10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartBücherOrhan Kemal: Eskici ve Oğulları

Orhan Kemal: Eskici ve Oğulları

Eskici ve Oğulları 1959 yılında yazılmış ve ilk defa 1962 yılında Eskici Dükkanı ismi altında yayınlanmış Orhan Kemal´in en başarılı romanıdır. Kahramanımız Topal Eskici zengin ve varlıklı bir ailenin üyesiyken, büyük çiftlik ağası Resul´un torunudur ve onun konağında varlık ve refah içinde büyümüştür, Trablus´ta İtalyanlara karşı savaşta sol bacağına saplanan bir düşman kurşunu ile topal kalmış ve hayatı en çok da bu yüzden mahvolmuş biridir. Savaş sonrasında mesleğini devam ettirmek için Çukurova’nın bir semtine taşınır. İlk başlarda eskicilik yaparak işleri oldukça iyi giden Topal´ın başarılı akibeti yabancı sermayenin ülkemizde devreye girmesiyle kötüleşmeye başlar.

İnsanlar, ekonomik ilişkiler, özellikle tarım ve sanayide makinalılaşmada altüst olan denge ile gelen yeni rüzgarlar, bir bütün olarak romanın kahramanı Eskici ailesini kaplar. Küfürbaz, alkolik ve kendi gerçeğini görmekten uzak Topal Eskici eskicilikten sonra kunduracılık yapar, lakabı oradan kalmıştır. Gerçek adını romanda bulamayız, ailenin soyadını keza yine öyle. Topal Eskici kendisini sevip saymada insanı yadırgatan iki oğlu ile beraber çarşıda ayakkabı tamiri yapmaktadır. Kendisinin dışında hanımı, küçük oğlu Ali, kızı Zeliha, büyük oğlu Mehmet, gelini üç torunu ile beraber sekiz kişilik bir aileyi geçindirip idare etmektedir Topal.eskici_ve_ogullari

İşleri ise kesattır, ekonomik çıkmaz oğullarının gençliklerinden ve cehaletlerinden gelen asi ruhları, bir de tam dükkanının karşısındaki “gavur” rakibi onu ve aileyi yeni arayışlara kaçınılmaz olarak yöneltir. Kurtuluş ve çözüm yolunu çabuk bulurlar, aynen diğer ırgatların yaptıkları gibi yapıp tarlalarda pamuk toplayacaklardır. El ele verip ailenin kalabalık yanından yararlanıp kısa ve kestirme yoldan çok paralar kazanıp yeni bir sermaye oluşturup kendi zanaatlarında daha iyi bir işe girişecekler, kundura imal edip satacaklardır ve benzeri başka planlar kurarlar.

Evdeki hesap çarşıya uymaz misali Çukurova´nın “kütlüğü” sandıkları kadar kolay toplanacak gibi değildir. Ağır çalışma koşulları, sıtma ve dizanteri hastalıkları, rakısızlık ve cıgarasızlığın yanısıra en çokta oğulları ile atışıp tutuşan baba, büyük bir kavga sonrası eşi ile kızları Zeliha´yı da yanlarına alarak tarlalara ilk taşındıkları andan beri aileye içgüvey gibi giren ve bir daha yanlarından ayrılmayan damatları olacak Ünal ile geri oturdukları mahalleye göçerler. Oğullarını ebeveynler reddedip kavga etmiş, evlatlıktan reddedip defnetmişler, kendi kaderleri ve toy halleriyle ile başbaşa bırakmışlardır. Çok sonra yeniden bir araya gelen aile ekonomik olarak tarumar olup mahvolmuşken ailenin yeni üyeleri gelin ve damatın bir fabrikada iş bulmaları ile hayata dönerler.

Orhan Kemal bu en başarılı romanında, ki bolca Kemal Tahir benzerliğine varan cömertce dialoglarla dopdoludur kalın kitap, sıradan bir ailenin o günkü koşullar içerisindeki yalın halini gerçekçi bir biçimde kendi direk yorumlarını bolca dışarıda tutarak ustaca verir. Romanda yığınla konu birbirine paralel ve iç içe işlenmiştir. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan çocukların asiliği bir kaderdir, onların bu halini kabulenme becerisini gösteremeyip çocuklarıyla çocuklaşan ana-baba yine öyle. Yokluk, yoksulluk, kalabalık ev halkına daha iyi bir yaşam sunma kavgası her babanın yakasında sallanan Demoklesin kılıcıdır.

Her ne kadar romanda yalın gerçekci ve karamsarmış gibi bir biçem göze batsa da üstadın diğer romanları arasında pek fark yoktur. Daha kapsamlı, detaylı, olayları, olguları ve insanın değişik ruh hallerini ustaca aktardığı bu romanı romanımızda önemli köşe taşlarından biridir. Romanın sihirli gücüne önemli ve unutulmaz bir örnektir “Eskici ve Oğulları”

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular