-0.1 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start Bücher Hamburg’da Aşk Başkadır

Hamburg’da Aşk Başkadır

Gazeteci yazar Süleyman Deveci “Hamburg’da Aşk Başkadır” adlı yeni kitabında aşkı işliyor…Edebiyatta en çok işlenilen konuların başında aşkın geldiğini belirten yazar “Geçmişte ve günümüzde aşk ve ölümü konu etmeyen bir yazar yoktur” diyor.

Kemal DOĞAN / HAMBURG

HAMBURG’da yaşayan gazeteci-yazar Süleyman Deveci (45) yeni çıkan yedinci kitabı “Hamburg’da Aşk Başkadır”da edebiyatın temel konularından biri olan ‘aşk’ı işliyor. Yeni kitabının 21 yaşından beri yaşadığı Hamburg’u konu alan dördüncü kitabı olduğunu belirten Deveci, şunları söylüyor: “Kendimi yerel yazar olarak görüyorum. Yazdıklarımın yaşadığım toplumun bir aynası. Kitapta yer alan öykülerin hepsi kurgu, ama mutlaka yaşadığım, duyduğum olayların etkisi de var. Bu defa genel konu aşk. Aşkın değişik halleri, Hamburg’da kendisini gösterdiği renkleri, nasıl yaşanıldığı, algılandığı, paylaşıldığı sıra dışı sanılsa da olağan tiplemeleri, kahramanları anlatıyorum.”

AŞK BİR FENOMENDİR

Aşkın, sürekli güncel kalan ve her insanın ilgisini çeken bir konu olduğunu anlatan Deveci, şöyle devam ediyor: “Aşk kadar, aşkın halleri de fenomen. Her insanın aşk konusunda anlatacağı, söyleyeceği mutlaka bir şeyler vardır. Kimi bir kaç gün yaşar aşkı, ama ömür boyu unutmaz. Kimi sonsuz bir aşkın içerisindeyken kıymetini ve değerini bilmez. Kaç bin yıldır konuşulur aşk, hakkında yazılır, çizilir, tartışılır bilinmez. Bilinen, geleceğimizde de çok önemli bir yer tutmaya devam edeceği. İnsanın ve doğanın bilinmez lütüflarından biri de odur. ‘Ne onunla olur, ne de onsuz’ demek tam da aşk için söylenmiştir. Kitapta ölümcül sonuçlanan aşk öyküleri de var. Aşk sadece romantik değildir. Çok farklı halleri vardır. Öykülerimde bu hallerden bir kesit sunmaya çalıştım, klişeler kullanmadım. İnsanları konuşturmayı veya kafalarında soru işaretleri oluşturmayı seviyorum. Tabii ki göçmenlerin, Türkiye’den gelmiş insanların aşklarını anlatmaya çalıştım.

11_008.jpg

AKAN SULAR DURUR

“Edebiyatta en çok işlenen konuların başında aşk geliyor. Diğer konu ise ölüm. Geçnişte ve günümüzde aşk ve ölümü konu etmeyen bir yazar yoktur. Dünya edebiyatının en önemli eserlerinin başında aşkı konu alanlar gelir. Çünkü her insan kendisiyle özdeşleştirebileceği bir şey bulabiliyor. Aşk denilince akan sular durur. Aşkın yok veya var olduğunu iddia edenlerin kansız kavgası ezelden beri süregele dursun, nice türküler, besteler, şiirler, öykü, roman ve yazılar, resimler, filmler hep onun hakkındadır. Hayatın gerçeği, hayat veren neşesi, enerjisi, sevinci belki de ta kendisidir. Olumsuz hali ise yıkım, hastalık, kırılmışlık, eziklik ve hicran yarasından başka bir şey değildir.”

FARKLI HİKAYELER OLABİLİRDİ

“Ya aşka tutunulurya da ondan kaçılır diye boşuna söylenmemiş. Aşkın türleri, türevleri, tınıları binbir çehrelidir dedik. Karşı cinse gönlünü kaptırandan tutalım da hem cinslerine tutulana, nesneye, eşyaya, hatta hayvana dahi âşık olanlar bilinir. Aşkı küçümsemek, onunla alay etmek, onu hayatın bütünüyle ortasına yerleştirmek hep zarar getirir. Bu işlerin dozajını ayarlayan denk gelenlerin sayısı bile parmakla ancak gösterilebilir. Öbür türlü hemen her gün üçüncü sayfa gazete haberlerine yansıyanlar çok daha farklı hikayeler olabilirdi. Kıtır kıtır sevdiğini kesen, her şeyi aşkı için yaptığını söyler. Aşka gelip gizli ilhamlarını güne, aya, hayata ve sanata dökenlerin sayısı sanılandan da çoktur.”

Hürriyet, Hafta Sonu 3/4-08-2013

hamburgda-ask.jpg

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular