5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherOsman Aysu: Osman Hilmi Efendi'nin Laneti

Osman Aysu: Osman Hilmi Efendi’nin Laneti

Roman Mine isimli uyuşturucu müptelası bir hayat kadınının çakal ve aynı zamanda pezevenk Sakallı Şakir’in yanında vefatıyla başlar. Kandırıldığını iddia eden serseri Şıllık Şaziye’nin yanında soluk alır. Kısa bir süre sonra aradığının bambaşka bir şey olduğu ortaya çıkar. Bir gün öncesinden garip isteklerde bulunan zengin bir adam Mine ve Şaziye ile beraberken çok değerli bir evrak yanlarından çalınmıştır. İnkâra kalkışan Şaziye Şakir’in şiddetine maruz kalınca asıl pezevenkleri Fırlama Ömer’in o hırsızlığı yaptığını itiraf eder. Şakir Ömer’i pataklayıp bahsi geçen çalınmış kağıdı alır. Ama Ömer’in eşsiz ve derin düşmanlığını kazanmıştır.

Laleli’de adamla buluşan Şakir ona aranan kağıdı bir zarf içinde verir. Ahmet Oluksoy buluşma yerine büyük bir evlilik krizi yaşadığı hanımı Merve ile birlikte gelmiştir. Değiş tokuşu soran Merve’ye Şakir’in inşaatlarının birinde ustabaşı olarak çalıştığını söyler. İsimlerin olmadığı kağıtta bir satış sözleşmesi ipuçları vardır. Ahmet, Şakir ile dostluğu ilerletir. Ondan kendisi için ilk başlarda pezevenklik yapmasını ister. Para her ayıbı örttüğünden Şakir Ömer’e dayılandığı kadar dayılanamaz. Sonra da Ahmet onu eşi Merve’yi öldürmesi için düpedüz kiralar.

Ömer gerçi henüz bir cinayet işlememiştir ama önerilen rakam karşısında itiraz etmez. Merve ise artık Ahmet ile birarada yürütemediklerini görüp kendince ailesinin bulunduğu Bodrum’a gidip güç toplayıp gelecektir. Boşanma planlarını kafasında yaparken bir yandan, diğer yandan da yareni, sırdaşı amcasının dul eşi yengesi Şayeste’ye içini, dünyasını, dertlerini, gitmeyen evliliğindeki sorunları habire anlatır durur.

Oluksoy çiftinin yaşadığı Boğaz’daki yalının ilk sahibi saray kethüdası Osman Hilmi Efendi’dir. 1880’lerde yapılan yalının lanetini Merve işitmişti. Roman boyunca bu lanetin ne olduğunu öğrenmek için kıvranıp dursak da nafile. Yazarın geyiği işte. Uydurma bir lanet, ne olduğunu bilen yok. Sahibini içinde barındırmadığı iddia edilse de o zamandan bu zaman üç el değiştirdiği göz önünde bulundurulduğunda lanet bunun neresinde diye sorulabilir.

Osman Aysu yine başarılı, soluk soluğa okunacak heyecan verici bir macerayla karşımızda. pezevenk Ömer, pezevenk ve kiralık katil Şakir’den intikamını nasıl alacaktır, Ahmet güzel karısını neden öldürmek istemektedir, Şakir Merve’yi öldürebilecek midir, Merve’ye aşık olan yan taraftaki komşu Engin onun kalbini ele geçirebilecek midir, Şayeste Ahmet’i ikna edip onu öldürme planlarından vazgeçirtecek midir? Bütün bu soruların ve diğer akla gelen başka soruların yanıtı bu başarılı macera romanında.

“Osman Hilmi Efendi’nin Laneti” bir gerilim romanıdır. Polisiye değildir. Ama yine yazarın bir çok romanındaki gibi güzel kurgulanmış, yetkin ve doyurucu bir kalemle heyecanı, merak ve sürükleyiciliği bütünüyle romanın tamamına yaymış güzel bir çalışma. Bu türden yapıtları sevenlerin beğeniyle bir solukta okuyacakları bir çalışma.

04.07.2012

Vorheriger ArtikelRoman: Unterwegs (2)
Nächster ArtikelProf. Norman Paech ile Söyleşi

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular