14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartBücherHalide Edib Adıvar: Yolpalas Cinayeti

Halide Edib Adıvar: Yolpalas Cinayeti

Halide Edib Adıvar’ın 1936 yılında Paris’te yazdığı bu romanı 1900´lerin başındaki İstanbul´dan bir kesit verir. Anlatı Şişli’de varlıklı bir aile Sallabaşların yaşadığı konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ile başlar. Yolpalas Cinayeti´nde o yılların İstanbul’una dair bir çok iz bulmak mümkün. Yazarın her daim ana konularından olan Doğu-Batı ikilemi, zengin-fakir çatışması, derin gözlem ve tasvir yeteneği yine konuşur. Kısa romanın ana kahramanı Sallabaşların yanında çalışan hizmetçileri dahası dadı Akkız´dır. Babasız büyümüş, annesi Ümmühan´ın yanında zor ve zahmetli bir yaşamı olmuştur. Eve erkek aldığı iddia edilen annesinin yanından bir süre sonra Bursa´da bir ailenin yanına yerleşip okula giden Akkız sonunda Sallabaşlarla tanışır. Çocukları Bülent´e dadılık yapması için alır Yolpalas´a getirirler.

Sacide Hanım daha Sallabaş olmadan önce bir memurun kızıdır, Karagümrük’te küçük bir evde oturan, fakir dahası kıt kanaat geçinen bir ailedendir. Bir gün dans yaparken milyoner Murat Sallabaş’la tanışır ve kısa bir süre sonra baş döndüren bir hızla evlenip Yolpalas´ın hanımefendisi olur. Fakirleri, içinden geldiği çevreyi ve insanları hor görmeye başlar, dışlar, küçük görür. Bu arada romanın diğer önemli kahramanlarından Amca Sallabaş´ın Fransa´da hukuk okumuş yeğeni Rıfkı zenginlerden nefret eder. O da öksüzdür, anne baba sevgisine hasret Murat amcasının yanında büyümüştür. Yengesi Sacide Hanım´dan nefret eder.

Birgün her zaman olduğu gibi evde verdikleri bir partide artık rutin hale gelmiş bir ağızla Bayan Sallabaş ile Rıfkı atışırlar. Tartışmaları herkesin dikkatini çeker, konağın hanımı hırsını Akkız´dan çıkarır dahası onu evden düpedüz kovar. Aynı gece ertesi gün gazetelere manşet olacak bir cinayet ve bir yaralama olayı Yolpalas konağında gerçekleşir. Cinayeti Akkız üzerine alır, çılgınlar gibi ikide bir anasının emmioğlunu, evin şoförü Mükerrem´i öldürdüğünü iddia eder. Bay Sallabaş´ı kazayla istemeden yaralamıştır. Akkız´ın savunmasını Fransa´da hukuk öğrenimi görmüş genç avukat Rıfkı üstlenir. Olayı bir hafiye gibi araştırmaya başlar ve hikayenin akışında olayı çözer.

Bir bütün olarak roman heyecanlı bir thriller gibidir. Ben başlayıp bitirdim, heyecana ve derin duygulara gömüldüm. Bugün ile kıyaslandığında çok daha iyilerinin yazıldığı, ortalıkta cinayetlerden ve cinayet romanlarından geçilmediği dogru gibi gözükse de edebiyat tarihi, Türkiye romanı açısından incelendiğinde ayrı bir tarihi önemi ve boyutları var. Onun dışında daha o yillarda kadının emanzipationuna tarihi bir örnektir. Roman 1955 yılında hatta filmleştirilmiş, onuda ayrı bir film eleştirisi altında incelemek yerinde olacaktır. Yolpalas Cinayeti intikam yemini etmiş bir bayandan sadece korkulur veya kaçılıra güzel bir göndermedir.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular