10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartBücherTahsin Yücel: Bıyık Söylencesi

Tahsin Yücel: Bıyık Söylencesi

Bıyık Söylencesi kahramanımız Cumali Kırıkçı´nın her neredeyse Demirköy ile Kırklareli´nde ifa ettiği askerliğini bitirip geri babaevine dönmesiyle başlar. Babası Hacıarifağa´nın ve annesi Nayme Gelin´in sıcak karşılama muhabbetinden sonra Hasan Hüseyin çavuşun kızı Bedriye ablayla nişanlı olduğunu öğreniriz. Ongünlük sakalı ve arkadaşı Tuzsuz Vaysal ile bir gün Berber Ziya´nın dükkanına giren Cumali´yi ilginçten öte korkunç bir sürpriz bekler. Tam sakalını kesip bıyığını kesmeye girişecek iken, mevcut bıyığın heybetinden berber aşka gelir. Berber Ziya yalancı şahitleri Tuzsuz Vaysal, Enver Arslan, Ökkeş Celep, Hacıizzet Ocak ve Aşık Hasreti eşliğinde Cumali´nin aklını çelerler ve onun bıyık bırakması gerektiğini adeta dayatırlar. Bir efsanenin, söylencenin doğmasına hep beraber seyirci oluruz.

Cumali´nin aklında bıyık bırakmak gibi ne bir fikir ne de bir istek vardır. Çevresinin abartılı pohpohlamaları ile başı döner. Berber diyip geçmemek gerek, bir kasabada en az jandarma, kaymakam kadar güçlü, etkili ve iktidar sahibidir berberler. Her türlü dedikodunun ve söylencenin ana yuvası, ayaklı gazete, ajan provakatör, bir gazetenin başyazarı kadar kudretli, bir ilin meclisteki milletvekili kadar nüfuza sahip insanlardır. Maya tutar, Cumali bıyık bırakmaya, kendisine söylenilenlere inanmaya, berberin dediklerini farkına dahi varmadan yerine getirmeye başlar. Önce babası sonra nişanlısı kendi tarzlarıyla ona bıyığın yakıştığından dem vururlar, doğrusu Cumali öyle anlar. Fazla sürmez beş ay sonra artık kasaba sakinleri Cumali´nin bıyıklarının şimdiye kadar görüp şahit oldukları en muhteşem, şaşalı bıyık olduğuna hem fikir olurlar.

Tahsin Yücel kasaba halkını anlatır eğlenceli, hoşsohbet, az birazda modern geyik muhabbetiyle. Yazarın aşırı abartıları sıkmaz tersine düşündürür. Bıyık toplumsal bir vakadır tezini derinleştirir. Doğuda erkekliğin sembolü bıyık oysa batıda en azından bu çağda eşcinselliğin sembolüdür. Çarşı halkının Cumali´nin her berber ziyaretini panayır yerine çevirişi, bıyığa bir tek ilerleyen sayfalarda bu kollektif çılgınlığa ve büyüye Bedriye´nin karşı çıkışı, ilk kez taşraya gelen kaymakam Neşet Alyanak´ın bile Cumali´nin bıyığının haşmetinden etkilenerek onun bıyığının türküsünü aşıktan yaratmasını istemesi ince düşünülmüş pek çok kurgudan bir kaçı.

Bıyığın söylencesi kökleşip derinleştikçe, yayılıp ünü kasabayı aşınca artık Cumali Bedriye ile evlenmiş hatta bir de oğlu olmuştur. Adını Arif koyarlar. Sonrada kızı Nesime doğacaktır. Her zaman olduğu gibi yeni bir doğumu yine bir ölüm izler Hacıarifağa´yı kaybediriz. Cumali´nin bıyığının hayrına Gariplik´te cenazeye katılan herkes babasının yasını tutup ağlarken bir Cumali ağlamaz babasını yitirdiğine. Berber Ziya´nin dolduruşlarını babasının eski moda giyimini kuşamını miras alıp onun giysilerine bürünmesi izler. Cumali robot gibidir, zira bu yeni görüntüsü sayesinde bıyığı daha bir çalımlı, haşmetli, saygındır.

Bıyık karı-kocanın arasına girer. Aylarca beraber olmazlar Cumali ile Bedriye, zira bıyık Cumali için eşinden de çocuklarından da önce gelir. Narsist bir erkekliktir bulaşılan, hem de sonunun nerede duracağı bilinmeyen cinsinden. Roman bir bıyık klasiğidir ve ölümsüzdür, her zaman, yer ve ortamda okunabilecek türdendir. Cumali bıyığı ile sonunda çevresine yabancılaştığı yetmez gibi kendi kendisine de yabancılaşır. Ve o yabancıyı kendisiyle beraber öldürür. Efsanenin lambası onun ölümüyle birlikte bir süre sonra söylenceyi ortaya yayanlarınca söndürülür.

Bir de “…yaptığı devinileri birer tansık gibi anlattı…”(Sayfa 42), “…imgeyi dizeye geçiremedi…” (44), “…biraz bu tansık çözüm…” (59), “…tek kişilik bir töreme başlamış…” (113) gibi ilginç tümceler kurarak dile gereksiz denmese de zorlama bir katkı yapan Tahsin Yücel üstadın sıradan insanlara akademisyenlerin konuşma tarzını vermeye çabalamasına yine bu romanında da tanık oluruz.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular