10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartHomeSeçimler ve Demokrasi Kültürü

Seçimler ve Demokrasi Kültürü

Genel hat ve görüntü kim kime, dum duma niteliğinde, ama karamsar değil. Memleketin yüzde elli beşi tükürsen, çok şükür yağmur yağıyor derken, kalan kırkbeşi in aşağı diyor. Bir seçim çılgınlığı daha, curcuna, hile, azgın kediler, yasaklar, komplolar, mide bulandıran siyasi entrikalar arasında oldu bitti. Geriye öfkeler, daha da kirlenmiş siyasi bir dil ve anlayış, hoşgörüsüzlükler, gittikçe radikalleşip keskinleşen ve yarına devredilen çözümsüzlükler kaldı. Dünün yasakçı zihniyetlerinden demokrasi dersleri almaya kimsenin yanaşmaması ortada. Sonuçlar sayısız derslerle yüklü. Ama bu yazı siyasi bir makale olmadığından işin siyasi analizi ve açılımları ilgi konusu dışında.

Siyasetin insanı ve bilinçleri kirlettiğini, onları birbirlerine düşman ettirip ayrıştırdığını yıllardır söyler dururum. Devrimci zihniyet bunun sadece burjuva politikacılarına ait bir söylem olabileceğinde diretir. Oysa hangi cenahtan olursa olsun siyaseti yapan aynı insan, aynı doğa, aynı mentalite. Her kim olursa olsun, olayın özü ve yapısı gereği kirlenmek zorunda. Öbür türlü çarkın dönemeyeceğini anlamak için siyasetbilimci olmaya gerek yok. Üç bin kilometre uzaktaki adamı sahi neden ilgilendirsin orada yapılan seçimler? Memlekete demokrasi gelse ne, diktatörlük gelse ne, diyemiyorsunuz sıradan bir insan olarak. Zira kökünüz, insanınız orada. İyi gelişmelere seviniyor, kötülerine ister istemez üzülüyorsunuz.

Halkın iradesine saygı duymak zorundayız. O zaman Almanların ezici çoğunluğunun nazi geçmişiyle niye barışık değiliz? Saçma bir laf! Değerlerime saldıran, yok eden, küfür eden, kime, neye, nasıl inanacağımı dayatan, dinin imanın ırzına geçen, yağma ve talanda mevcut geleneksel mirası daha da üst zirvelere pervasızca taşıyanların neyine saygı duyayım? İnsanın baktıkça ağız dolusu Can Yücelleşmesi geliyor. Akıl vermeye ve almaya kimsenin ihtiyacı yok. Sorun umut vermekte. Var mı bir umut, geleceğe dair alternatifler? Kişisel gözlemlerim ve akıl sağlığım var diyor. Kimseye boyun eğmeyen kişlikli bir gençliğin kokusu ta buralara kadar geliyor. Zira onlar şanlı bir direniş geleneğinin çocukları, torunları, akrabaları, yakınları. Zaman onları da yoğuruyor. Her türlü resmi propaganda, özgür haberalma ortamlarında mantıklı düşünmeyi, sağduyuyu yenemez, bunu onlar da biliyor. Onlar yeni bir kültürün aynı zamanda yakın tanıkları.

Yandaş medyaya bakıyorum, bırakın yazar olmayı, aydın olmayı, eline kalem almayı, bu kadar yalakalık tarihe bakılsa Osmanlı devrinde bile yoktur eminim. Karşıt medyanın dilinin farklı olmadığı yine ortada. Çakallar vadisinden yükselen uluma vari seslere insanın bir yanı yiyin bu dalaşta birbirlerinizi diyor, diğer yanınız kendi insanının olduğunu hatırlatıp karamsarlıkları ve zehirleyen fikirleri silip attırıyor kafanızdan. Çözüm ne, alternatif ne? Demokrasi bir süreç sorunu. Kemalistlerin dün yaptıklarını bugünün şeriatçıları yapıyor, taklit etmeye çalışıyor. O eksene kim bulaşırsa, o zihniyetle iktidara kim gelirse gelsin başka türlü davranma şansı bulunmuyor. Soldan sağa olsun düşünen bireyler değil, köleleştirilmiş, kul beyinler, nesiller, zihinler yetiştirilmeye çalışılıyor. Ama insanın doğasına ait özgür iradeden haberleri yok bunların. İşte tam da bu noktada bizim gibi geri kalmış toplumların siyasetinin anlayıp kavrayamadıkları böylesi seçim sonuçlarında ortalığa dökülüveriyorlar. O yüzden kader dışarıdan müdahaleye müstahık, layık ve mahkum olma babında değişmiyor.

Memlekette basılan, satılan, okunan, tartışılan roman sayısına, içeriğine, rakamlara bakın, o ülkedeki siyasetin çapını, çeperini, doğasını, kalitesini anlayın. Türkiye, ceberrut cumhuriyet kurulduğundan beri daha demokrasiyle yeni yeni tanışmaya başlıyor (!). Bu kadar sancı, küfür, çirkinlik olacaktır. Hazmetmeyi ve tahammülü bilmedikçe siyaset kirlenmeye daha da devam edecektir. Kazananın edebiyat olacağını şimdiden görmek gerek, çünkü her türlü yaranın ve sancının ilacı o olduğunu herkes günü geldiğinde anlayacaktır.

02.04.2014

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular