. Olaf Sprengler ve anlatıya ilişkin olaylar romanın sayfaları arasından fırlayıp çıkacakmışçasına gerçekçilerdir.

Fohl insanın değişken ve karmaşık ruh hallerinden kıskançlığı bize ustalıkla anlatırken Olaf’ın başarısız yazarlık dünyasını da oldukça derinlemesine ve inandırıcı bir dille aktarır. Ayrıca çevreci satırlarını da görmezden gelemeyiz. Benzer çalışmaları dört yüz-beş yüz sayfaya sığdıramayanlarla adeta dalga geçercesine bence güzel bir emsal teşkil eden anlatı, iki yüz sayfa ile bu işi becerikli şekilde kotarmış.

Romanda övgünün dışında yerilecek bir nokta göremedim. Yazarlar çoğu zaman bu boyutu terk eder uzun bir süre eserlerinde ele aldıkları konulardaki kurmaca dünyada yaşarlar. Bunun başarıya giden yolla değil bu işlerin doğasına kendini kaptırmayla direk bir bağı, ilişkisi vardır. Yeri gelir yazarlar tam da Olaf gibi hangi günün bu taraf, hangi anın diğer boyut olduğunu unutuverirler. Hal böyle olunca da ortaya Schneemusik / Kar müziği gibi yapıtlar çıkar.

28.05.2018

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular