ALMANYALILAR

Perihan Mağden: Refakatçi

Perihan Mağden: Refakatçi

İş arayan melankolik manik-depressiv malum çok bilmiş, görmemiş ama yaşamış kadınlardan biri takıldığı cafelerin birinde daha doğrusu „Resul´ün Yeri“nde birgün bir iş ilanı görür. Aradığı türden olmasa da basit ve sıradan, hatta çok da kolaymış gibi gözüne ilişir. Uzak bir gemi yolculuğu için bir çocuğa refakat edecek biri aranmaktadır. Adresi alıp yola çıkan en bayan kahramanımız tam başvuru saatinin bitimi olan ikiye zırnık kala olay mahaline gelir ve başvurusunu yapar. Zaten işsiz güçsüz ve bolcada bunalım halinde olduğundan pek fazla da seçeneği olmamasına rağmen kuyruğu dik tutmakta kararlı bir özgüvenle öngörüşmeyi geçip Bayan Tamara´yı ve göstermelik Genel Başkan´ı ikna ederek işi alır.

Müthiş bir kadın kazanma zaferine tanıklık ederiz. Zeki kahramanımız ertesi gün avansını alır almaz doğru alışverişe yolculuk boyunca giyinip okuyacaklarını tespite ve elde etmeye ceplerine tıkıştırdığı paracıklarla koyulur. Bir kaç gün sonra ise yola çıkar. Bu gemi yolculuğu boyunca refaket edeceği zengin kız çocuğunun adı Mary Jane Primrose´dur.

refakatci.jpg

Gemide kendisine ait kamarasına yerleşen adı olmayan kahramanımız günlerce “Pandayı Yiyen Çinlinin İdamı” tablosuyla meşgul olur. Mary Jane ile de böylesi bir afiş tablo muhabbeti ile ilk defa karşılaşır en kahramanımız. Sıradışı çocuğa sıradışı bir rafakette bulunacak sıradışı bir çalışanın öyküsünde heyecan, akıcılık ve sürükleyicilik dışında her şey var. Kadın ve kız çocuğunun onbinbir değişen ruh halini merak edenler için bulunmaz bir kaftan. Bilip tanıdıklar için can sıkan edebiyata bulunmaz iyi bir örnek.

İlerleyen satırlarda sinemasının taçsız kraliçesi Parvati Noran ile tanışırız, fazla geç kalmadan da kendisinin ciddi alkol sorunları olduğunu ve bunun kendisinin dahi farkında olmadığını. Sonra Kaptan Bey, gecenin değil de gecelerinin yıldızı Donald Carr ile müşerref oluruz. Sonuncuyla kahramanımız her erkeği kıskandıracak cinsinden beraberlikler geçirir. Olacağı bu ya refakatini ettiği küçük psikopat dahası yaralı çocuk büyük psikopatı kıskanır. Sanki yeteri kadar sorunsuz bir muhabbetleri ve gemi seyahatleri varmış gibi sorunları katmerlenir. Bunalımlarına yeni bunalımlar, kavgalar, gerilimler, bağırıp çağırmalar, kadın şenliği denilen anlamsız savaşlar ve kıskançlıklar eklenir.

Oyun içinde oyundur aslında ilginçlikten öte tarzda oynanan. Zengin kız çocuğu sevgisiz, kimsesiz, çocuksuz yani arkadaşsız bir ortamda büyümüştür. Kahramanımız keza yine öyle. Aradaki tek fark onun büyüyüp yetişkinleşmesidir. Mary için hayatına önemli bir gelmiştir; değişik, kendisinden sorumlu olan, onunla seyahat eden, ona refakat eden biri tabiki günlük yaşamında ağır ve ciddi bir yer edinmeyi becerecektir. Onun asiliğine, şımarıklıklarına, sorunlarına, kaprislerine, yardım çığlıklarına tanıklık edecektir. Sayfalar boyunca kavgalar eder akabinde barışırlar, küserler sarılıp koklaşırlar. Olması gereken anne-kız sevgisini anlatmaya çalışan Perihan Mağden kahramanımızla Mary´e hak ettiğinden fazla değer verdirtir.

Aralarında kurulan derin kompleksli duygusal bağları Mary´i havuza atıp gemiyi Barcelona´da terk ederek bitiren kahramanımızla yazar özünde kendisini anne eden bir çocuktan adeta intikam alır. Her annenin kızına duyduğu nefretin edebiyata aktarılmış küçük bir örneğidir roman. Zira çocuk kadını anne yapmıştır, anneliği kabullenmek her kadın için o kadar da kolay, anlaşılır, hazmi basit bir olay değildir. Refakatçi anlaşılmamış romanlardan biridir. O kadar da önemli değildir ama bu.

2010

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

tartismaci.com olarak genellikle gündemde olan konuları farklı bir bakış açısı ile ele alır, tartışırız. Çünkü tartışmak ve sorgulamak doğru bilgiye ulaşmanın en şeffaf yollarından biridir. Buna ek olarak sadece gündem de olan konuları değil ilginç ve unutulmaya yüz tutmuş konuları da ele alırız.

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

Damladan, Ummana... Mustafa Murat GÜNGÖR Şiirleri

Merhaba Şiir Yürekli Dostlara/ Damladan, ummana, giden hayat yolculuğumuzda/ Şiir yağmurlarıyla ıslanmaya / hoş geldiniz, yol arkadaşlığı yapmaya ....

%d Bloggern gefällt das: