11.3 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 29, 2020
Start Bücher Yaşar Kemal: İnce Memed 2

Yaşar Kemal: İnce Memed 2

Muazzam bir girişle roman “İnce Memed 2”, kuşatıldığı çemberden kaçarak Vayvay Köyü´ne gelen İnce Memed´in Koca Osman´a sığınması ile başlar. Roman ilkinde olduğu gibi sürekli artan bir hız ve tempo ile okuyucusunu adeta sayfalarına bağlar. Dağ bayır köşe bucak aranan, peşinde jandarmaların ve diğer düşmanlarının koştuğu genç eşkiyaya Vayvay köyü sakinleri adeta kurtarıcıymış gibi baktıkları anda onun köylerini terk ettiğini öğrenerek Koca Osman´dan bolca yakınırlar.

Romanın ikinci cildinde bir sürü yeni kahramanlarla karşılaşırız. Vayvay Köyü´nü katı bir baskı ve zulüm altında tutan Ali Safa örneğin. Bu ağa köylülerin bu toprakları terk edip köyü kendisine bırakmaları için sinsice uğraşır köylüyle. İki de bir geceleri kiralık adamları aracılığıyla köyü, köylüyü kurşunlatır. Ama köylü yılmaz, direnir. Yobazoğlu, Seyran, Zeynel, Ferhat Hoca, Sarı Ümmet, Hürü Ana, Yüzbaşı Faruk, İdris Bey, Arif Saim Bey, Kel Hamza vs. yeni bölümün öyle veya böyle diğer ana ve ara kahramanlarıdırlar.

Ortalık karıştığında gitmesi gerektiğini anlayan İnce Memed dört bir yandan kuşatıldığını bile bile kendi köyüne geri döner. Hani bir zamanlar efendisi olan Abdi Ağa´nın cezalandırıldığı kendi köyüne. Gel gör ki Abdi Ağa´nın boşalan yerini kardeşi Kel Hamza almıştır. Gelen gideni aratmaz misali köylüyü adeta abisinin intikamını alırcasına iliklerine kadar sömürür, Yaşar Kemal´in deyimi ile adeta ümmüğünü sıkar. Bu yüzden köylü İnce Memed´e artık kahraman bir kurtarıcı değil, başlarına bu belayı ören, bu zulme sebep olan insan gözü ile bakarlar.

Fazla sürmez İnce Memed ezeli düşmanı jandarma komutanı Asım Çavuş´un saldırısına uğrar. Dikenlidüzü Köyü´nü bir bölük olarak kuşatan jandarmalardan kaçan İnce Memed kendisini eşkiyalıkla tanıştıran Süleyman Emmi´ye sığınır. Kel Hamza ile Asım Çavuş ´un görevlendirdikleri iz sürme ustası Topal Ali´nin yanında bu defa Yel Musa vardır. İnce Memedi kolay bulur bu iki usta iz avcısı. Olaylar birbirini takip eder. Kısa bir süre sonra Ali Safa Vayvay köylülerinin kendisinden güç aldıklarını keşfettiği İnce Memed´in katledilmesi için peşine düşer. Bir kaçış ve kovalamaca arasında “Abdi gider, Hamza gelir” söylemi adeta romanın ortasına oturmuş bir şekilde sürekli karşımızda sırıtır. Yine bilinen ya da tahmin edilebilecek cezalandırmalar, kaçış, kovalamacalar arasında kitap sona erer.

Üstad Yaşar Kemal anlatının doruğunda okuyucusuna adeta kendisini mühürletir, büyüler, tiryakisi yapar. Her bir satırı edebiyat kokan eserin sürükleyici, heyecan verici modern bir thriller oldugunu söylemek hiçte abartı olmaz. Anadolu insanının düşün ve ruhsal zenginliği, akla sığmayacak dayanılmaz fakirliği, zengin ile yoksulun bizim toprakların alışılmış, bilinen karşı duruşu, sanıldığından da büyük bir anlatı yeteneği gerektiren genel tasviri sanki Yaşar Kemal için bir çocuk oyunu.

Mükemmel bir kurgu, muhteşem bir seçilmiş kahramanlar ve karakterler ordusu, içiçe geçmiş derin, kapsamlı ve profesyonelce düşünülmüş olaylar zinciri. Ve ortaya çıkan dev bir eser. Usta yazar bu eserinde İnce Memed´i toplumun derinliklerine, hayranlarının, okuyucularının belleğine ve kalbine, edebiyatın sınırsız ve zamansız mekanına daha bir kazıyor, yok yok adeta çiviliyor.

2010

Vorheriger ArtikelAç Kurtlar
Nächster ArtikelRoman: Unterwegs (2)

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Cansu ile Cahit İpek çiftinin kızları dünyaya geldi

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da yaşayan işadamı Cahit İpek'le eşi Cansu İpek'in dünyaya gelen kızları mutluklarına mutluluk kattı. İkinci kez anne ve baba olma...

FUSO-Vertriebspartner startet innovativen Online-Verkauf in Zeiten von COVID-19

Der FUSO-Vertriebspartner PT Krama Yudha Tiga Berlian Motors (KTB) verkauft jetzt zusammen mit seinem Händlernetz Last­wagen und Busse online. Inmitten von Beschränkungen im Zusammenhang...

Cumhuriyet 97 yaşında

Türk milletinin tarihinde 97 yıl önce yeni bir devrin kapıları açıldı ve Cumhuriyetin ilanıyla "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü devlet yönetiminde en belirgin şekliyle...

HFV-Präsident Fischer zu den ab 2. November geltenden Corona-Beschränkungen des Bundes und der Länder

„Auch der Amateursport wird seinen Beitrag zur Eindämmung der Pandemie leisten müssen. Dennoch ist es schwer vermittelbar, dass Kinder und Jugendliche in der Schule...