8.6 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 20, 2021
Start Bücher Aslı Erdoğan: Kabuk Adam

Aslı Erdoğan: Kabuk Adam

Kabuk Adam 1994 yılında yayınlanan Aslı Erdoğan‚ın ilk romanı. Kırık hatta yarım yamalak bir aşk öyküsü aslında Karayipler´deki tropik bir adada yaşananlar. En azından romanı bitirdiğimizde bunu anlıyoruz. Uluslararası fizikçiler kongresine katılan heyetteki yazar ya da anlatan şahıs en çokta Aslı Erdoğan‚a benziyor, ortamın boğucu ve gergin havasından sıkılır ve bir gün vurur kendini sokaklara, tesadüfen Kabuk Adam Tony´ye rastlar. Önce sıradan bir tanıdık, sonra arkadaş, daha sonrada sevgili olurlar.

Jamaikalı Raymond Antony Clark yani Kabuk Adam Tony kapkaradır, çirkindir, esrarkeşdir, hırpanidir, kısa boylu ve sıskadır, en önemliside katildir. Ama gizem doludur, klasik olacak belki ama olmazsa olmaz anlamda çekicidir, bilgedir, öğreticidir, ölümcüldür. Yazar büyük bir başarı ile hem kendi iç dünyasını, hem Kabuk Adam´ı anlatır, aktarırken kendisini gösterir, kim olduğunu ne olduğunu, oralara niçin gittiğini, içinde bulunduğu ortamı, Tony´nin neden Kabuk Adam olduğunu. Eserin yazarın kendi yaşadığı dünyasından sayısız gerçel izler taşıdığını söylemek o kadar da yanlış olmaz.

Öykü yine de özünde yani bildiğimiz anlamda aslında bıkkınlık veren klasik beyaz kadın kara adam anlatılarından zerre kadar farklı değildir. Kadının canı sıkılmıştır, macera aramaktadır. Belki boşluktaki dahası boş ve yalnız kalbini ısıtacak birileridir asıl aradığı, ya da sıradışı bir erkek, akla gelen hemen her yönüyle yani. Yine yani beyaz kadın her daim kültürlüdür, arayış içerisindedir, kendisini aslında aramakta ama bir türlü bulamamaktadır. Kara adamlar, veya benzeri yerliler her daim sıradışıdır, o güne kadar karşılaşılandan, tanışılandan her daim farklıdırlar. Küçük prenses çocukluğundan beri aradığı ve kavuşmak ihtiyacı hissettiği prensini sonunda öylesi bir nostaljik potansiyele sahip bir yerde bulur. Her zaman iyi anlaşırlar, konuşur, tanışır, koklaşır ve sevişirler. Sonra da öykü biter. Bu da aynı bu çizginin devamının tıpkısına yeni bir delildir.

Usta yazar daha bu ilk yapıtı ile içindekileri yazıya dökerken kahramanlarını ve hikayelerini uluslararasılaştırıp farklı bir stili yakalamış. Bu anlamda sıradan öyküyü biraz daha ilginç hatta sürükleyici kılan bu tarz olmuştur. Diğer yapıtlarında da aynı stili devam ettirdiğini biliyoruz. Kabuk Adam acemi bir yazarın elinden çıkmış, kurgusu kaba saba ama ifadesi ve üslubu yetkin, doygun, seviyeli ve olgun bir edebiyat zevkidir. Aşk arayışı içerisinde olanların ilgiyle okuyacakları kısa bir romandır. Övülmeyi hak eden ciddi bir edebiyat eseridir.

Neden kadınlar kendilerini veya aradıkları aşkı, anlık dahi olsa bulmak için dünyanın öbür yanına gitmek zorunda kalırlara ince kitap maalesef yanıt vermiyor. Aslı Erdoğan aslında kendi kendisi ile sohbet ediyor, başlarken bize Kabuk Adam´ı anlatacağını söylüyor ve anlatıyor. Kitap bittiğinde hem yazarı, hemde denizden kabuk toplayıp satan adamı daha iyi tanımış oluyoruz. Ruhu yaralanmış küçük bir kız çocuğunun aslında şefkat, ilgi, en çokta aradığını sandığı sevgiyi anlık dahi olsa bulduğu kollar arasından ayrılışı Kabuk Adam´ın anlatılış biçimi ile onu klasikleştiriyor.

Yazar mutlu bir aşkın olmadığını anlatıyor, unutulmaz aşkların ölümsüzleştirilmesi o kadar da olanaksız değildir diyor. Özgür olun, dilediğiniz gibi yaşayın, okuyun, yiyin, için, sevişin, dokunun, bakışın diyor. Hepimiz insanız diyor, nerede kim olursak olalım, hangi şartlar altında kiminle olursak olalım.

2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular