-1.2 C
Hamburg
Sonntag, Januar 17, 2021
Start Home Aç Kurtlar

Aç Kurtlar

Aç Kurtlar´ı Yılmaz Güney yazmış, yönetmiş ve oynamıştır, 1969 yılında siyah beyaz çekilmiş özgün bir Yılmaz Güney eseridir. Yılmaz Güney´in dışında Sırrı Elitaş, Hayati Hamzaoğlu , Bilal İnci, Yusuf Sezer, İhsan Gedik, Hakkı Kıvanç, Sevgi Can başrolleri paylaşmışlar. Film karlı kışlı bir havada sırtında taşıdıkları bir arkadaşının artık taşınmayıp bir ağaç kenarında bırakılarak dahası bizzat Mustafa isimli şemsiyeli, kravatlı ve Hitler bıyıklı bir eşkıyabaşının bir adamını cezalandırmasıyla başlar. Bir başka sahnede yine bir eşkıya grubu bir köyde jandarma ihbarcısı birini cezalandırırlar. Anlaşılan o yıllarda devlet yoktur Siirt ve civarında, ancak devlet filmin sonunda gösterir kendini “Vahşi Doğu”da. Yani her yer bildiğimiz türünden basit eşkıya doludur, sürekli köy baskınları, hırsızlıklar, gasp, şantaj, köylüleri kaçırma karşılığında fidye istemeler, cezalandırmalar, ölümler söz konusudur.

Eşkıyalar her yerdedir, yolda, trende, dağda düzde. Tam bir kaos ve anarşidir aslında yaşanan, kurbanlar mazlum yöre halkıdır. Ve birgün Vahap adlı bir eşkıya iki arkadaşıyla beraber bir yola pusu kurup bir otobüs dolusu yolcuyu aşağı indirirler. İçeride en son kalan tek tek kolayca bu üçlüyü temizler. Yerinden bile kalkmadan bu üç eskiyayı haklayıp paklayan Serçe Memet (Yılmaz Güney)´dir. O da eşkıyadır, yolcuları o soyar. Serçe Memet yalnız kovboydur, öğretmen olduğu yıllarda karısını kaçıran eşkıyaların peşine düşüp intikamını aldıktan sonra kendisi eşkıyalaşmış biridir. Dağda yalnız dolaşır, o karda kıyamette eskimolar gibi donmuş kardan kestiği iri parçalarla Karnı Dağı´nın altında sığınak, neredeyse bir ev yapar.

Bir gün Karapınar Köyü´nden eşkiyalarca öldürülen Reşat Ağa´nın oğlu Osman Efendi öldürülen babası, iki çocuğu ve iki köylüsünün intikamını almak için yörede Mustafa Erenler, Beko Avni, Kara Aziz, Köse Mahmut, Serçe Memet gibi nam yapmış eşkıyaların başına mükafat koyarak sürece müdahale eder. Köylüler ikiye bölünmüştür aslında, bir yandan ağadan yana tutum alırken, bir kısmı hükümetin bile baş edemediği eşkıyayı alınan bu kararla daha şiddetli bir şekilde üzerlerine çekmekten korkmaktadır. Olay kısa sürede yörede her yerde duyulur. Serçe Memet kelle avcısı olur, azrailin görevini yerine getirmeye başlar. Birinde eşkıyaların elinde uzun zamandır esir tuttukları bir kadını kurtarıp köyüne götürür. Kadın bir kravatlı öğretmenin eşidir ve aylarca eşkıyaların tecavüzüne uğramıştır. Koca kapıyı kapatır yani kadını reddeder bu haliyle. Kadın çaresiz Serçe Memet´in peşine düşer. Niyeti bu çok adam öldürmüş eşkiyaya kendini de öldürtüp bu dünyadan artık gitmektir. Serçe Memet ama bedavaya kurşun atmayanlardandır. Kadın yine de peşini bırakmaz.

Serçe Memet Osman Ağa´ya kelle getirir habire mükafatını almak için. O ise Mustafa Erenler´in kellesini ister özellikle, Serçe Memet duvarda reylerinize saygı, dertlerinize ilgi, bozuk düzene son yazan afişlerin üzerine yada yanına asılmış avlanacaklar listesinden birinin daha üstünü çizer. Serçe Memet, Osman Ağa´nın yardımıyla kadın sorununu çözer. Daha sonra öğretmenin yanına gidip gerçek erkek onurunun ne demek olduğunu anlatacaktır. Kadının misafiri olduğunu kendisine iyi bakılmasını Osman Ağa´ya söyleyerek büyük ava çıkar. Serçe Memet eşkıya celladı olur. Yıllarca sürse de bir bir avlar iri lokmaları.

Filmin gerçek bir öyküye dayandığı söyleniyor, Yılmaz Güney´in askerlik yaptığı yıllarda dinlediği gerçek bir hikayeyi filmleştirdiği orada burada yazıyor. Onun dışında bu filmi için en iyi filmim Aç Kurtlar dediği sağda solda kayıtlı. Vahşi doğa koşullarının dışında bir de eşkiya terörüne maruz kalan yöre halkının sanki karşı koymayı akıllarına getirmemelerine hayret ederek bir başına da kavga verilebilire, zalime karşı durulabilire güzel ve ciddi bir Yılmaz Güney klasiği örneği. Sonu ise bildiğimiz bir gerçek. Şiddeti sevmeyenler için oldukça can sıkıcı, ha bire insanın insanı öldürdüğü ve öldürmenin adeta kutsandığı bir film.

2010

Vorheriger ArtikelHafengeburtstage Hamburg
Nächster ArtikelYaşar Kemal: İnce Memed 2

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular