3.3 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 27, 2021
Start Home Kerime Nadir: Gönül Hırsızı

Kerime Nadir: Gönül Hırsızı

“Gönül Hırsızı” Kerime Nadir’in en başarısız eseri denilebilir. İlk baskısının ne zaman yapıldığı bilinmeyen romanın onuncu baskısı 1992 yılında yapılmış. Romanın sonunda 1936 yılı yazıyor ama acaba aynı yıl mı yayınlandı? Yayınevlerinin bu tür konulara dikkat etmemeleri büyük ayıp. Romandan çok senaryo olabilecek özelliklere sahip anlatı. Kahramanımız Saffet Sabih isimli yakışıklı, mağrur, kendini beğenmiş zengin bir adam. Kitap adını da bu adamın yaptığı hırsızlıklardan alıyor. Kalp çalıyor adam, genç kızların gönlünü çalıyor. Kamuran, Nesrin, Piraye bildiklerimizden bir kaçı.

Roman bir çiftlikde geçen olayların anlatılmasıyla başlar. Kerime Nadir zengin bir çiftliğe götürür bizleri. Nesrin, Murat Bey ile Râna Hanım’ın kızıdır. Komşu çiftlikde ki kiracı Saffet Bey’e aşıktır. Çanakkale’den bir telgraf gelir. Akraba kızı kimsesiz Piraye gelmek üzere yola çıkmuştır. 25 yaşlarındaki uzun boylu, esmer çirkini Piraye gelir. Piraye aptal değil aksine iyi piyano çalan oldukça zeki biridir. Tanışma faslında Nesrin Piraye’ye Saffet Bey’i tanıştırır. Piraye ısrarlara rağmen o akşam piyano çalmaz. Murat Bey ne ile geçinir, Piraye çalışıyor mudur, Saffet Bey’in parası nereden gelmektedir bilmeyiz. Suratlarını hayal etmeye çalışmak da nafile. Figürleri gözümüzde canlandırmak zordur. Sadece isimleirn varlığından kimin kim olduğunu çıkartabiliriz.

Nesrin’in sağlık sorunları vardır. Doktorunun ziyeret ettiği bir gün Piraye ile Saffet başbaşa kalırlar. Sohbetlerinden birbirlerini tanıdıkları ortaya çıkar. On yıl önce Piraye adamın atıyla gezip ona tutkuyla aşık biridir. Adam aynanın önünde kızın kalbini kırıp kendisi gibi yakışıklı bir adamın böyle çirkin bir kızla birarada olamayacağını direk söyler. Kızı bir müddet daha yanınada tutmasının nedeni müzisyen yanıdır. Çaldığı parçalar ve genç kızın sesi adamı adeta büyüler. Sonra eline biraz para tutuşturup kapı dışarı eder. Piraye’nin gururunu kırar.

Tersine dünya derler ya Murat Bey kızı için Saffet Bey’le konuşur. Kızının hastalığını bahane ederek onunla ilgilenmesini, aşkına kaşılık vermesini rica eder. Saffet nişanlısı olduğunu itiraf eder ama babasının ısrarıyla onunla ilgilenmeyi kabul eder. Nesrin adamdan aldığı tepkilerin sarhoşluğuyla mutluluktan uçsa da Piraye elinden geldiğince onu uyarmaya çalışır. Tam bir yerli film misali bir süre sonra Saffet’in gerçek nişanlısı çıkıp çiftliğe gelir. Nesrin çok kızar aylar sonra da Seyfi Bey ile evlenir.

Saffet Piraye’nin Nesrin’in nişanında çaldığı piyanodan etkilenir, aslında Piraye’yi sevdiğini anlar. Onunla konuşup özür dilemesi bir şeyi değiştirmez. Nesrin evlenir gider. Bu arada Piraye’ye talipli çıkar kendisinden otuz yaş büyük Selami Bey. Piraye’nin bunu onaylayacağını anlayan Saffet nişanlısı Kâmuran Hanım’a bir mektup yazarak ondan ayrılır. Bir süre sonra Murat Bey onları çiftlikde başbaşa konuşur görünce kızar ikisinde çiftlikden kovar. Selami Bey’le olası evlilik böylece suya düşer. Saffet ile trajik bir biçimde ayrılır Piraye.

Romanda kırılmalar asıl bundan sonra başlar. Yazar hemen her bölümde birkaç yıl atlayarak olayları ve gelişmeleri anlatarak devam eder. İki yıl sonra Saffet kumara tutulur paralarını bitirir, sefil olur. İşbulup çalışmak zorunda kalır. Ustabaşını öldürür hapse düşer. Oniki yıl sonra tahliye edildiğinde artık kör bir berduştur o. Hayatını dilencilikle devam ettirmeye çalışacaktır. Yine aradan birkaç yıl geçer sokakta bir gün Seyfi Bey ile karşılaşır. Nesrin vefat etmiştir, sonra da adamın dayatmasıyla onunla evlenir. Kader Saffet’i yine Piraye’nin karşısına çıkartır. O zamanında dünyanın en güzeli erkeği dünyanın en çirkin kızı dediği Piraye ile karşılaşır. Yeniden oldukça dramatik biçimde ayrılırlar birbirlerinden, sonra da Saffet’in cesedi bulunur.

Kerime Nadir’in bir ara romanı da olsa, en yetersiz ve ucuz çalışmalarından biridir “Gönül Hırsızı”.

13.07.2012

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular