5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021

300

300 isimli film her ne kadar Amerikalı Frank Miller´in çizgi romanından alındığı iddia edilse de filmin öz kaynağı tarihçilerin babası Heredot, dahası onun 7. kitabıdır. Türkçe´ye de Azra Erhat tarafindan güzel çevirisi kazandırılmıştır ilgilenenler için belirtelim. Bu bölümde bir tek Xerxes´i ve Sparta Kralı Leonidas´ı anlatmaz, Medlerden de detaylı bir şekilde bahseder. Heredot bu filme konu olmuş bu 300 yiğitin kimler olduğunu isimlerine kadar saptayıp kayıt altına aldığından bahseder.

Pers kralı, dahası kralların kralı, Tanrıların Tanrısı, Tanrı kral Xerxes Heredot´un verilerine göre beş milyondan fazla askeri ile Sparta önlerine geldiğinde Yunanistan´ı aşıp Avrupa´yı da egemenliği altına almak istiyordu herhalde. Tarihte kimler yok, neler yok ki? Filmde bir elçisini Leonidas´a gönderen Xerxes bildiğimiz işgalci, tiran, zorbanın kibirli temsilcisi. Sparta Kralı Leonidas ise gerçek bir kral ve lider. Ben ölürüm, emrimdeki 300 kişi ölür Pers askerleri bu dar geçitten geçemezler der başka bir şey demez. Çünkü o özgür Spartalıların özgür kralıdır. Elçiyi küstah ve saygısız davranışlarından dolayı ölüm kuyusuna beraberindekilerle atan Leonidas o zamanki yasa yapıcılarda, büyücülerde (Ephorlar) soluğu alır.

Onların da onayı ile Thermopylen geçidinde Pers ordularına karşı durma kararı alınır. Tarih M. Ö. 480´dir, bu tarihi olayın filmi ise ancak M.S. 2007 de vizyona girer. Tarihi her daim direnenler yapmıştır derlere güzel bir örnek. Leonidas son defa beraber olduğunu bildiğinden karısıyla hırslı ve ateşli bir sevişme gecesi ertesi galiba kendisi ile 299 oluyor, en seçkin savaşçıları ile beraber dar geçide savaşa gider. Kralın çocukluğu ve gençliği tam bir Holywood kurgusu, oldukça inandırıcı ve etkileyici. Bu arada 300´lere Arkadyalıların da katıldıklarına değinmek şart. Yıllar sonra ama gerçek tarihte Spartalılarla birbirlerine gireceklerdir.

Filmde kralın dahası 300´lerin öyküsünü aslında bize aktaran bu savaşa katılan ve gözünden yaralanıp Leonidas tarafından geri Sparta´ya gönderilen Dilios´dur. Dargeçitte Pers ordularını kendi savaş taktik ve tekniği ile bekleyen Spartalılar önlerine geleni Hades´in karanlık cehennemine yollarlar. 300 yiğidin duruşu, kavgası, atletik vücutları, modern çekim teknikleri, acımasız ve bolca kanlı, şiddet dolu sahnelerle tam bir savaş destanı.

Malisli Ephialtes isimli bir Spartalı kralına ihanet eder. Ve Xerxes´in askerlerine dargeçide giden yolu, gizli geçitleri gösterir. Hem de aynen tarihçilerin babasının yazdığı gibi. Ephialtes bedensel engelli biridir. Normalinde Spartalılar dünyaya özürlü gelen bebeklerini ölüme bırakırlar, ama Ephialtes´in babası onu ölümden kurtarmak için Sparta´dan kaçmıştır. Önce Leonidas´ın ordusuna katılmak isteyen Ephialtes, kralın Phalanx isimli kalkanlarla savunma tekniğini ve mızrak atama ve vurmayı özürlü eli dahası omuzu sayesinde yerine getiremeyeceğini söylemesiyle reddedilişinin ardından ona ölü ve yaralı düşecek Spartalılara hizmet etmeyi önerir. Ephialtes ama ihaneti seçer. 300´ler katledilir. Demek ki direnerek ölmek kadar ihanet de evrensel, zaman ve mekanı olmayan insanın doğasında var olan bir olgu.

Film hakkında tartışmalar da oldukça renklidir, şiddetin estetiğine örnek olmaktan, İran düşmanlığına, Bush propagandası yapmaktan, demokrasiyi savunmaya hatta faşizmin ”kan ve onur” propagandasını yapmaya kadar yoğunla tartışma konusu. Yine de İran BM´de film hakkında şikayette bulunmuş, bir propaganda filmi olduğuna dair.

2010

Vorheriger ArtikelPerihan Mağden: Refakatçi
Nächster ArtikelKahramanlar Bulmak

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular